Jump to content

Schimbare volan mk4


tristan eragon
 Share

Postare recomandată

volanul 3spite în piele de pe bora se potriveşte pe passat b5.5? multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Mie mi-a picat rau pe modelul asta de volan cu sigla albastra care e doar pe Bora. Chiar daca nu e imbracat in piele, imi place mai mult ca cel imbracat in piele. Nu cred ca exista probleme daca vreau sa montez unul pe un Golf 4, nu? 

eESJbse.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, nu ai probleme. banuiesc ca ai si cablajul din volan, la modelul acesta de airbag difera un pic mufa, fata de ce ai tu pe Golf 4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai vazut vreodata in realitate, sau ai condus vreo Bora cu volanul asta?

Eu am avut ocazia acum multi ani - si mi s-a parut odios... cred ca cel mai aiurea volan de pe platforma G4...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mers cu o Bora cu volan similar, doar ca avea sigla cu argintiu. Eu vreau ca cel din imagine, am gasit undeva. Mie imi place.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

No, acum fiecare cu gusturile lui - de aceea sunt mai multe modele.... ne alegem ce ne place, zic eu.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu l-am intrebat pe om, ca nu faca vreo prostie si sa nu-si dea seama. In rest, fiecare cu gusturile lui :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da.. ce sa zic - mie imi place mai mult decat cel cu 4 spite, care-l gasesti pe toate Golf 4 din 1998 incoace.... dar asta e alta discutie, nu cred ca are rost sa intram in detalii, pe aceasta arie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Am cumparat un volan in 3 spite + air bag.L-am montat nu, am nici o eroare, doar ca in partea stanga volanul sta mai intrat, ca si cum as fi apasat sa claxonez numai ca din partea stanga nu merge claxonat. In partea dreapta si jos stau cum trebuie si merge claxonul, in partea stanga nu merge si sta apasat nue la linie cu volanul. A mai patit cineva asa ceva? E vreo solutie?

post-117849-0-72992200-1453921517_thumb.

post-117849-0-95306300-1453921530_thumb.

post-117849-0-61752000-1453921541_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

desfa-l si verifica pinii de fixare ai airbag-ului, precum si placa de metal din spate, de pe volan

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am scos astazi, capacul de la air bag, am mai indoit putin rama ca parca nu era la fel ca cea din dreapta, am tras si de arc, parea parca prea comprimat si surpriza merge. Multumesc mult de ajutor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut prieteni,intentionez sa cumpar un golf 4 cu motor de 1,6 16v care a fost implicat intr-un accident si are airbagurile de la sofer respectiv pasager sarite.Le-am vazut pe site-uri de vanzari la preturi infime si as dori sa le schimb.Dupa schimbarea lor  doar se  reseteteaza avaria cu vag com ?

Nu trebuie reprogramat ceva sau alte lucruri?Merg si de pe orice golf 4?Ar trebui sa am ceva cod de compatibilitate?

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa schimbarea lor trebuie rescris softul in modulul de airbag.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare colegi, imi cer scuze daca nu postez unde trebuie, in acest caz rog moderatorii sa mute postarea la locul ei.

As dori sa desfac airbag-ul de pe capacul volanului in 3 spite de la un mk4. Din cate am vazut e prins cu cleme de capac dar mi-e teama ca daca desfac airbagul de pe capac acesta se va deface si nu mai sta impachetat, nu stiu daca e pus doar asa acolo sau are o sustinere ceva. Va rog sa imi spuneti daca as putea sa rezolv aceasta problema fara a strica airbagul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
victorstoicescu

Va salut!

As dori sa schimb volanul la vw golf4 cu unul cu comenzi pe el.Pentru a folosi radio gamma cu aceste comenzi mai am nevoie de ceva?

Multumesc mult!
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai nevoie de volan multifunctional, airbag-ul aferent, cablajul din volan, releu comanda volan - 452 plus soclul acestuia. Dupa aceea trebuie sa faci tot cablajul - care e destul de stufos.

Daca masina nu are tempomat acum, trebuie si maneta de semnalizare, cu tempomat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Buna seara.

As avea nevoie de putin ajutor.

Am schimbat volanul cu 4 spite la un Golf  cu unul cu comenzi tot in 4 spite,iar acum nu mai imi functioneaza claxonul.

Care ar putea fi problema?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai, problema este ca tu nu ai volan multifunctional, in echiparea masinii.

Ori faci retrofit la volan multifunctional - adica, modifici si confectionezi cablajul, adaugi modul comanda, etc..... sau, modifici cablajul volanul existent, ca sa mearga doar claxonul si airbag-ul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Buna baieti,

As avea si eu nevoie de umpic de ajutor. Am inlocuit ieri volanul in 4 spite, simplu, fara comenzi, si i-am facut loc unuia in 3 spite (masina in cauza fiind un mk4 din 2000).

Am deconectat cablajul de airbag, si am scos de pe volanul vechi 2 papuci mama (probabil claxonul), iar la cel in 3 spite, nu am decat un papuc tata, in partea de sus.

Intrebarea este, am nevoie de alt cablaj, sau dau cu banu care din cele 2 sa le infig.

Va multumesc!

IMG_20190728_133008.jpg

IMG_20190728_133016.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele doua fire, închid circuitul la claxon. Deci probează liniștit cu ele, nu se întâmplă nimic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si atunci pe volanul nou, e de ajuns doar un papuc mama-tata conectat, si pe celalalt il las sa atarne, eventual il izolez? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parca pe ala în 3 spițe, ai un papuc rotund, care vine prins pe partea metalica a acestuia, dacă îmi aduc bine aminte? Unul pe cadrul acestuia, celalalt pe metalul ce se apasă când claxonezi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...
best_x_treme

Am achizitionat recent, de pe olx, un volan in 3 spite cu mahon pentru Golf 4. Volanul a venit fara airbag si deoarece pielea era usor uzata am hotarat s-o inlocuiesc la colegul nostru de pe forum. Toate bune si frumoase pana am incercat sa montez volanul si am constant ca airbag-ul meu nu se potriveste, respectiv in partea dreapta statea mult mai sus. Dupa ceva incercari sa vad de unde e problema, am data jos tabla de care se prinde airbagul de volan si am vazut ca baza de prindere a surubului din dreapta e crapata, ceea ce facea ca partea respectiva sa stea mult mai sus, exact ca in foto. Airbag-ul se poate monta si claxonul merge, doar ca vizual n-arata prea bine. Vreo idee daca s-ar putea face ceva sau daca cineva ar putea repara asa ceva? Multumesc.

2020-07-08-18-30-51.jpg

2020-07-08-18-31-32.jpg

2020-07-08-18-35-23.jpg

2020-07-08-18-36-05.jpg

Modificat de best_x_treme
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!