Jump to content

Golf 6/Jetta - Montare volan/airbag/comenzi


lancelott
 Share

Postare recomandată

poze cu volanul

post-20986-0-78846500-1306143007_thumb.j

post-20986-0-16504300-1306143163_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius17trp

Salut.

Mi-am cumparat si eu un volan care are si comenzi,dar fara airbag.airbagul il iau de pe volanul vechi.Dar,ce facem cu comenzile?ai reusit sa le pui in functiune?daca da,posteaza ce si cum.Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am reusit, trebuie cumparat computerul de coloana , inca un computer de pe volan si apoi un cablaj...

Am gasic pe ebay calculatorul de coloana:

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/VW-OEM-steering-wheel-module-1K0953549CD-1K0-953-549-CD-_W0QQcmdZViewItemQQ_trkparmsZalgoQ3dLVIQ26ituQ3dUCIQ26otnQ3d4Q26poQ3dLVIQ26psQ3d63Q26clkidQ3d200852563044630540QQ_trksidZp5197Q2em7QQitemZ300488452822

Este cel mai bun pret pe care cred ca il poti obtine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius17trp

asta e volanul care l-am cumparat.

computerul de pe volan,e cutiuta cu mufe?post-51868-0-81437900-1306478110_thumb.j

Modificat de marius17trp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, cred ca ala e , eu nu am asa ceva, cele doua mufe stau in aer.

Daca stie cineva care este codul piesei va rog sa imi spuna si mie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codul pentru calculatorul volanului este : 5K0 959 542

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar din cate vad aici o sa fie mai scump ca volanul in sine....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

unde gasesc si eu un volan de GTI?. mentionez ca ma intereseaza si cu comenzi pentru DSG. Eu am un volan cu comenzi si padele dar nu mi se potriveste airbagul de la cel normal. am fost al reprezentanta si mi-au zis ca trebuie sa schimb si inelul din spatele volanului, ca sa imi functioneze comenzile, care costa undeva la 800 de lei.

Modificat de mk6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DAca acum ai comenzi si vrei sa pui alt volan nu e nevoie sa schimbi si calculatorul de coloana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Sigur codul calculatorului de coloana e 5K0 959 542 ? Alt cod nu e posibil sa fie compatibil cu comenzile de pe volan? Eu cand am montat tempomatul am gasit codul asta pe calculatorul meu: VW 1K0 953 549 CQ , ma gandeam ca ar trebui sa fie tot la fel la cod, numai sa difere acel CQ "din coada"

Nu cumva codul pentru calculatorul de coloana ce suporta si comenzi pe volan este 1K0 953 549 AQ , dar varianta cu sufix AF?

AM tot cautat prin ETKA, dar nu am gasit prea multe detalii

Modificat de gabib77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cred ca mai e nevoie de alt calculator in volan, nu? cu codul 1K0 959 542 (iar ma pierd la terminatie, in ETKA la asta spune B la sufix, dar scrie si GTI in acelasi timp, de asta sunt derutat)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Calc de coloana e cel de pe coloana volanului sio se ocupa de comenzile de la manetele din stanga si cea din dreapta, iar calc din volan se ocupa de butoanele de pe volan. Daca vrei volan cu comenzi sigur trebuie calc in volan si calc de coloana highline.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cred ca si alta spirala la volan, nu ?

Ca sa nu mai am dubii, trebuie schimbat calc-ul de coloana ca sa poate si conectat la cal. de volan, nu? ca altfel nu vad rostul, cal. meu de coloana n-as mai avea treaba cu el din moment ce am deja tempomat, imi lipsesc doar comenzile pe volan si cal-ul aferent de sub airbag

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci Cristi

identificand - cu toate ca nu gasesc codul meu 1K0-953-549-CQ, probabil face parte din Type 3 - Midline din moment ce am tempomat (asta daca e la fel pe G6 ca pe G5) si ca sa subliniez si o parte din ce a spus si Cristi mai sus, am nevoie de unul din codurile pt. calc. de coloana: 1K0-953-549-CD, 1K0-953-549-CF sau 1K0-953-549-CH

In plus, mai e nevoie de un calc. din volan cu cod: 1K0-959-542-B care in mod normal ar trebui furnizat cu volanul, daca acesta este nou, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E type 2 nu 3.

Si raspunsul pentru calc din volan este NU, deoarece apare ca piesa separata in etka.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai ca m-ai bagat in ceata ;)

pai daca am type 2 - midline, atunci de ce mi-ai recomandat cu CF in coada, care type 3 - highline?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca e type 2 highline.

Confuzia apare ca exista un doc word pe forum, in care, cele de type 2 fara senzorul g85 sunt catalogate type 3.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Ce implica trecerea de la volan cu comenzi, modelul care vine pe Highline la cel de Gti cu comenzi si padele pentru DSG?

Ceva cost-uri (nu ma refer la volan)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar codarea calc de coloana de volan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari.

Dupa ce am montat un RNS510, vin la rand un kit BT si volan multifunctional cu padele DSG.

Dupa multe cautari, ma gandesc sa iau asa ceva: P.N. VOLAN: 1K8 419 091 H YCP

P.N. AIRBAG: 5K0 880 201 F 81U

OK, acum intrebarea mea este: la schimbarea volanului actual (simplu) cu cel MF cu padele, pe langa volan si airbag, mai trebuie sa schimb si altceva?

In urma scanarilor, momentan am asa:

Address 16: Steering wheel (J527) Labels: 5K0-953-569.clb

Part No SW: 5K0 953 507 AE HW: 5K0 953 549

Am si tempomat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

esti sigur ca e 549 la coada si nu 569 ?

Nu de alta dar HW cu 549 nu suporta tempomat.

Chiar si in cazul celui cu 569 in coada trebuie schimbat cu unul din urmatoarele:

569B, 569E, 569H, 569l, R, S, T, sau 569AB.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • GabiB77 a deschis acest topic
  • loghy locked şi pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!