Jump to content

Golf 6/Jetta - Montare volan/airbag/comenzi


lancelott
 Share

Postare recomandată

Eu am pus calc de coloana de pe o Jetta DIN 2015 , si toate Suporta comenzi pe volan

 

steff - din ce ai scris tu, rezulta ca indiferent de calculatorul de colana - Lowline, Midline sau Highline - toate suporta comenzi volan - Nu, nu suporta, trebuie Highline compatibil - .... de asta am sperat ca o sa completezi/corectezi ce ai scris mai sus.... despre asta era vorba.

 

eu vb despre tempomat functional de pe volan.... la cele noi - 2015 - au volan cu tempomat pe ele - trebuie sa vedem daca retrofitul acestuia este full functional si pana in ce perioada - an fabricatie - daca se poate face,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Aveti idee daca au existat mai multe culori (in functie de culoarea interiorului) pentru volanele de Golf 6?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te referi la pielea de pe volan? Daca da, nu, nu au existat mai multe culori la piele in functie de culoarea interiorului.

Poti pune o poza sa vedem despre ce e vorba?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Volanul meu este foarte deschis la culoare (cel din poza). Altele par mai negre. :)

As vrea sa pastrez airbag-ul, dar nu stiu daca o sa se potriveasca (la culoare) cu un volan imbracat in piele neagra.

post-40721-0-32537200-1445350104_thumb.j

Modificat de DragosBogdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata asa pentru ca este volan simplu, fara piele pe el si este si destul de uzat.

Airbagul arata normal ca si culoare, un pic uzat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posibil sa isi fi schimbat putin culoarea de la vreo solutie cu care ai sters pe acolo si care a facut vreo reactie in contact cu razele soarelui sau la caldura

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Volanul meu este foarte deschis la culoare (cel din poza). Altele par mai negre. :)

As vrea sa pastrez airbag-ul, dar nu stiu daca o sa se potriveasca (la culoare) cu un volan imbracat in piele neagra.

 

airbag-ul este ok - culoare, etc.... dar nu uita, acest airbag iti merge numai cu volanul de GTI/R de la Golf 6 - care este destul de scump.... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin, cred ca merge si pe volanul de Polo 6R0419091F. Spre asta m-am orientat.

Mi-e si rusine sa pun un volan de GTI/R pe un 1.4 80CP. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca vrei comenzile numai pe o singura parte, acela merge. Eventual montezi comenzile aferente si il faci cum trebuie....

 

http://vwgolf-club.ru/forum/viewtopic.php?f=9&t=24668

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum ceva timp am cerut informatii aici in legatura cu schimbarea volanului... am facut de ceva timp operatiunea si acum revin cu feedback + poza.

Am luat un volan gti R-line din dezmembrari, am schimbat cablajul airbag + calculatorul coloana si am folosit vechiul airbag, care s-a potrivit perfect.

Calibrarea senzorului G85 nu a mai trebuit facuta, totul functioneaza cum trebuie, fara nici o eroare.

Codare cu vcds sa stie de comenzi volan si iata rezultatul:

 

XSX9DcM.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa-l invarti cu placere ! :icon_thumleft:

 

G85 nu a trebuit calibrat, deoarece la tine nu este sus, la volan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asadar, volanul de Polo 6R0419091F este compatibil cu airbag-ul volanului simplu de pe Golf 6 Trendline. Este o solutie pentru cei ce se multumesc cu un volan simplu, dar imbracat in piele si cu comenzi radio/telefon.

Cum spunea insa si Florin, pe acest volan se pot instala si comenzile pentru computer-ul de board.

post-40721-0-86170300-1446111019_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da... este ok. In timp iti cumperi si comenzile pt bc si ai iesit ok, dpdv al costurilor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna seara,

 problema mea este cu mufa de conexiune, volanul meu are butoanele, numai ca mufa de conexiune este taiata, ma poate ajuta cineva cu o poza sau cu o schema a mufei.

post-23247-0-69049600-1447878719_thumb.j

Modificat de Gyuszy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate, nu exista diagrame pentru acest cablaj - doar verificat pe un alt volan

 

oricum, daca ai zice ce volan ai... ne-ar ajuta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salve.Ma ajutati si pe mine cu niste indrumari..?Ideea ar fi cum codez cu vag com ul dupa schimbarea volanului actual fara comenzi ,pe masina mea touran 2006 avand tempomat din fabrica -banuiesc ca spira nu va trebui sa o schimb..punand un volan de tiguan 2010 cu comenzi dar am un modul high line 3C0 953 549 B..Stiu ca ideal ar fi fost terminatia CH..dar asta il am de la un apropiat si 2 daca voi putea folosi in intregime comenzile tinand cont ca am montat si o navigatie dvd aftermarket ce are can bus...Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce calculator coloana ai acum pe masina? Cel cu 3c0 e de Passat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu merge. Trebuie un 1K0 953 549 CH, Ck (daca e manuala merge si asta) sau CJ

 

spira ramane a ta.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum sincer ..terminatia nu o stiu..oricum banuiesc ca este ceva midline tinand cont ca am tempomat!?.o sa revin cu ..insa n am nici o sansa? Chiat de as schimba su spira!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu terminatia e problema acum ci acel 3c0.Tie-ti trebuie cu 1k0....si terminatia de highline.Ti-a zis Florin terminatiile mai sus.

Modificat de spido
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok..atunci tre sa caut cu ch..si revin daca e sa ma ajutati la codare. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand intri pe adresa lui te va ajuta vcds cu codarea...

Modificat de spido
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc deocamdata..Dupa ce mi gasesc calculatoru asta se coloana va voi mai bazai..!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi la colegii care aduc piese pentru retrofituri - au pe stoc, in general.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • GabiB77 a deschis acest topic
  • loghy locked şi pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!