Jump to content

Golf 6/Jetta - Montare volan/airbag/comenzi


lancelott
 Share

Postare recomandată

Salut. Recent am devenit utilizatorul unui golf 6 1.6tdi 2012, provenienta Franta. La navi am schimbat limba in engleza. Problema mea e ca nu pot accesa meniul din bord ca sa schimb si acolo. Din cate am inteles din manual merge schimbata. Am vazut ca sunt 2 variante, pentru volanu cu sau fara comenzi. Volanul meu e fara. Acum intrebarile sunt cam asa, e blocat accesul din calculator si trebuie vag sau a avut volan cu comenzi si a fost schimbat? Cum fac sa intru in el?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

15 hours ago, Need4Spd said:

Salut. Recent am devenit utilizatorul unui golf 6 1.6tdi 2012, provenienta Franta. La navi am schimbat limba in engleza. Problema mea e ca nu pot accesa meniul din bord ca sa schimb si acolo. Din cate am inteles din manual merge schimbata. Am vazut ca sunt 2 variante, pentru volanu cu sau fara comenzi. Volanul meu e fara. Acum intrebarile sunt cam asa, e blocat accesul din calculator si trebuie vag sau a avut volan cu comenzi si a fost schimbat? Cum fac sa intru in el?

 

Tine apasat 2-3 secunde, pe unul dintre butoanele de.la.maneta de BC - o sa poti intra in meniul setari, de unde o sa poti schimba si limba

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salut,

 

am un amic care are un golf VI din 2011 cu motor 1.6 diesel si are volanul simplu...fara piele, fara comenzi.

vrem sa ii cumparam un volan din piele, cu comenzi pe el si sa aiba ornamentul cromat jos.

am 2 intrebari:

1. capacul central cu airbag-ul se potriveste?

2. comenzile de pe volanul nou vor functiona?

3. exista cineva cunoscut pe forum care se ocupa cu asa ceva si ma poate ajuta cu achizitionarea volanului si montajul?

va multumesc anticipat pentru raspunsuri!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,se poate face.Daca iei tot volan de golf 6 va merge airbagul tau.Atentie la prinderi...Va mai trebui schimbat si calculatorul coloana ptr a fi comenzile functionale si cablajul airbag.Se codeaza corespunzator si cam asta e...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru montaj vezi in aria de prestari servicii.

pentru piese vezi in sectiunea de vanzari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, marius_EVO said:

salut,

 

am un amic care are un golf VI din 2011 cu motor 1.6 diesel si are volanul simplu...fara piele, fara comenzi.

vrem sa ii cumparam un volan din piele, cu comenzi pe el si sa aiba ornamentul cromat jos.

am 2 intrebari:

1. capacul central cu airbag-ul se potriveste?

2. comenzile de pe volanul nou vor functiona?

3. exista cineva cunoscut pe forum care se ocupa cu asa ceva si ma poate ajuta cu achizitionarea volanului si montajul?

va multumesc anticipat pentru raspunsuri!

 

1. Nu - daca are volanul de plastic, airbag-ul nu se potriveste decat la volanul de GTI sau R - care sunt destul de scumpe (numai volanul/cercul este in jurul la 300 euro).

Deci, in cazul vostru, cumparati volan complet - volan comenzi, airbag, cablaj ... si calculator coloana - sa ii functioneze comenzile. Airbag-ul vostru il vindeti sa mai recuperati din investitie.

