Jump to content

Schimbare volan mk4


tristan eragon
 Share

Postare recomandată

buna,

as dori daca stie cineva sa-mi spuna cum pot schimba volanul la golf. am cel de 4 spite pe masina si vreau sa-l pun pe cel de 3 spite

multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai nevoie de volan si de airbag. Sunt destui colegi de forum care vand, la preturi destul de bune sau la un centru de dezmembrari. Intra in aria de anunturi si gasesti cu siguranta.

Sunt mai mult colegi de forum care au facut schimbarea. Cauta un pic si o sa vezi :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti trebuie un M12 si o surubelnita. Gasesti detalii pe forum sigur

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

volanul si airbagul le am

imi trebuie concret pasii cum sa-l scot pe cel vechi si sa-l pun pe cel in 3 spite

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai in spatele volanului 2 suruburi cu cap imbus de 8mm, parca, pe care trebuie sa le desfaci ca sa dai jos airbag-ul. Dupa ce ai dat la o parte airbag-ul trebuie sa ai o mufa in care se conecteaza. Volanul propriu-zis e fixat de coloana de directie cu o piulita. O disfaci cu o cheie tubulara de 27, parca. Dupa ce ai desfacut piulita trebuie sa zgantini un pic volanul, trebuie sa il fortezi un pic ca sa iasa. Fa-i un pic de joc. Trebuie sa ai grija ca volanul sa fie drept cand faci toate astea ca sa nu il pui stramb pe cel nou. La montajul celui nou e invers de cum tiam zis aici. Si inca o chestie, nu uita sa conectezi clacsonul de volan, daca e nevoie. La astea mai noi nu mai e legat prin cablu clacsonul.

Spor la munca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi hai ca incerc maine dimineata sper sa nu ma incurc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. surubelnita subtire, intorci volanul la 90 grade spre dreapta si in spate ai o gaura. bagi surubelnita si tragi in lateral. operatiunea se repeta si pt partea stanga. sunt niste cleme ce tin airbag-ul....nu stiu despre ce imbus vorbeste colegul de mai sus...

dupa aia deconectezi mufa de airbag.

2. cu cheie M 12 (la fel...nu stiu ce tubulara este acolo...) desfaci volanul de pe coloana de directie.

atentie,deconecteaza bateria cu 15 min inainte sa umblii la airbag.

la montare, surubul de pe coloana se strange de preferat cu cheia dinamometrica la un cuplu pe care nu il cunosc :P

mai poti citi aici si aici

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu trebuie deconectata bateria cu 15 minute inainte.... e suficient si inainte sa te apuci de demontat.

Da semn la surubul volanului, inainte sa-l desfaci. La strangere, strange-l peste semnul dat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai in spatele volanului 2 suruburi cu cap imbus de 8mm, parca, pe care trebuie sa le desfaci ca sa dai jos airbag-ul. Dupa ce ai dat la o parte airbag-ul trebuie sa ai o mufa in care se conecteaza. Volanul propriu-zis e fixat de coloana de directie cu o piulita. O disfaci cu o cheie tubulara de 27, parca. Dupa ce ai desfacut piulita trebuie sa zgantini un pic volanul, trebuie sa il fortezi un pic ca sa iasa. Fa-i un pic de joc. Trebuie sa ai grija ca volanul sa fie drept cand faci toate astea ca sa nu il pui stramb pe cel nou. La montajul celui nou e invers de cum tiam zis aici. Si inca o chestie, nu uita sa conectezi clacsonul de volan, daca e nevoie. La astea mai noi nu mai e legat prin cablu clacsonul.

Spor la munca.

Parerea mea sa fie sters acest post pt ca total dezinformativ si induce in eroare...nu de parca lumea nu ar citi doar ultimele posturi, dar poate se mai gasesc unii care dau un scrol macar :).

O fi asa la passat, dar aici e arie de golf.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, greseala mea. Nu numai la passat e asa. Ma gandeam ca si la golf 4 e la fel. Se pare ca doar la golf 3 e cum am zis. Imi pare rau ca am indus in eroare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

airbag-ul de golf 4 are cleme nu suruburi,iar cand bagi surubelnita prin orificiile din spatele volanului ,sa apesi pe airbag ca si cum ai claxona.salut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

s-a rezolvat multumesc mult tuturor de ajutor. am schimbat singur a mers snur

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pana la urma stie cineva o valoare a cuplului la care trebuie strans surubul? Ca zilele astea o sa trebuiasca sa-l dau jos si vreau sa am temele facute. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de cuplu nu stiu nimic dar stiu ca este surub la care filetul se rupe dinadins (nu cred ca e cea mai buna exprimare) si este recomandat sa se schimbe dupa 1-2 desfaceri.

strangi "la mana" cel mai simplu, dai semn cu un marker sa te ghidezi putin. intr-un program de service cred ca este precizata si valoarea cuplului de strangere.

la Golf 5 am gasit ca este cuplu de 50 nm; surubul arata la fel.

la un leon (platforma similara cu golf 4) scrie de 60 nm

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

conform autodata..

55NM cuplu strangere si acel surub se schimba dupa 5 desfaceri

post-14266-0-89930100-1356613039_thumb.j

La multi ani!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi! :beer: Daca fac rost si de cheie, nici nu ma mai duc la service. :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de M ? gasesti bit, pui in capul clicket-ului. dinamometrica e mai scumpa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
tzutzutzutzu13

salut.am si eu o nelamurire...anul trecut am incercat si eu sa schimb volanul tot la fel am de 4 spite si am vrut sa pun de 3 spite...numai ca am avut o problema.....am fost la mecanic si nu a reusit sa il schimbe. din ce mi-am zis a sp ca imi trebuie un volan de la un model mai nou. Eu am un golf 4 din 2001 luna oct , motor 1.6 16v AZD , si am luat personal volanul de pe un golf cabrio din 99...chiar o fi asta problema? sa nu se potriveasca? atunci de care imi recomandati sa imi iau , dp vreun cod ceva sau din anul 2001?  si inca o intrebare...ce trebuie facut ca atunci cand o sa il schimb sa nu imi mai apara eroare la airbag. multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai poze cu ambele volane?

posteaza-le aici

Toate cele bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am desfacut de G4 cabrio - dar in teorie este tot cel de g4 - in 3 spite.... chiar daca restul de prin masina e de Golf 3.

 

ce nu s-a potrivit ?

 

altfel, orice volan de golf 4, passat, etc... se potrivesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Din ce vad in ETKA volanul e alt cod si alta prindere cu piulita M16, nu cu surub.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cabrio e pe g3 deci difera.

Sent from my  using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am desfacut de G4 cabrio - dar in teorie este tot cel de g4 - in 3 spite.... chiar daca restul de prin masina e de Golf 3.

 

ce nu s-a potrivit ?

 

altfel, orice volan de golf 4, passat, etc... se potrivesc

 

 

daca prinderea de pe masina este asa http://forums.vwvortex.com/showthread.php?5272397-FS-MK3-Golf-Jetta-EURO-Airbag-Steering-wheel sigur nu se potriveste.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut! Mi s-a blocat volanul de tot. Nu mai pot sa-l misc deloc nici daca bag cheia in contact. Nici contactul nu merge sa-l pun. Decat 1 cm pot sa misc cheia in contact. Sper ca se poate rezolva cumva treaba asta...  :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incarca sa misti de volan, astfel incat sa nu fie fortat sistemul de blocare volan, intretimp ce invarti cheia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!