Jump to content

vibratii far (trepidatii far)


silencer
 Share

Postare recomandată

la mine tremura cel din stanga si nu era din oglinda si astazi mergand la un electrician i-am spus ca tremura farul si probabil de la vreun surub. dupa ce mi-a strans surubul din spatele farului (de la mijlocul lui) mi-a scos un capac de cauciuc aflat pe masca din fata chiar la capatul farului si acolo se mai afla un surub care era destrans si pe care l-a strans bine. am incercat sa vedem daca mai tremura si nu mai tremura.am scapat de tremuratul farului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 129
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Eto

    5

  • clpos

    5

  • iuliu1984

    5

  • ucosmin

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

daca tremura farul sunt cele 4 suruburi de prindere

eu am avut probleme cu oglinda din interiorul farului care imi trepida la relanti .....dupa ce am luat un caine ...

am dat farul jos ca sa ii scot sticla sa pot umbla in el...noroc ca nu am reusit...

prin partea din spate a farului am observat ca era un picior de prindere din plastic rupt..l-am lipit , am reglat farul manual din niste rotite dintate cu un imbus si am scapat de probleme...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde sunt acele suruburi de reglaj din plastic????? Si la mine trepideaza oglinda de la farul stang. O poza face cat o mie de cuvinte. Sau poate cineva sa ma ajute sa identific acele suruburi in mai putin de o mie de cuvinte??? Cu temperaturile astea de afara nu as prea vrea sa stau o ora pe langa masina si sa nu rezolv nimic :blink:

Hai multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unul, de la care se regleaza lungimea fazei, este pe la mijlocul farului ai o gaura si trebuie sa bagi o cheie imbus de 6 si invarti putin stanga sau dreapta, iar al 2 lea, de la care se regleaza directia pa care sa bata faza, este undeva aproape de aripa masini tot asa o gaura si unde cu acelasi imbus de 6 invarti in stanga sau dreapta. pe scur deasupra farului o sa vezi 2 gauri una pe la mijlocul lui si una inspre aripa masini

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atx2005, fa te rog o schema cu suruburile de prindere.2 le stiu, deasupra, "neingropate"!celelalte?

tytygtd, daca poti explica si tu mai bine....

eu m-am benoclat de n-am mai putut si nu vad nici un surub afara de cele 4 de deasupra, 2 ingropate de reglaj, 2 neingropate de prindere...care mai sunt??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai descoperit unu doctore. Deci cum te uiti de sus, in afala de alea doua mai e unul exact intre faza scurta si faza lunga :lol:. si inca unul sub semnal, dar nu sunt sigur de ala.

Eu le-am vazut acuma ca s-a crapat bara :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma repet: farurile sunt diferite la cele 2 modele, la fel si prinderile. La B5 exista 3 suruburi, cele 2 de deasupra si unul in lateral. Ala din lateral nu pot sa il descriu ca inca nu m-am bagat sa ma uit unde este. La B5.5 nu stiu cate si unde sunt suruburile, tot ce stiu este ca, spre deosebire de B5, ca sa dai farul afara trebuie sa desfaci ceva pe la masca din fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la b5.5 sunt patru suruburi la faruri: 2 sunt chiar deasupra pe plasticul ce vine peste far(farul este acoperit de un plastic ce are 2 suruburi pe el, alea sunt 2 dintre suruburile farului). unul este undeva jos intre faza lunga si cea scurta pe la mijlocul farului si in spatele acestuia, iar unul este in capatul lui dinspre centru masinii, pe partea metalica de la masca din fata (aia cu emblema) o sa vedeti un capac, manson de cauciuc pe care trebuie sa-l scoateti afara cu o surubelnita. sub el tot jos este cel de-al 4 lea surub.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

executroane, poze nene, poze!

atx, multam, l-am gasit si pe al 3 lea.se vedea cu ochiul liber, trebuie doar sa te uiti si "dincolo" de far!

mai ramane sa il caut pe al patrulea!inteleg ca este spre marginea farului opusa semnalizatorului!

l.e: gata!gasit si nr 4!(cred).maine fac niste poze si le pun acilea!si cu cele 4 de prindere, si cu cele 2 de reglaj.adica alea care cred eu ca ar fi!

Modificat de doctorul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

;) ;) Vine sefu', cand ma duc in service iau aparatu cu mine (adica mobilu ca s-a stricat aparatu digital) si fac poze exact la asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum se scoate farul la un passat b5.5 trebuie soasa si bara sau numai grila din fata cea cu emblema?

in caz ca trebuie scoase unde sunt suruburile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Da Florine, trebuie desfacuta si bara. Suruburi desfaci incepand de la protectia de roata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

baietzii ascultati de passat 1001 acolo e buba asa am patit si eu dupa ce am reglat farurile

parghia care actioneaza farul in sus si in jos a iesit din locasul ei si imi trepida

chestie e usor de rezovat numai ca iti trebuie rabdare indemanre si o surubelnita subtire si foarte lunga

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Maine ma uit eu la masina... incerc sa elimin vibratia din suruburile de reglaj...

Noi reveni cu poze! Daca reuseste operatia...

post-8072-1203280627_thumb.jpg

post-8072-1203280773_thumb.jpg

Modificat de piratu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu aveam trepidatii de asemenea la farul stang, erau din oglinda; dupa ce am ridicat putin farul (oglinda), nu mai trepida, da ii cam orbeam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu solutia!!!

Uitati-va in imaginea de mai jos.

Piesa cu numarul 16 e solutia. Cod reper: 3B0 941 042. Pret: 1euro !!!

Ca si proba puteti incerca sa apasati cu degetul in punctul indicat din imagine (cu masina cu farurile aprinse in fata unui perete la vreo 2-3 metri de acesta).

Vibratia dispare! Acolo se monteaza piesa cu nr 16 !

post-8072-1203447998_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Si mie imi vibreaza la gropi ambele faruri,doar pe faza scurta, stanga-dreapta. Am angel eyes si sunt noi cu xenon.

ma strezeaza la culme.Nu stiu ce sa le fac!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la mine vibreaza farurile angel-eyes cu xenon.

Doar la gropi, pe loc fiind benzina n-are cum sa vibreze

O sa incerc sa pun niste cauciuc unde zice piratu, desi cred ca vibreaza becul in interiorul farului, cel de xenon fiind mai LUNG decat becul original

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum iti vibreaza? in stanga dreapta sau sus jos?? ce cauciuc sa pui?unde? si la mine cred ca tot becul vibreaza.

Modificat de c o s m i n
Nu mai da quote la mesajul anterior !
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Si eu am o problema la farul din dreapta imi trepideaza tot blocul optic si nu stiu ce sa ii fac, am inteles ca sunt niste cleme care il tin dar nu reusesc sa ajung la ele, tin sa precizez ca masina e B5.5, si nu am reusit sa scot farul de nici o culoare. Help.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Piratu

S-a oprit vibratia dupa ce ai montat acea piesa de 1 euro???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
R_a_z_v_a_n
Revin cu solutia!!!

...

Vibratia dispare!

Cosmine, ce intelegi tu prin afirmatia lui piratu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clementa....am privirea intetosata :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum iti vibreaza? in stanga dreapta sau sus jos??

sus-jos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am cumparat si eu piesa indicata de piratu. Nu se potriveste in locul pe care l-a indicat.

@ Piratu : Unde ai montat-o??? In catalog aceasta piesa se numeste centralizing wedge....deci cred ca e pe undeva pe dedesuptul farului...

Farul stang tot imi vibreaza si inca nu am gasit solutia. Are altcineva alte idei, in afara de schimbatul farului???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!