Jump to content

Golf 6/Jetta - Montare volan/airbag/comenzi


lancelott
 Share

Postare recomandată

Ideea este ca e foarte posibil ca atunci cand vei desface prima clema sa inceapa sa iti sune claxonul. Daca esti intr-un loc unde este tolerabila aceasta disturbare a linistii publice, atunci nu iti face griji.

 

Daca totusi vei fi nevoit sa scoti bornele tine cont de faptul ca dupa ce lei vei pune la loc vei pierde inregistrarile temporare ale BC-ului. Pe langa asta eu am mai experimentat o chestie: dupa ce am pus bornele la loc nu imi mai mergea functia de ridicare a geamurilor prin actionarea celei de-a doua trepte a butonului de inchidere (prima treapta ridica geamurile atata vreme cat butonul este in pozitia respectiva, iar treapta a doua ridica geamurile pana sus - aceasta a doua treapta nu mai functiona, dar a mers dupa ce am parcurs procedura de reinvatare a functiei)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in teorie, claxonul merge pe contact - cam la 90% dintre VW-uri... mai sunt cateva care au activat sa mearga si fara - cazul tau.

 

tot asa, cam toate pierd setarea de baza la geamuri, cand le scoti borna - caz in care trebuie sa le faci cursa completa si sa stai atasat/tras de buton, 2 secunde.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da ... ai dreptate. Scuze pentru dezinformare. La mine am activat din prima zi functionarea claxonului independent de contact.

Vad ca am uitat ca NU este implicit comportamentul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am supraverificat ca prinderea de la trendline este aceasta: 15644405403_fca45db3f2_s.jpg

 

Deci voi putea comanda un volan highline de tip TRW. Ma poate ajuta cineva cu un cod OEM pentru acel volan?

Modificat de bgd_min
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt mai multe coduri, in functie de masina pe care a venit din fabrica: Golf, Jetta, Passat.

 

5C0 / 5K0 / 3C8 / 491 091 XX

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand voi monta volanul multifuntional, nu voi mai avea nevoie de butoanele BC de pe maneta stergatorului. In caz ca vreau sa schimb maneta cu una simpla, ce cod ar trebui sa caut? Din ce am vazut cred ca s-ar potrivi 1K0 953 519H. Golf-ul e fabricat inainte de jumatatea lui 2010, deci arate manetele separate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Cum aflu și eu codul calculatorulului de care am nevoie? Am luat un volan cu comenzi în locul celui simplu și îmi trebuie un cod. Volanul este de pe un vw cc/b7

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citind paginile anterioare din acest topic.

Cel mai sigur faci o scanare ca sa vezi ce calculator de coloana ai acum pe masina.

Teoretic, daca masina e fabricata pana in 28.05.2010 ai nevoie de 1K0 953 549CH.

Daca masina e fabricata dupa 28.05.2010 ai nevoie de 5K0 953 549B.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am doar volanul cu tot cu airbag care are și un cablu cu o mufă galbenă.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu ai citit topicul de deasupra ta ?

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit dar am amețit cu atâtea coduri și combinații care se pot face,scuze.

Modificat de themusso
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si asa in ameteala, nu ai apucat sa citesti nici rezumatul colegului, nu? ;)

 

Citind paginile anterioare din acest topic.

Cel mai sigur faci o scanare ca sa vezi ce calculator de coloana ai acum pe masina.

Teoretic, daca masina e fabricata pana in 28.05.2010 ai nevoie de 1K0 953 549CH.

Daca masina e fabricata dupa 28.05.2010 ai nevoie de 5K0 953 549B.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am văzut după,credeam că pot afla fără o scanare,se pare că nu. Mulțumesc pentru ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CAnde e fabricata masina ta ? In ce luna/an ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti trebuie un calculator cu 1K0 953 549 CH - sau CD, CE, CJ... CF, CK - acestea merg doar la masinile cu cutie manuala 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am spus dar am montat și o rns 510 R,are vreo importanta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are nicio importanta, o sa fie ok totul. 

 

da, toate acele coduri, de asta le-am postat... cu mentiunea ca, daca masina este cu DSG, nu merg 1K0 953 549 CF sau CK 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • GabiB77 a deschis acest topic
  • loghy locked şi pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!