Jump to content

vibratii far (trepidatii far)


silencer
 Share

Postare recomandată

Da ! Vibratia dispare! 100 % !!!

De aici incolo se poate inchide topicul ... :(

post-8072-1222859651_thumb.jpg

post-8072-1222860200_thumb.jpg

Modificat de piratu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 129
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Eto

    5

  • clpos

    5

  • iuliu1984

    5

  • ucosmin

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Poate mai sunt unii care desi au "piesa nr. 16" tot vibreaza..??

La diesel (probabil) acea piesa datorita vibratiilor "aluneca" spre clips-ul metalic ce prinde "geamul" blocului optic

Sper ca imaginile sa fie suficient de sugestive.

post-12740-1223315862_thumb.jpg

post-12740-1223315877_thumb.jpg

post-12740-1223315892_thumb.jpg

Pentru mine asa s-a rezolvat "tremuratul luminiilor(faza scurta).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am scapat de tremuratul farurilor am cumparat un set de faruri nou de tuning, oricum este f.f. enervant acel tremurat de far te zgarie pe creier rau de tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

nota 10 , 09WVW , pentru ultimul post.

BY THE WAY.o veche nelamurire..

Am un tremurat al luminii farurilor ,acest aspect l-am observat de ceva vreme, mentionez ca o perioada buna dupa schimbarea distributiei (la reprezentanta), acest tremurat al luminii farurilor a disparut ,implicit motorul era mai silentios .Acum a reaparut acel tremurat al luminii si ceva mai zgomotos motorul.

care sa fie explicatia corecta?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi ca de tremuratul farurilor sa mai vorbit: trebuie sa rasucesti f.f. putin surubul de reglaj de deasupra farului pentru ca in timp cedeaza(de la vibratii) are o componenta de plastic pe acolo daca retin bine

daca tremura si motorul verifica tampoanele de la motor daca nu au cedat

btw: motorul poate sa para mai zgomotos daca capacul nu e pus corect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi cristibt,o sa verific cele amintite mai sus ,si sa sper ca vibratiile alea dispar odata pentru totdeauna.

o poza ar fi si mai relevanta daca are cineva..

Modificat de Dragosh_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Da' ceva posturi mai sus, ai "cetit" ? :icon_cry: Ca sunt cateva poze destul de explicite, parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

salut!

poate sunt putin off-topic,dar imi trepideaza lupele/oglinzile din far la passatul din semnatura.farurile nu au cleme rupte.as vrea sa montez kit hid xenon,dar inainte as vrea sa scap de tremuratul luminilor.

pareri,sugestii?

Modificat de R_a_z_v_a_n
Citeste topicul asta. Aici ti-am mutat eu postul.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai putea sa-mi spui si mie cum dau de acest om? :( am aceeasi problema din pacate. vibreaza partea "reglabila" a farului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De paste am avut accident ocazie cu care ambele faruri au avut toate urechile rupte fara alte defectiuni. Iniante imi tremura si mie farul dreapta, partea mobila a acestuia. Intre timp am gasit 2 faruri de B5,5 matuite, dar cu urechile intregi si de la care am luat doar oalele negre, iar de la farurile mele am pus motorase, sticle, oglinzi, lupe, becuri. La montaj am strans toate suruburile si ...nici un far nu mai tremura. Verificati mai intai daca pinul motorasului care regleaza farurile pe verticala nu are joc, sau daca nu chiar motorasul nu joaca in soclul lui. Daca mai vreti detalii va pot pune ceva poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am verificat tot, culmea e ca numai unul tremura... si la ralanti e chiar foarte enervant

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fel era si la mine, tot doar unul tremura, scoate capacele si tine fixe cate o piesa din far, motoras, bec, oglinda, poti incerca si cu un betigas de lemn sa nu zgarii pe acolo sau sa faci scurturi.

Modificat de vicius_the_one
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

@vicius_the_one: cum se desfac sticlele de la faruri (B5.5). merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am folosit un feon puternic de uz casnic de 1400W, chiar te frige si am dat bine cu el pe marginea neagra unde intra sticla de far. Dar am incalzit pe suprafata mare, 20-30 cm odata si apoi cu surubelnita am impins "afara" marginea transparenta a sticlei farului. Sticla farului intra intr-un locas in forma de "U" in oala aia neagra. Unii au incalzit si la aragaz, poate merge mai repede, dar mie mi-a fost frica sa nu afectez sticlele, ca de ele aveam nevoie nu de oalele negre.

PS : ca sa stergi sticlele pe interior nu trebuie sa le desfaci initial, ci mai bine incerci ce am zis eu aici http://vwforum.ro/index.php?s=&amp...t&p=1102420. E mai mare chin dar macar nu desfaci farurile.

PS (2): Daca doar trepideaza farul uite ce ii poti face

post-15891-1256046562_thumb.jpg

post-15891-1256046566_thumb.jpg

Modificat de vicius_the_one
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

as vrea sa schimb sticlele daca voi gasi. sunt zgariate si matuite. poate o sa incerc inainte si cu xerapol, poate voi avea noric. zgarieturile nu sunt f adanci. faza cu tremuratul nu ma deranjeaza asa de tare. merci pt indicatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine tremura putin lumina de la far, dar am gasit cauza ca fiind alta decat farul in sine. Masca de la plastic de la motor se prinde in cateva suruburi. Cel mai din fata dintre acele suruburi nu cred ca este strans. Vibratiile sunt transmise la celelalte componente din fata a masinii, inclusiv la faruri, care capata usoare tremurari. Bine, asta este doar problema mea (pe care nu am reusit sa o rezolv inca, pt ca nu am cheie potrivita sa strang acel surub). La tine Daniel, s-ar putea sa fie intr-adevar farul in sine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Mi-am cumparat acele 2 cleme care se pun la faruri sa nu mai vibreze, acuma joi le montez. Mecanicul a zis ca nu farurile vibreaza ci interiorul acestora (efectiv lupa), s-au invechit. Alta solutie nu exista decat schimbarea lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am montat cele 2 pene. Trepidatile au scazut cu mult, exista o imbunatatire clara. Deci recomand asa ceva, pretul penelor este de 10 lei 2 bucati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, subscriu si eu in acest topic deoarece si eu am avut problema cu trepidatia farurilor. Inca de la inceput, de cand am cumparat masina aveam o trepidatie la farul stang care dupa un timp a inceput sa tremure tot mai tare. Recent incepuse sa tremure si cel din dreapta si deja incepusem sa ma obisnuiesc cu ideea. Acum 3 zile insa mi-am schimbat distributia si cam tot ce tine de transmisie, si spre surprinderea mea tremuratul farurilor a disparut de tot. Ma gandesc ca acea faimoasa rola cu amortizor poate a avut vreun efect, deoarece si motorul parca nu mai tremura asa ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un cod pentru clema din poza postata mai sus din ETKA, piesa cu numarul 17? Este vorba de clema care tine becul pe pozitie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pozitie sau faza mica?

clemabec.jpg

becpozitie.jpg

Modificat de andricei
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!