Jump to content

Golf 6/Jetta - Montare volan/airbag/comenzi


lancelott
 Share

Postare recomandată

are calculator de coloana 5K0953569E

 

post-104992-0-28707200-1431340184_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Saptamana viitoare ii fac o scanare si o postez.

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei sa ITi mearga tempomatul de pe volan o sa ai nevoie se alt calc de coloana , daca nu , poti sa pui volanul de golf7 o sa mearga toate butoanele Mai Putin tempomatul . Cand o sa apesi pe butonul cu tempomat o sa clacxoneaze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate am inteles de la un dealer, modelul nou de jetta ( 2014 ) nu mai are optiunea de tempomat pe maneta de semnalizare, ci doar varianta de pe volanul multif. Stiti cumva daca merge totusi retrofit cu maneta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De 4 luni incerc sa fac si nu Reusesc ,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci sa nu ma complic cu volanul de golf 7

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Salutare,

 

Va rog sa ma ajutati, as vrea sa-mi montez un volan de golf 7 pe o jetta 2014 CL cu comenzi pe volan.

codul de coloana : 1K5953521AR

Vreau sa stiu de ce piese as mai avea nevoie.

Mersi

 

pana la urma... ce an e Jetta pe care vrei sa montezi - 2014 sau 2012... cea din semnatura.

 

ai zis ca faci o scanare si ca postezi PN-ul calculatorului de coloana... inca nu ai postat - asteptam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Saptamana aceasta o sa fac scanarea si o sa o postez.

Masina este din 2014.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce parere ai Florin,este posibil sa montez volanul si sa si funtioneze?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu o sa mearga tempomatul ,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Ce parere ai Florin,este posibil sa montez volanul si sa si funtioneze?

 

direct - sigur nu, calculatorul tau stie ca ai conexiunile pe maneta - am pus si la B7 si B6, volan de G7 - nu merge - acum, nu am stat sa vad ce modificari putem face in acest sens, nu am avut timpul necesar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt curios daca a facut cineva retrofit AStA si sa mearga tempomatul , Eu am cumparat calc de coloana de pe o Jetta cu tempomat pe volan , si tot nu merge , volan am de Polo Gti si calc de la comenzile la volan de Jetta GLI tempomat si nu merge ,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ruslan23, sunt 3 posibilitati:

 

1. volan de G7 fara comenzile de tempomat pe el. Userul pig a montat, e drept ca el avea calculator coloana cu 549B la sfarsit. Tu ai cu 569E. Lui pig nu ii erau chiar toate functionale.

 

2. volan de G7 fara comenzi de tempomat pe el + schimbat calculatorul de coloana cu AL in coada. In acest caz iti vor merge toate comenzile.

 

3. volan de G7 cu comenzi tempomat + schimbat calculatorul de coloana (de preferat sa iei tot ansamblul cu manete). Combinatia asta o are steff1: calculator de coloana + manete de pe o Jetta facelift. Nici asa nu ii functioneaza tempomatul de pe volan. Din discutiile cu el, ambii am tras concluzia ca de vina e calculatorul de comenzi din volan. El are volan de Polo GTI si desi calculatorul de comenzi din volan, dupa cod se pune si pe Jetta GLI 2015 are o alta codare fata de Jetta Facelift 2015 Europa cu tempomat pe volan. A incercat sa o schimbe si nu merge, nu accepta codarea.

 

Asa ca sfatul meu, numai daca vrei tempomat pe volan (poti sa il pastrezi perfect functional pe maneta) este sa cauti un volan de Jetta 2015 + calculator de coloana + manete de pe Jetta 2015, deja codate. Daca nu vrei tempomat pe volan, poti pune volan de G7 insa nu stiu daca vor functiona toate comenzile in combinatie cu calculatorul tau de coloana care il ai acum. E posibil sa fie nevoie de unul cu AL in coada.

Modificat de Hayate
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai pentru ca are tempomat pe volan vroiam sa-l montez,mai astept.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul asta trebuie sa schimbi calculatorul de coloana. Ai nevoie de 5K0953569AD/AK.

Modificat de Hayate
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Sunt la curent mai cu toate discutiile din aria Golf 6 si nu am gasit raspuns la ce as vrea eu sa fac.

Mai exact, as vrea sa inversez comenzile de pe volan. Comenzile din stanga sa fie pe dreapta si invers, cele din dreapta pe stanga.

La renault, opel si logan, volumul il am pe comenzile din dreapta si la Golf sunt invers, pe stanga, lucru care ma enerveaza la culme.

Pot cumva inversa firele ?

 

O zi placuta,

Modificat de manuta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

daca vb de volanul cu calculatorul in spita din stanga - sigur nu merge, deoarece calculatorul este in aceasta.

 

de facut se poate face, dar la modificarile care trebuie facute, s-ar putea sa nu merite efortul... de a te adapta tu....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

 

imi poate da cineva un cod de airbag compatibil cu volanul cod 5C0 419 091 K USZ?

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multam!

 

Am vazut pozele din linkul dat, de fapt asa am si cumparat volanul de HL, ca sa se potriveasca cu prinderile de la airbagul actual, cel de  TL. Doar ca am "omis" sa iau in considerare si forma acestuia, care normal ca nu se potriveste... :)

Acum sunt in situatia sa caut un airbag nou, care sa mearga pe volanul HL sau sa incerc sa schimb capacul airbagului de TL pe care-l am. Dar nu stiu daca varianta asta din urma e fezabila...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi poate cineva confirma dimensiunea surubului care tine volanul, este cumva M12?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Am reusit sa fac scanarea

 

post-34366-0-91338200-1432548523_thumb.j

Modificat de ruslan23
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ala e blocatorul de coloana de directie.

 

Uite cum arata o scanare la adresa 16: Steering wheel

 

Address 16: Steering wheel (J527)       Labels: 5K0-953-569.clb
   Part No SW: 1K5 953 521 AR    HW: 5K0 953 569 E
   Component: LENKS.MODUL   014 0140  
   Revision: FF010040    Serial number: 20120309200667
   Coding: 001A140000
   Shop #: WSC 00066 000 00184
   ASAM Dataset: EV_SMLSNGVOLWSXS A01004
   ROD: EV_SMLSNGVOLWS.rod
   VCID: 7DF11F7FEC04B5F6FF5-8028

   Multifunction steering wheel control module:
   Subsystem 1 - Part No SW: 5K0 959 542     HW: 5K0 959 542   Labels: 3C8-959-537.CLB
   Component: E221__MFL-TAS  H08 0010
   Coding: 830000

No fault code found.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Persoana care mi-a facut scanare este incepator :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • GabiB77 a deschis acest topic
  • loghy locked şi pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!