Jump to content

Tuning - modificarea suspensiei


Dun
 Share

Postare recomandată

Salut

Vom vorbi aici despre ... modificarea suspensiei - arcuri, amortizoare, suspensie completa, sway bar si orice alte elemente legate de suspensie.

Va rog sa incercam sa tinem topicul curat, fara discutii in contradictoriu - care mai mult ca sigur ca s-au purtat si pe alte topic-uri - si sa aducem informatii cat mai concludente, eventual de pe forumurile din afara, unde lucrurile deja au fost facute.

Modificat de Dun
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...
  • Replies 122
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • qwk

    21

  • Dun

    17

  • The_Ego

    13

  • Circoloco

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

Asa arata Eibach ProKit (drop -30mm spate si -25mm fata) pe amortizoarele de GTI (suspensia sport de fabrica -15mm). Practic se mai castiga -15mm

post-16307-13631265573475_thumb.jpg

post-16307-13631265702882_thumb.jpg

post-16307-13631265799399_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul meu:

1 nu stiu daca mai intra in garajul de la CT:)

2. cu 15" iarna mai coboara?!

3. Amortizoarele tin pana dupa 100k km?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Daca intri la limita acum, s-ar putea sa fie nevoie sa intri putin oblic.

2. Probabil ai acelasi diametru la rotile de vara si la cele de iarna 15" daca folosesti dimensiunea anvelopei oem, asa ca nu sunt probleme. Vei avea impresia totusi ca  e mai joasa cu jante mai mici.

3. Amortizorul deja e sport, iar o coborare cu inca 15mm nu afecteaza. In plus stiu ca Eibach sunt cei care fac si arcurile oem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandesc, ma gandesc si iar o sa ma gandesc (mai mult la partea cu fiabilitatea) :) Intai de toate, sa vad cat costa.

Ideea este ca vreau sa evit montarea de piese AM pe masina. M-am cam saturat de modificari dupa vanzarea fostei masini si vreau sa fie 100% stock. Cu arcuri ajung la 96% :)) Mai si glumim !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Practic cred ca este acelasi arc ca la Pro Kit doar ca are cod VW :D

 

Ramane 100% oem si pretul e unul bun.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai scrie eibach, probabil alea sunt. Daca astea vw sunt aprox. 7 mil, eibach fara stanta vw sa fie mai ieftine? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am montat arcuri eibach,si m-au costat aici 200 euro cu tot cu pus pe masina.viata la amortizoare nu cred insa ca va fi mai lunga de 30.000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 De ce crezi asta? ai poze before/after?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Practic cred ca este acelasi arc ca la Pro Kit doar ca are cod VW :D

 

Ramane 100% oem si pretul e unul bun.

 

Nu sunt Pro-Kit. Sunt facute de Eibach, special pentru Volkswagen, dar sunt lineare, nu progresive.

 

ASTEA-s bune de ceva?

 

Master_Blaster are B12, intreaba-l pe el :)

 

Pai scrie eibach, probabil alea sunt. Daca astea vw sunt aprox. 7 mil, eibach fara stanta vw sa fie mai ieftine? :)

 

Pro-Kit-ul e 200 de euro la tine la usa. Oricum, nici p-astea nu le aduci la pretul ala in Romania asa ca devin mai scumpe decat ProKit...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca interesul a fost iesit din comun pentru subiectul asta. Desi sunt cativa care au montat arcuri s-au se gandesc sa o faca, toti scriu pe la alte topic-uri.

 

Asa ca hai sa spargem gheata si aici.

http://vwforum.ro/topic/88691-maurul-lui-dun/?p=2071505

Modificat de Dun
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L-am intrebat pe zenoracing sa vad cu ce preturi "ne loveste". Sa intrebi nu costa, nu ? :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vedeti ca avem deschis un topic pentru suspensii de multa vreme. Tocmai ce l-am ridicat eu sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

billy, tu ai amortizoare stock si nu sport. De unde si impactul mai mare a unui arc mai scurt, mai dur.

 

Sa mute un moderator tot ce s-a zis de suspensii in topicul indicat de Dun.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 da asa este.am deja 5000 km facuti si nu vad inca nici o problema.eu sper sa ma duca asa pana la vreo 20.000 dupa care o sa schimb si amortizoarele.koni sau bilstein.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oameni buni, poate nu ati fost atenti: avem un subiect special deschis pentru discutiile despre modificarea suspensiilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arcuri VW Eibach 153€ iar Eibach ProKit 152€ :)

Am postat aici ca sa fie legata discutia cand o muta Aditu.

Modificat de Circoloco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK.

 

Avand in vedere ca eu cu suspensia Bilstein B14 am obtinut un drop de 10 mm pe fata si 25 pe spate, ceea ce fata de o suspensie stock ar insemna un -25/-40 si ca eu consider ca din punct de vedere vizual aceasta setare este optimul pentru masina, ce variante de arcuri as avea pentru a le folosi cu amotizoarele stock.

 

Una ar fi asta http://www.europerformance.co.uk/pages/products/product_info.mhtml?product=74669.

 

Ceea ce as dori eu este coborarea masinii si pastrarea a cat mai mult din confortul initial.

Modificat de Dun
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuia sa iti iei doar arcuri macar pt inceput.

Brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia-ti arcurile de la eibach facute pt VW

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!