Jump to content

vibratii far (trepidatii far)


silencer
 Share

Postare recomandată

Vicius numa tu poti sa fi asa de prompt! :icon_thumright: Eu zic ca si clema de pe pozitia 17 daca e slabita cum am tot schimbat becuri duce la trepidarea luminii farurilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 129
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Eto

    5

  • clpos

    5

  • iuliu1984

    5

  • ucosmin

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

clema de pe pozitia 17 daca e slabita cum am tot schimbat becuri duce la trepidarea luminii farurilor.

Nu exista slabita ci deformata. Desfa si indoaie acea clema incat sa exercite un contact mai ferm pe soclul de plastic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E posibil sa fie si aceasta cauza vibrarii becului. La mine de exemplu, am pierdut-o si becul vibreaza daca nu tin mana pe el + ca nu mai sta pe pozitia sa initiala

Modificat de ZWO
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Pai si de ce nu o inlocuiesti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Hai sa mai postez si eu dupa apropae 2 ani.

Am pus niste faruri Depo r32 look cu lupa, si la denivelari vibreaza lumina din dreapta (ca la camioane). Asa la relanti e ok, nu am nici o vibratie vizibila, numa cand dau in gropi sau denivelari. Si cum "taie" lupa mea lumina zici ca laser, si se vede..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Aveti vreo solutie pt tremurarea farurilor la relanti?

Modificat de C o s m i n
mutat in topic corespunzator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Du-te la reprezentanta si spune-le problema cu tremuratul farurilor. Iti trebuie 2 profile de metal care vin prinse cu cate un surub sub fiecare far.

Am pus si o poza sa iti dai seama despre ce e vorba.

Spor! :icon_thumleft:

post-43466-0-04479300-1328528437_thumb.j

Modificat de P o p i c a
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si citeste topic-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Sa va lamuresc, oglinda nu mai este prinsa de motorasul care ii regleaza inaltimea, piciorusul care impinge/trage oglinda este rupt

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

salut dragi colegi!am si eu o problema cu masina din semnatura....imi vivreaza farul dreapta dat se vede vibratia cand e faza scurta pe lunga nu face asa cand dau drumul la aerul conditionat dar daca accelerez usor nu se mai vede vibratia.....am observant asta cand masina era cu fata la un zid..ce poate fi?ce pot sa ii fac e ceva grav?va rog sa ma ajutati cu o parere daca se poate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi postul #107 si #108.

:icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare. De curand mi-am schimbat farurile de fabrica cu un set Depo cu lupa. De la inceput farul stang trepida. Dupa 2000 demontari bara fata +far stg.am constatat ca reglajul pe orizontala are joc. Ca solutie, am "ancorat" oglinda de corpul farului cu un arc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am urcat si poza

post-71109-0-90036400-1380998019_thumb.j

Modificat de melin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt foarte slabe Depo, mai ales la lumina.

Eu n-as pune altceva in afara de oem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...
On 2/6/2012 at 1:40 PM, P o p i c a said:

Du-te la reprezentanta si spune-le problema cu tremuratul farurilor. Iti trebuie 2 profile de metal care vin prinse cu cate un surub sub fiecare far.

Am pus si o poza sa iti dai seama despre ce e vorba.

Spor! :icon_thumleft:

post-43466-0-04479300-1328528437_thumb.j

acele profile se gasesc de cumparat? se da gaura pentru a fi prinse? au vreun cod, caci am intrebat la mine in oras la reprezentanta insa nu prea stiau de ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se gasesc in dezmembrari. S-ar putea sa le ai pe masina, dar sa fie dereglate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma gandeam ca poate se gasesc totusi de cumparat si ca au un cod sau ceva caci sa le cumperi din dezmembrare nu merita transportul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3B0941453A

 

retaining bracket.jpg

Modificat de 42miticutza
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

codul e identic si pentru partea dreapta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am cumparat acele profile de metal insa as vrea sa schimb si bara fata cu una de pe un passat la care se imbina foarte bine cu linia de jos a farurilor.nu stiu daca pe interior bara fata mai sustine cumva farurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kosmyn_aurel89

Poti sa schimbi si 5 bari , daca tragerul si mai ales traversa nu sunt reglate/ asezate bine tot la fel va sta. Asigurate ca sunt asezate bine. Prima data aseaza/repozitioneaza traversa mai sus mai jos pana se asraza perfect....iar in cazul in care bara se liniaza stanga-dreapta perfect cu aripile, problema luftului bara-far vine din pozitionarea gresita a farului

Modificat de kosmyn_aurel89
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci nu are treaba bara daca o schimb? ma gandeam ca am ceva rupt pe interior de sustine farurile.la ce traversa te referi?si trager ul nu are o pozitie fixa?

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kosmyn_aurel89

Traversa numesc bara de fixare dintre lonjeroane, pe care mai vine un suport de fixare ptr bara, care se poate regla, traversa la fel se poate regla, si tragerul se poate regla. Nu au o pozitie fixa. Daca esti putin dibaci o rezolvi imediat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
On 19 februarie 2008 at 21:12, piratu a scris:

Revin cu solutia!!!

Uitati-va in imaginea de mai jos.

Piesa cu numarul 16 e solutia. Cod reper: 3B0 941 042. Pret: 1euro !!!

Ca si proba puteti incerca sa apasati cu degetul in punctul indicat din imagine (cu masina cu farurile aprinse in fata unui perete la vreo 2-3 metri de acesta).

Vibratia dispare! Acolo se monteaza piesa cu nr 16 !

1.jpg

Nu stiam de ce imi dardaiau oglizile la relanti, desi farurile NU se miscau deloc...se pare ca "mecanicii" lu' peste prajit au omis sa mai puna penele alea (piesa cu nr 16 cu cod reper: 3B0 941 042), ca inainte sa schimb distributia nu imi faceau asa.
Am bagat o surubelnita in lacasul ala si am constatat ca oglizile stau fixe la relanti...maine sunt direct la Midocar sa le cumpar.
Multam fain...MARE boier, MARE caracter!!! ;)

Modificat de mariuscbn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!