Jump to content

Tuning - modificarea suspensiei


Dun
 Share

Postare recomandată

Arcurile Eibach facute pentru VW,asa cum spunea si Rave mai sus,sunt lineare si nu progresive ca cele Eibach Pro Kit,asta a fost si motivul pentru care am renuntat la ele.In alta ordine de idei,garantia pe pe partile moi este de 6 luni sau 10.000 km,asa ca.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 123
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • qwk

    21

  • Dun

    17

  • The_Ego

    13

  • Circoloco

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ce inseamna linear, ce inseamna progresive?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asta:

 

P1070285.jpg

 

Arcurile OEM sunt lineare (vizual fiecare spira e la distanta egala fata de celelalte) asta pe scurt inseamna ca la orice regim de mers arcul raspunde la fel. Sunt la fel de dure in orice conditii.

 

Cele progresive au o bucata tare si una moale. Cand masina merge incet sau pe drumuri bune arcurile progresive sunt mai moi decat cele lineare, cand se intra tare in curbe sau mergi pe drumuri proaste, cu multe denivelari, arcurile progresive sunt mai dure decat cele lineare.

 

Ca idee cele progresive suna mai bine dar mai toate arcurile OEM sunt lineare tocmai pentru ca nu ofera surprize. Practic stii mereu la ce sa te astepti de la ele, raspund mereu la fel in orice conditii.

Cele progresive au un moment in care trec de la moale la tare care (in principiu) te-ar putea lua prin surprindere (dar nu o sa pateasca nimeni nimic din cauza asta...).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca la suspensia pe care am montat-o eu pe masina arcurile de pe spate sunt puse cu partea "mai deasa" in jos, iar cele de pe fata cu partea "mai deasa" in sus.

Exista o logica la dispunerea asta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca cele lineare, deci VW, ies castigatoare. In opinia mea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Nu cred ca este reala ! Insa daca este reala,clar inconstienta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poza e cat se poate de reala, omu' vrea sa-si vanda arcurile H&R 35/55 ca cica i s-au plans sotia si copilul ca-i prea dura masina :D No $hit, $herlock!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Copil in masina cu trei usi ?

Ma apuca durerile facerii cand ma gandesc in ce hal ar putea arata masina asta pe dinauntru.

 

Cat priveste veridicitatea pozei ... pare reala. Dar si rotile, de asemenea, par mai mari decat dimensiunea omologata. Da-mi si mie un link pe privat cu site-ul unde se deapana melodrama asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dun..dar ce are? stiu multe familii care chiar cauta masina cu 3 usi pt copil. e mai safe la interior, daca au scaune cu easy-entry, nu ai probleme cu bagaje. stiu pe cineva cu 2 copii mici si tot 3 usi.

asa ca tine am gandit si eu, pana sa-mi explice ei.

 

Bwwlan, nu cred ca-i atinge roata la directie, dar cu siguranta e atat de dura, incat nu se inclina pe curbe.

Plus ca masina arata impecabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Ei, daca e sa fii dement, macar sa fii extra-super-mega-ultra dement: :screwy:

 

post-16418-0-64313900-1366912897_thumb.j

 

Dun? Comentarii? Next, pe lista ta de "to do"? :)

Modificat de Vizitator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spre ceva extrem am sa ma indrept atunci cand voi pensiona masina si o voi trage definitv la garajul meu muzeu.

Pana atunci, avand in vedere ca vreau sa circul cu ea ... trebuie sa ma mentin pe linia de plutire.

 

De curiozitate: e ceva hidraulic ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Numa bine, in poza aia e si un polo cu grila din mijloc fara chrom.

 

 

P.S.: Hidraulic sigur nu e, pneumatic, probabil.

Modificat de qwk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda ... dar nu are proiectoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce este buna modificarea suspensiei, pentru a se evita momente de genul:

VW-Polo-GTI-bfyb-01.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci prin urmare inginerii de la vw sunt prosti ca monteaza asa niste suspensii, dar noroc ca suntem noi destepti si imbunatatim masinile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e vorba de asta si dupa cum vezi masina e pe circuit si probabil in urma unor manevre bruste. Masinile nu sunt proiectate pt asa ceva, dar cine merge in asemenea conditii va avea nevoie de o suspensie upgradata. Ea se simte si la franare, nu doar in curbe.