2. da - daca se cumpara ce trebuie - adica ce v-am scris eu acum, o sa fie totul functional

3. detalii

45 minutes ago, spido said:

Da,se poate face.Daca iei tot volan de golf 6 va merge airbagul tau.Atentie la prinderi...Va mai trebui schimbat si calculatorul coloana ptr a fi comenzile functionale si cablajul airbag.Se codeaza corespunzator si cam asta e...

cum sa mearga volanul cu airbagul ?.... poate doar daca isi cumpara volan de GTI sau R....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

toate informatiile legate de compatibilitati volan - airbag se gasesc explicate foarte bine in acest topic, trebuie doar citit :)

cu alte cuvine, exista destule combinatii care pot fii facute, trebuie doar sa stii ce ai pe masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va multumesc frumos pentru raspunsuri

fiind un cadou pe care il luam cativa prieteni, volanul de GTI este cam scump  - 1500 ron

pe forum sunt putine volane de vanzare, si atunci am apelat la un site de anunturi si am gasit volanul din imaginea "volan nou",  pe celalalt il are acum si de pe el am vrea sa folosim airbag-ul.

 

 

volan actual.JPG

volan nou.JPG

Modificat de marius_EVO
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt compatibile..cele din foto.Atentie la prinderile airbag-ului..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexu si marius - asa cum am scris si mai sus... nu sunt compatibile - si aici nu e vorba numai de prinderea airbag-ului, ci de intreg volanul - este diferit ca design, prinderi, etc.

ii cumparati un volan complet de Passat B6 facelift / CC /B7 cu comenzi si airbag - daca aveti noroc, gasiti pana in 1000 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Am revenit.Touran2006 cu tempomat din fabrica..Am volanu cu comenzi (3c8 419 091 BC)..mi am comandat si tre sa mi ajunga maine si calculatoru de coloana CH. Cablaju volanului care il l-am luat are Codu 3C8 971 584 A.Oare e ok sau imi trebuie altu!? Rezistenta trebuie si dia aia!?Mersi.

Modificat de vaja
omitere..
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E ok. Rezistenta de ce ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citisem undeva de rezistenta aceea de 3 ohmi./igniter.!!Multumesc.Sper sa am timp sa-l pun ca am cam lalait-o ..si sa o si scot la capat cu codarile..Revin daca raman pe dreapta!

Si am mai facut o investitie sper nu proasta!Mi am luat o unitate media aftermarket 8inch android kitkat 4.4 care am montat-o de curand.Am lasat necuplat can bus-ul, la mufa adaptoare ca-mi cam golea bateria.Unitatea are functia de asignare taste functionale,dar oare ma voi putea cat de cat de tastele functionale ale volanului!?Nu am maxidot ,deocamdata..si  nici alte modificari aduse.Orice info mi ar fi de folos.O seara faina la toti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-ai nevoie de nicio rezistenta...decat daca ai airbag sarit.Comenzile pe volan nu vor functiona .Masina lucreaza pe can-unitatea pe remote.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi Spido.Legat de comenzi,deci nu mai pot face numic sa mearga pe android!?Daca merg pe unitate OEM banuiesc ca da!Mersi(again).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe unitate OEM...da,vor merge.Sunt insa si unitati aftermarket care stiu de can si preiau comenzile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Luni ma apuc de desfacut..montat ..etc.Mersi.Cargusul..se misca mai greu.!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A venit sileacu!Colac peste pupaza :vorba aia.." la omu necajit nici boii nu trag"!Nu am gasit tubulara /m12!! iar pustiu meu masgalindu-mi foaia pe care mi notasem pasii de adaptare setari..etc , sotia mi-a aruncat-o la gunoi!Sper sa reusesc din amintiri.fiind si prima oara o sa fie can can!.Apropo airbag-ul(volanului de passat cu comenzi pe touran2006) o sa mi -l recunoasca?

IMG_20160322_120843.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, ti-l recunoaste. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va multumesc pentru sfaturile voastre...faceam greseala sa cumpar un volan care sa nu se potriveasca cu nimic.

voi lua acest volan si plusul ca fi ca este din piele si ca are acel ornament cromat in partea de jos.

am inteles ca airbagul se potriveste de la ce are el

Capture.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se potriveste airbagul, dar nu pot fi montate comenzi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate au renuntat la ideea de comenzi pe volan si vor doar un volan de piele....  cum ramane, Marius ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • GabiB77 a deschis acest topic
  • loghy locked şi pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!