Jump to content

Tuning - modificarea suspensiei


Dun
 Share

Postare recomandată

Sunt protectii anti-praf, poti sa mergi linistit cu ele asa deocamdata dar trebuie sa le schimbi cand poti. Amortizoarele n-au nimic.

Nu se intampla nimic rau, exceptand cazul ala dintr-un milion in care intra nisip in amortizor, si sunt destul de ieftine, dar trebuie dat amortizorul jos pentru a le schimba ceea ce e destul de scump. Plus o geometrie cand le pui la loc, nu e obligatorie dar e de preferat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 123
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • qwk

    21

  • Dun

    17

  • The_Ego

    13

  • Circoloco

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

Multumesc pentru raspuns :)

 

Ai cumva idee unde as putea gasi asa ceva pe ebay? ...ca am tot cautat, insa nu-s sigur ca (virgula) caut ceea ce trebuie :tuktuk: ca tot de rezultate aiurea dau.

 

LE: asa ceva e?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Amortizoarele pe spate se dau relativ usor jos, nu se compara cu cele pe fata. Cat despre geometrie, nu este necesara cand se umbla la puntea spate. Geometria la polo se face doar la rotile fata. Pe spate n-au ce sa modifice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu s-a plictisit inca nimeni de arcurile mai mici?

 

vreau si eu un set. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bre, sincer, sta lipita pe sosea mai ales cand gumele-s calde, insa nu gasesc nicio placere in faptul ca-mi clantane dintii-n gura de fiecare data cand trec peste vreun cap de pod pe autostrada la 180 km/h :)

Prefer suspensia standard.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

astept un semn de la tine cand te hotarasti. eu vreau sa o schimb strict pentru adpect.

post-137693-14176105897271_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Treishu, ce J si ET au jantele ?

Bwwlan, te inteleg :)) Asa e si la dropul meu, dar imi place prea mult cum arata ca sa renunt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te-ai plictisit de jante?:))

In teorie sunt ET 42 J 6,5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suspensie TA-Tehnix reglabila 1000 lei o am de 2 ani si bani calitate e super ok.. pe fata e lasata maxim pe sate mai am un jumatate de reglaj. (Inaltimea de la sol e datorita jantelor).

IMG 1454

1015

10700587 599805606791205 1031514048336209175 O

 

https://www.facebook.com/FlorinConstantinPhotography/photos/a.208122729292830.36188.206627129442390/599805606791205/?type=1&theater

Modificat de Lvu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Frumoasa,arata f.bine......poza nr.2 mai in detaliu,se poate? :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

hai ca se poate :)

post-137693-14186402141258_thumb.jpg

(scuzati mizeria)

abia astept sa vina vara sa le

pun pe alea de 17" :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Datorita faptului ca amortizoarele originale erau foarte moi si nu aveam niciun fel de stabilitate in curbe chiar luate cu viteza mica (ex. Dealul Negru) m-am hotarat sa schimb amortizoarele. Nu am vrut sa reduc garda la sol deoarece merg si pe drumuri foarte proaste cu hartoape si prin padure. In concluzie am achizitionat pentru fata amortizoare MONROE E7097 pentru suspensie sport, iar pe spate amortizoare KYB Just-A-Gas 552700 tot pentru suspensie sport. Acum masina se lipeste de sosea in curbe, foarte stabila la viteze mari, foarte precisa la franare, foarte sigura in exploatare. Insa ... asa cum au patit si alti colegi parca merg descult pe drum. Cea mai mica denivelare a drumului o resimt in coloana. Efectiv nu mai ai niciun comfort. Asa ca voi reveni pe spate (deocamdata) la  amortizoare Sachs Monotub pentru suspensie standard. Amortizoarele spate sport  KYB Just-A-Gas 552700 l-e vand doritorilor de senzatii tari si iubitorilor de adrenalina. Aviz amatorilor... O sa revin cu pareri dupa modificare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am schimbat de curand amortizoarele la masina si am parcurs diverse forumuri ca sa ma informez. Am vorbit si cu cativa mecanici care au folosit diverse marci si iti spun ce am aflat.

Piesele de la furnizori pot sa fie contrafacute (asta stie toata lumea deja) asa ca recomandarea mea este sa comande mecanicul tau daca stie cum, altfel esti la voia sortii.

 

Monroe sunt destul de slabe, cam cele mai slabe. Kyb nu vrea sa puna mecanicul meu pe nici o masina deoarece de fiecare data cand le-a folosit clientii au reclamat cum ca masina este mult prea rigida.

 

Daca vrei amortizoare bune, cauta bilstein sau sachs eticheta rosie sau ceva de la sachs dar nu cele mai ieftine cu eticheta alba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clar KYB sunt foarte rigide de aceea le shimb cu SACHS 310 980 (eticheta albastra). Sa vedem cat tin Monroe pe fata. Am vrut Bilstein dar nu am gasit din pacate. Multumesc de sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...

Salutare tuturor!

Sunt proaspat vaginist si am gasit aici discutia voastra.... Am un polo 1.4 benzina 2011, roti 205/45r16 et 46, dar trec pe 205/50R16 pentru ca acum par cam mici si sa mai castig putin cu balonul usor marit...

Vreau sa cobor suspensia doar cu 20mm fata si 30-35 spate, cu arcuri deocamdata.

Stie cineva cum sunt arcurile de 1.2 diesel bluemotion, ce dimensiuni au? Vad pe strada aceste modele cu roti pe 14 sau 15 si stau cam trantite de felul lor...parca au tot timpul 5 zdrahoni in ele.

Nu ar merge arcurile de la ele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!