Jump to content

Schimbare volan mk4


tristan eragon
 Share

Postare recomandată

Am reusit pana la urma. Trebuia sa misc cu simt de raspundere de volan. Era intepenit de tot. N-am patit pana acu' asa ceva. Are doua puncte de blocare? Stiu ca atunci cand se bloca, puteai sa misti putin de el in stanga si dreapta si de cheie in acelasi timp. De data asta a fost o premiera...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU e in 2 puncte, e o tija care intra intr-un locas, insa nu sta fix fix, are un mic joc, daca e coloana de directie tensionata, nici nu vei putea invarti cheia, e normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa demontez volanu' pentru ca nu e bine pus. Pentru asta, trebuie mai intai scos capacul de la airbag. Acest lucru se poate face fara sa deconectez plusul bateriei si avand cheia in contact ca sa pot roti de volan? Multi spun ca mai intai trebuie scoasa borna, dar cu borna scoasa nu mai poti baga cheia in contact si, de aici, nu mai poti roti de volan ca se blocheaza. Cum trebuie procedat corect?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect - o sa il scoti - airbag-ul = ca nu are capac, ci e dintr-o bucata - cu borna pusa.... un coleg ti-a explicat deja cum... rotesti volan, desfaci prima clema, pui contact, rotesti in sens invers si accesezi a doua clema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK! Presupun ca atunci cand o sa scot mufa de la airbag o sa fie nevoie sa dau +-ul bateriei jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca e neaparat nevoie; doar sa nu pui contactul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK! Presupun ca atunci cand o sa scot mufa de la airbag o sa fie nevoie sa dau +-ul bateriei jos.

 

masa.... nu are importanta, dar e cel mai safe asa.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Am gasit un volan sport de Audi A3. Oare se potriveste la Golf4?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

as vrea sa schimb volanul al golf 4 din 99. acum am o mizerie de cauciuc groasa. E atat de prost gandit ca abia poate sa conduca sotia. As vrea sa il schimb cu cel in trei spite. Cel de passat si golf se potriveste?Exista in afara celui in trei spite un omdel tot in patru astfel incat s apot reutiliza airbag-ul, dar sa fie covrigul mai subtire si eventual de piele?  Am atatsat cateva linkuri de pe ebay. oare e mult 80 de euro? trebuie sa fiu atent la ceva cand il comand, exista anumite modele care nu se potrivesc?

http://www.ebay.de/itm/VW-Passat-3b-3bg-Golf-4-IV-GTI-V6-V5-Bora-3-Speichen-Lederlenkrad-blaue-Nahte-/311186844895?pt=DE_Autoteile&hash=item48742e6cdf

http://www.ebay.de/itm/VW-Bora-Golf-4-Passat-Lederlenkrad-3-Speichen-/181579851691?pt=DE_Autoteile&hash=item2a4700a7ab

http://www.ebay.de/itm/VW-Passat-3B-3BG-Golf-4-Sportlenkrad-3-Speichen-Lederlenkrad-Airbag-1J0419091R-/181585720458?pt=DE_Autoteile&hash=item2a475a348a

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu tot cu airbag, este foarte bine.... 

 

se potrivesc, nu-i bai.

 

piele in 4 spite, fara comenzi... parca nu s-au facut. Iar la cele care au comenzi, nu merge airbag-ul tau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, merci fain pentru raspuns, abia astept sa scap de uratenia aia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

piele in 4 spite, fara comenzi... parca nu s-au facut. 

 

Este! Am gasit eu pe un Passat din 99.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu imi pare lucratura OEM cel de pe ebay. Desi arata bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

piele in 4 spite, fara comenzi... parca nu s-au facut. 

 

Este! Am gasit eu pe un Passat din 99.

 

 

nu prea cred ca era original.... in 4 spite, fara comenzi, nu cred ca s-au facut vreodata.

 

 

 

Nu imi pare lucratura OEM cel de pe ebay. Desi arata bine

 

nu este, este imbracat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi aduc aminte ca am vazut volan piele in 4 spite fara comenzi - OEM. Undeva pe mkiv's.uk parca. Nu mai gasesc acum...

Pe viu nu am vazut niciodata.

 

Dar, de departe - este mai ok cel in 3 spite, iar cel de R32 este vis... pacat ca is rare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa corectam.... am sapat ceva, dar l-am gasit... deci, este si in 4 spite, piele, fara comenzi - cod 3B0419091AF

 

da, oricum - cel mai frumos, este cel in 3 spite. 

 

Si mai frumos, decat cel imbracat in piele..... este cel din lemn, cu 3 spite - lemn integral sau combinat - lemn cu piele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel cu lemn este foarte fain, am gasit si eu unul dar cere 300 de euro. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VOLANUL DE PE UN PASSAT 3B AN FABRICATIE 2000 IN 4 SPITE CU COMENZI PE EL ,SE LOVESTE PE GOLF 4 DIN 2002?Ma refer la faptul sa mearga si comenzile?sau ar trebuie alt inel si multe alte modificari? :icon_bounce:  :icon_bounce:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inel - spira - nu, este compatibila existenta.

 

in schimb, trebuie modulul de comanda 452 sau 451 - in functie de varianta de comanda (pe can sau normal), plus confectionat cablajul....

 

e ceva de munca, dar se face.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat saptamana trecuta volanul in patru spite(care arata horror) cu unul de Audi A3, trei spite, piele si cu acele prinderi ergonomice la ora 10 si 10 pe el. Arata splendid, exact ca in poza pusa de colegul cri-cri pe pagina anterioara. Lucruri bune: design super si pret foarte bun, 220 cu airbag cu tot(am avut noroc cu un colaborator de pe pieseauto.ro). Lucru mai putin ok: sigla Audi, nu e din acelasi film cu VW...am aplicat un disc de folie carbon peste si e multumitor efectul. Fiindca la fostul volan sarise airbagul si desteptii de au avut masina inainte l-au prins apoi prin presare, nu prin clipsare alternativa, ne-am chinuit o ora sa-l scoatem. Oricum, una peste alta, merita cu prisosinta acest upgrade.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare!

Este cineva din Bucuresti care ma poate ajuta cu o cheie M12 ? Am cumparat un volan piele in 3 spite pt golful dim semnatura ai vreau sa-l inlocuiesc pe cel actual.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc,

Am luat legatura cu Muale, care pe langa faptul ca m-a ajutat cu cheia, mi-a si facut el operatiune de schimbare a volanului.

In 3minute, volanul vechi a fost inlocuit cu cel nou.Mai rar gasesti in ziua de azi oameni de nota 10.

Inca odata :beer: Muale!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!