Jump to content

Cat costa reviziile la octavia II?


arkan
 Share

Postare recomandată

Eu am citit in planul de service ca lichidul se frana se schimba prima oara dupa 3 ani, si apoi din 2 in 2 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • RRS

    78

  • garfield

    34

  • raekwon1

    34

  • audi_fan

    31

Top Posters In This Topic

Posted Images

E off topic, dar de cand ai masina?? 2011 cumva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu l-am schimbat la 4 ani si nu am simtit absolut nici o diferenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E off topic, dar de cand ai masina?? 2011 cumva?

Din mai 2011 produsa in aprilie 2011.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu l-am verificat prima data la 4 ani...si era urgent nevoie de schimbat, conform testerului. Bineinteles, nu s-a simtit diferenta la mers normal. Cand se vor apropia cei 2 ani, il voi verifica si daca va fi nevoie, sigur se va schimba...pentru 50 lei(in cazul meu) ar fi pacat ca la culoarea galbena a testerului sa nu-l inlocuiesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut si eu a 6 revizie, masina are 63213 km

- Ulei Castrol Edge 5-40w-4 l

- Filtru ulei Mann

- Filtru aer Mann

- Filtru polen carbon Mann

Pret 240+15 (posta)

-Manopera 0 regie proprie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare , trebuie sa fac revizia de 165000 Km , stie careva ce trebuie schimbat si cam cat ma va costa ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde ce ai schimbat la revizia trecuta , in principiu

uleiul+ filtrul de ulei + aer+polen + combustibil + lichid frana m-a costat 600 ron la reprezentanta . Filtrul de

motorina se schimba la 30 de

mii de km si lichidul de frana la 2 ani .

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut,

Mi-a venit randul sa fac revizia la de 4 ani/90.000 km si trebuie sa schimb acele multe piese. Mi-a spus un mecanic/sef de service sa nu schimb doar kitul de distributie, cum fac majoritatea mecanicilor, ci sa schimb si kitul de transmisie.

Imi poate spune cineva ce contine kitul de transmisie? (nu s-a referit la cutia de viteze ci tot la niste curele de la motor, altele decat cele de la distributie).

Stima,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e cam repede la 4 ani / 90000 km sa schimbi distributia . la Cluj la compexit ziceau ca se schimba la 4 ani sau 120.000 la west car satu mare 5 ani sau 120.000 km .

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se aplica regula universala..... "in functie de regimul de exploatare, majoritaea lucrarilor de mentenanta pot fi facut mult mai devreme"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si frabica zice ca la BXE se schimba la 150 000 km (cum de altfel scrie si in cartea ta service daca o sa te uiti in ea) fara limita de ani. Au fost lungi polemici pe acest forum despre aceste distributii asa ca daca iti faci un pic de timp si cauti in urma cateva pagini sigur o sa gasesti multe pareri in legatura cu ele :P

O zi buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

revizia de 75k km facuta la 79k km.

ulei castrol 5w30 5l - 203 lei

filtru ulei mann w719/30 - 22 lei ............................................ + 93 lei manopera la reprezentanta = 410 lei

bujii ngk(2397) bkur6et-10 - 92 lei

filtru polen mann cuk2939 - 42 lei

filtru aer mann c14130 - 60 lei schimbate personal :icon_cheesygrin:

Total 512 lei

pe langa revizia obligatorie am mai schimbat si tampoanele de la amortizoarele spate ruville ru835416 la 100 lei + 43,5 lei manopera + 17,5 lei protectii amortizoare spate = 161 lei

Modificat de barcea_mare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Revizie de 3 ani pentru masina din semnatura:

filtru ulei: 33 Ron

filtru polen: 61 Ron

filtru de aer: 64 Ron

filtru de motorina: 115 Ron

lichid de frana: 42 Ron

5L ulei castrol edge 507.00: 190 Ron

total: 505 Ron - toate piesele OEM

manopera avia: 273 Ron

Total general: 778 Ron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine revizia m-a costat 480 ron manopera inclus toate filtrele bosh si ulei castrol edge turbodiesel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revizie de 3 ani pentru masina din semnatura:

...

Total general: 778 Ron

@loghy: Cati km ai la bord ? Schimbi toate filtrele la fiecare revizie ?

Cand ai facut-o si cat timp a durat toata revizia ?

Modificat de DRAPAR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina are aproape 41.000 km

Filtrele de aer, polen si ulei le-am schimabat pana acum la fiecare revizie.

Cel de motorina l-am schimbat acum pentru prima oara, pentru ca dupa cum spuneam mai sus, cei de la brady au uitat sa-l schimbe la 30.000 km cum era trecut in planul de service.

Cu cel de motorina nu stiu ce sa fac... voi incerca sa verific starea lui la urmatoarea revizie si daca e ok sa-l mai las un an si sa-l schimb conform planului de service la 2 ani sau 30.000 km.

Daca insa va fi iarasi foarte murdar probabil il voi schimba si pe el anual.

Revizia am facut-o pe 28.12 si a durat 2 ore, dar cam 30 minute a durat schimbul lichidului de frana si testul de frana pe stand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nicureddogsflo

pai ce skoda a schimbat nr de kilometri la schimbat filtru de motorina la 30000 KM pentru ca la mine la 1.9 TDI au dat 60000 KM pe planul se service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La masina mea (O2FL 1.6 TDI MY2012) serviceplan-ul nu mai indica intervalele de schimbare a filtrelor.

Pt clarificare am intrebat la un service Skoda si mi s-a spus ca pt 1.6 TDI la 15.000 km/1 an se schimba filtrul de ulei iar la 30.000 km/2 ani se schimba TOATE filtrele.

Modificat de DRAPAR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In service planul meu indica asa (citez):

La fiecare 30.000 km - inlocuirea filtrului de carburant (la motoarele diesel, la utilizarea carburantului cere nu corespunde DIN EN 590)

La fiecare 60.000 km sau la fiecare 2 ani (in functie de care varianta intervine prima) - inlocuirea filtrului de praf si de polen, resp. a filtrului de praf si de mirosuri pentru spatiul pasagerilor)

Deci dupa cum spun ei daca motorina ar respecta standardul mentionat de ei nu ar fi necesara inlocuirea filtrului la 2 ani, dar din proprie experinta va spun ca ar trebui.

Nu am alimentat niciodata cu motorina de la statii dubioase si cu toate acestea filtrul era negru ca smoala.

Tot conform spuselor producatorului, filtrul de aer si polen ar trebui la 60.000 km sau 2 ani, dar cred ca ne-am convins cu totii ca acest lucru este imposibil de respectat in Romania.

Modificat de loghy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut revizia de 60.000km la 1.6TDI.

Filtre (aer,polen,ulei,motorina) Mann-200ron

Ulei Castrol Edge Fst 5w-30 507 190ron

Manopera 120ron

Fara probleme pana acum

Ca o paranteza, filtrul de motorina, care a fost schimbat si la 30.000 era f. curat. Motorina bag de obicei de la Mol, Omv sau Petrom

Modificat de Aanndrei
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la revizia de 3 ani ce se schimba la 1.2 tsi...?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!