Suspensia oem este jack of all trades, foarte buna in 80-90% din situatii.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma asteptam ca un posesor de Polo sa reactioneze asa la imaginea respectiva, in conditiile in care a fost postata de un posesor de Golf.

 

George, fara suparare, care a fost scopul postului tau? Ca asa, si eu pot gasi fotografii cu Golfuri GTI rasturnate pe Nring. Mie personal mi-i perfect paralel, insa dupa cum vezi, altora nu si fiindca o iau personal, de aici se ajunge usor la flame. Eu n-o sa fac curat decat eventual deseara, insa daca intre timp vreun alt moderator vede problema cu aceeasi ochi, poate s-o faca linistit incepand cu postul #40.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cer scuze daca a fost vorba de un inceput de flame. Putea sa fie un Golf, Passat sau orice alt vag in acceasi situatie tocmai pt ca suspensia oem are limitele ei. Daca era un posesor de Polo avea relevanta mai mare? Aici nu e vreun versus sau ceva.

In definitiv titlul topicului este Tuning- modificarea suspensiei. 

Eu am vrut sa zic cand este utila modificarea suspensiei. Poate sunt destui care nu stiu ce avantaje aduce o suspensie imbunatatita si vad doar ca este mai dura. De asemenea sper eu sa nu fie inconstienti care se cred zmei si manevreaza o masina stock (GTi de orice fel sau chiar cu suspensie standard) in conditiile de mai sus.

 

Se poate sterge  :icon_thumleft:

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi face impresia ca pe unii i-a luat caldura pe la mansarda. Nu inteleg sensul acestei discutii si de unde si pana unde s-a ajuns la flame (pe romaneste). Poza aia pusa de George se incadreaza perfect in subiectul acestui topic si arata care este limita unui GTI.

 

Andy_1991, pe tine ce te-a nelinistit? Nu stii ca masinile astea nu sunt vandute pentru a te da cu ele pe circuit? Scrie GTI, dar poti sa dovedesti ceva cu ele doar pe strada, si aia in niste limite destul de  inguste. Pe circuit nu te poti pune cu masinile facute pentru circuit. Poti doar sa te duci sa te plimbi pe acolo ca sa ii arati masinii despre ce este vorba, dar altfel te vei afla in situatia unui cal de CAP dus pe hipodrom.

In ceea ce ii priveste pe inginerii de la VW, daca nu stiai iti spun eu care este treaba cu ei: oamenii sunt platiti sa caute solutii ingenioase, pentru problemele generate de politica reducerii costurilor.

 

Bogdane, cred ca inainte sa fi intervenit puteai sa te uiti la profilul lui Andy_1991. Poate in felul asta ai fi apreciat corect faza asta la care, daca cineva se afla in afara jocului, atunci ala este Andrei, care pare ca a cautat o samanta de scandal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

No', mi-am "arcuit" si eu masina..romanian style :))

post-88353-0-74363800-1372857808_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce i-ai facut, da' parca sta apasata fortat de spate. Carai calorifere sau saci de ciment cu ea? :)) Arata oarecum chinuita...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ehh..ar trebui chinuita "romanian style" si pe fata ca sa arate bine :))

Modificat de qwk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salutare ! sunt membru nou si caut sa imi iau un Polo 6r la SH. Am o intrebare.... Nu stiu daca sunt acolo unde trebuie in privinta acestei intrebari ! Toate 6r au aceleasi suspensii? nu vreau sa mai am acel gol la roata din spate.... daca pun niste jante pe 17"  o sa mai para la fel de mare acel gol? trebuie schimbate si suspensiile musai ? multumesc !

 

 

 

P.S. scuze pentru eventuale greseli de ortografie.... 

Modificat de bubuuuuu22
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,bine ai venit,o sa arate foarte bine cu jante pe 16/17,se va umple golul acela.Personal am probat ceva pe 16 si aratau ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!