Jump to content

Chip Tuning la motorul CR, 2.0 - 110PS


cridaia
 Share

Postare recomandată

Sunt curios cum se misca cu un stage 1+


ce cauciucuri ai,pe 16 sau pe 17?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Golf nu rupe aderenta la acceleratie in podea asa cum spui tu, sa scartaie rotile, cel mult patineaza putin. In schimb pleaca,(virgula) ca din pusca, probabil ca pune puterea altfel la sol datorita suspensiei sport si a greutatii mai mici.

Modificat de viliboy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este posibil si asta,dar inainte sa imi puna softul am specificat sa imi creasca stage 1 cu 10NM in plus fata de stage 1 normal,e un fel de stage 1 custom

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce cauciucuri ai,pe 16 sau pe 17?

 

205 / 55 / 16 si vara, si iarna.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iarna nu derapeaza la fortari?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Nu


Si-a mai facut cineva chip tuning la Passat 110CP ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,iti pot spune eu ca mi-am facut remapare la motor 2.0 CR  tdi 105kw si sunt foarte multumit pana acum(aprox.1500km de cand am facut),consumul a scazut,se tureaza mult mai repede si ma ajuta in depasiri iar ca top speed aprox.228 .Sunt foarte multumit de aceasta modifcare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

In Timisoara-Arad face cineva remapare la motor 2.0 CR ,81 KW-110 CP ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, aradfan ! Am intrat pe site-ul tcm-turbo.ro, si in lista cu tipuri de PASSAT la care se face remapare nu este trecut si modelul CR de 81 kw,110 CP. Am sunat de cateva ori ,nu a raspuns nimeni,am trimis doua mail-uri,lafel,nici un raspuns. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suna la numarul acesta: 0724440210 - Antonie Alex / Timisoara ................ am facut eu chiptuning la ei acum 1an 1/2 si totul a decurs normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
feliugabriel

Cum merge masina acuma dupa 1 an, s-a mai schimat ceva?

 

A picat ceva (turbina in special) sau totul este in parametri ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu s-a schimbat nimic, totul este ok............. la putin timp dupa resoftare, a picat capsula de vacuum de la turbo (anul trecut in vara), dar nu din cauza asta, fiind o boala generala la ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

feliugabriel

Gata, m-am hotarat, de astazi am si eu pe masina Stage 1 :D .

 

Consumul inca nu l-am testat... ( deh.. am cateva ore de cand am terminat operatia ), dar in schimb, cuplul si caii se simt foarte bine. 

Toata lumea e vaga in detalii la intrebarea cati cai o sa am dupa acest stage1 ( 140-150 .. ?).

 

Intradevar e alta masina acuma, foarte fain. O sa revin cu detalii despre consum si cum se comporta dupa mai multe teste.

 

Am testat 0-100-170 si e incomparabil cu ce am avut pana acum. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...si pana la urma cati cai ai ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cati i-a zis tunerul, la chestiile astea tre' sa-l crezi pe om... sau pur si simplu sa mergi la un dyno.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

0-100 si 0-170km/h ce diferente sunt fata de softul original?(la secunde ma refer)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

feliugabriel

Nu am apucat sa cronometrez vechile valori, si nici astea noi, inca, insa dupa ce o voi face voi pune aici detaliile. 

Este o alta masina, motorul parca vrea turatii mai mari... inainte tipa urat la turatii mari, acuma e mai bine.

 

Pentru pasageri am vazut ca nu este o diferenta foarte sesizabila, insa pentru sofer este!

 

Este o parere pur subiectiva si personala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Va salut.... nu am gasit aici un topic pentru chip tuning la motorul de 1.6 TDI CR Blue Motion 11.2011... rog pareri.. multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am facut stage 1 la TCM, la masina din semnatura

de la 170cp la 210 cp, am facut de atunci 20k km masina are acum 203k km. Nu a avut nici o problema, masina mi se pare ca trage mult mai liniar ca inainte, trage f bine si in treapta a 6-a la 100km/h.

ca si consum nu pot sa ma pronunt, nu cred ca a scazut.

cel mai lung drum facut de mine dupa tuning a fost de 1400 km cu 5-6 opriri (Ploesti - Zakynthos) cu viteza maxima de 230km/h, in masina 4 persoane si bagaje full.

la un passat mai vechi b5.5 din 2001 motor 1.9 131 cp am facut tuning tot la tcm am facut cu masina dupa acest tuning 150k km, nici o problema la turbina/ambreiaj, asta avea cutie automata (nu DSG) nu cred ca erau pe vremea aia.

sincer ce-mi place cel mai mult dupa acest tuning este ca am impresia ca lag-ul este mult mai mic iar acceleratia este mult mai liniara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut.Detin un Passat Sw  2.0 TDI 143CP,2009, CR   cu DSG si vreau sa intreb daca pot sa o urc pana la 170 CP fara sa am probleme la cutie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intreaba in aria dedicata......

Modificat de cridaia
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

La CBDC din 2009 se poate face direct prin OBD sau trebuie umblat la ECU, daca e cineva aici care a făcut prin OBD la o masina din 2009 cu același motor?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se umbla la ECU...se face direct prin OBD.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!