Jump to content

Golf 6/Jetta - Montare volan/airbag/comenzi


lancelott
 Share

Postare recomandată

Pai tot 2 tipuri diferite de airbag sunt.

Fiecare cu prinderea lui, din cauza careia nu se potrivesc de la un volan la altul...

Sisincer, eu m-as feri sa schimb airbag-ul dintr-un capac in altul. Stiu ca se poate dar prefer sa nu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum aproape toate tipurile de volane sunt produse in Romania (in Arad la Takata,dar si in Timis ),airbagurile la fel (in Alba si in Brasov) , nu stiu unde sunt produse butoanele (cele de GTI in special),cablul de airbag sau calculatoarele de coloana.Sigur si astea se fac in Romania deoarece aproape toti producatorii de componente sunt prezenti in Romania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa si ?Poti tu sa cumperi direct din fabrica ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate nu se vinde la bucata.Doar la o comanda serioasa se poate discuta.Aceste firme lucreaza pentru aproape toate marcile de masini dar pe loturi cum primesc comenzi, adica nu fac zilnic volane de VW.La noi nici macar magazinele de piese auto nu fac comenzi deoarece nu-si permit sa faca stocuri.Ramane varianta sa cumperi de la persoane fizice (din ziar sau de pe internet) care ghici de unde le au.Oricum preturile sunt la cel mult un sfert fata de reprezentante.

Revin cu intrebarea legata de coduri.Sa fie primele litere legate de codarea masinilor (6R -Polo ;5K -Golf ;1T -Touran etc.) ? Si ce semnificatie au celelalte litere ?Asta in conditiile in care airbagurile 1T0 880 201L 81 U ; 5K0 880 201G 81U ; 5K0 880 201H 81U ; 1T0 880 201M 81 U par la fel.Oare nimeni nu cunoaste pe cineva care lucreaza intr-o asfel de fabrica sa ne edifice ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TOATE airbag-urile au aceeasi mufa si TOATE se potrivesc (dpdv. al calculatorului). Singura diferenta intre ele este sistemul de prindere! Diferenta care a fost explicata mai sus!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Daca stie cineva pretul calculatorului de coloana 1K0953549CD la reprezentanta dar si in alte locuri rog sa posteze.Eventual astept pareri pro si contra pentru achizitia de la reprezentanta. De asemenea ma intereseaza codul cablului pt airbag necesar volanului multifunctional.In alta ordine de idei strict din punct de vedere al montajului m-ar interesa daca e mai economic (nu ca pret ci din punct de vedere a ce trebuie demontat/montat)sa montez tempomatul,volanul,cablul de airbag si calculatorul de coloana deodata sau separat.( deocamdata am volanul si maneta de tempomat )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai aici calculator la pret decent. Banuiesc ca ai masina mai veche de jumatatea lui 2010 pentru ca altfel o sa ai nevoie de alt calculator, mai exact 5K0953549B.

Banuiesc ca la reprezentanta e mai scump asa ca... alegi ce vrei. Eu am luat de pe Ebay fara absolut nicio problema!

Codul cablajului ar trebui sa fie 1K0-971-584-C. Verifica si in alta parte totusi pentru ca nu sunt 100% sigur de el.

Daca nu montezi calculatorul nu vor merge comenzile de pe volan, claxonul si, cel mai probabil, nici tempomatul. Asa ca le-ai monta cam degeaba fara calculator!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aprox 900 lei la reprezentanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

As vrea sa-mi montez comenzi pe volan si as vrea sa stiu daca in afara de aceste piese care se vad la pozitia 1 in poza 3 ,19 si 22 in poza 1 mai trebuie ceva ?

In poza 1 este ce am eu pe masina

(am RCD510 cu modul bluetooth)

Cam cat ar costa piesele ?

post-9097-0-56571800-1343757711_thumb.jp

post-9097-0-84497600-1343757726_thumb.jp

post-9097-0-08449900-1343760974_thumb.jp

Modificat de enrico
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu ai nevoie de : volan cu comenzi complet, airbag (daca nu se potriveste al tau), cablajul de airbag pentru volan cu comenzi, calc de coloana care sa suporte comenzi pe volan.

la tine calc e impreuna cu spira.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modulul 5K0953549B il gasesti si pe ebay http://www.ebay.com/itm/VW-OEM-steering-wheel-module-5K0953549B-5K0-953-549-B-/300482889324

5K0953549B la reprezentanta e 760 ron. Mie mi-a mai pus obligatoriu pe oferta si un Comutator combi coloana volan de 325 ron. Deci ar fi un total 1300 cu TVA

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

airbag-ul se potriveste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

airbag-ul se potriveste.

Se potriveste daca trece de la volanul normal:

GL2533_2008_660x420.jpg

la cel de GTI/GTD/R/R-Line:

design02_660x420.jpg

Daca trece la volanul de Highline:

vw-touran-mini-mpv-photo-252.jpg

nu se mai potriveste airbag-ul si va trebui schimbat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, da.... cel stock e ca al meu....

Oricum, daca tot il schimba, e pacat sa nu puna unul de GTI... sau altceva rasat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel HL e ca la passat b6/7 sau CC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare !

Pentru masina din semnatura, vreau si eu sa fac un upgrade la volan, de la:

http://imageshack.us/photo/my-images/862/gl25332008660x420.jpg/

la :

http://imageshack.us/photo/my-images/215/design02660x420.jpg/

Mentionez faptul ca vreau sa imi pastrez airbagul de pe masina mea, si va rog daca ma puteti ajuta ce alte piese mai imi trebuie exact si daca ma puteti ajuta si cu niste coduri ale acestora. Seria de sasiu a masinii mele este WVWZZZ1KZBP029247. Multumesc !

PS: Daca stie cineva de unde pot cumpara volanul gti, dar fara sigla de gti pe el as fi recunoscator!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai nevoie de calc de coloana, volan cu comenzi si cablul de airbag pentru volan cu comenzi si apoi codare cu VCDS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Surpriza. Dar nu stiu pe nimeni care sa fi comandat de acolol

Poate cineva sa imi spuna si mie care este codul volanului sport de GTI, cel care a aparut prin pozele de pe pagina precedenta?

Modificat de Dun
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://www.bricarauto.com/product_info.php?cPath=7&products_id=144&osCsid=10d992ec23761709f7a22077a3da5f60 volanul asta de GTI e frumos tare, acuma sper sa pot pastra airbagul de la al meu si calculatorul de coloana(desi cred ca si asta trebuie schimbat) plus cablaj pentru comenzi

volanul de gti e si pt DSG dar nu cred ca m ar deranja....chiar daca nu am DSG :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si asta, care nu are padele pt DSG, ce are?

Acela e pretul cu tot cu airbag. Al tau s-ar potrivi, dar calculatorul trebuie schimbat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

l am vazut dar ma gandeam ca nu se potriveste de scirocco

deci as mai avea nevoie de calculator plus cablaj?

290 Euro fara airbag daca zici ca se potriveste al meu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt aceleasi volanele de Scirocco si cele de Golf/Jetta. Da-le un mail, poate vin cu tot cu cablaj volanele, asa ar trebui...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc man, o sa le trimit un email sa vedem si de cablaj poate e inclus, dar de calculator nu scap oricum :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa o scanare, poate ai noroc, dar 99% trebuie schimbat...

Oricum, e decent la pret... (asta daca ai masina MY11)

Modificat de Rave
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • GabiB77 a deschis acest topic
  • loghy locked şi pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!