Jump to content

Golf 6/Jetta - Montare volan/airbag/comenzi


lancelott
 Share

Postare recomandată

Aceiasi Problema am si Eu , cu Jetta mea ,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi rezolvare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la Jetta trebuie tras Firul AStA , nu prea imi vine sa cred , Eu cand apas pe butonul de pe volan unde e tempomatul clacxoneaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

100% trebuie tras.La tine e alta problema.Ce calculator coloana, ce volan?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5K0953569AL

Adiradu ce calc de coloana ai , ?

Am inteles Eu gresit , Eu am tempomat pe maneta de semnalizare. DIN Fabrica , doar ca Eu vreau tempomat pe volan cum are Jetta 2015,-am pus volan calc de coloana tot merge in afara de tempomatul de pe volan merge doar de pe maneta ,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar trebui sa mearga...conform Etka AL e montat si pe Jetta 2015.Acum depinde ce volan ai...e original al masinii sau inlocuit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Polo gti , cu. Calc de coloana de Jetta GLI , 6C0 ,.....C

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Calculatorul de colona nou montat e 5K0 953 569 E

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu credeam ca vrei sa ITi pui tempomat pe volan cum are Jetta 2015 ,am inteles Eu gresit , DIN Fabrica am avut si Eu acelasi calc de coloana cu E

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adiradu-la tine trebuie firul tras...citeste mai sus

steff1-tu ai volan polo si calc cu 6C0? sau 5k0?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Volan de Polo gti , si calc ,cu 6C0 ....c

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@spido: Merci de info, voi trage firul.

 

Exista pe undeva vreun mini-ghid, ceva de genul asta, cu modul de lucru? Pe unde se duce firul, cum se face traversarea spre ECU, chestii de genul asta... 

Deprinderi tehnice am si probabil ca ma voi descurca daca vad cum se face, doar ca n-am mai umblat pe zona asta pana acum... :)

 

Multumesc.

Modificat de adiradu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se demonteaza volan,carcase volan,se scoate conectorul de la calc coloana si se introduce pinul in pozitia aferenta,firul se trage pe linga instalatia originala pina in cutia de sub stergatoare si de acolo in ecu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Nu am gasit inca rezolvare la problema se sus asa ca revin cu alta intrebare.

In urma upgrade-ului (volan de G7 si calculator coloana CH), pe modulul Steering wheel imi apar doua optiuni de codare.

In cazul primei optiuni ( foto 1) apare codarea calculatorului de coloana

attachicon.gifImageUploadedByTapatalk1429018824.882071.jpg

Aici comenzile pe volan devin functionale doar cand am codat cu Lin 2.0

Mi-a aparut si tab separat pentru codarea butoanelor ( foto 2)

attachicon.gifImageUploadedByTapatalk1429019294.892334.jpg

Poate daca se face codarea butoanelor aici o sa.mi functioneze si claxonul doar ca Vcds-ul nu ofera info cu privire la codul care trebuie utilizat in acest tab.

Stie cineva ce e de facut?

Multumesc!

 

ce cod de cablaj volan ai pe masina ?

 

pt restul - postati informatiile complete - ce a fost montat pe masina, ce vreti sa montati si ce ati cumparat. Deja e greu de urmarit ....

 

nu toate Jetta 6 au nevoie de tragerea firului pt CC - cel mai bine verificati in mufa calc de coloana, existenta acestuia.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun, eu fac un rezumat ca sa fie toate informatiile la un loc:
 
- masina Jetta 1.6 TDI, cod motor CAYC
 
- calculator de coloana initial: 5K0 953 569, volan normal, fara comenzi
 
- am cumparat ansamblul calculator colona 5K0 953 569 E + manete 5K0 953 502 N si 5K0 953 521 BS. Le-am montat, dupa montaj si codare am eroare pe engine astfel:

Address 01: Engine (J623-CAYC)       Labels: 03L-906-023-CAY.clb   Part No SW: 03L 906 023 ML    HW: 03L 907 425 C   Component: 1,6l R4 CR td H43 9647     Revision: --H43---    Serial number: 00000000000000   Coding: 10114016032400080000   Shop #: WSC 00066 123 00182   ASAM Dataset: EV_ECM16TDI02103L 003007   ROD: N/A   VCID: 7CFDECB0F715A6FEC8B-8029No ASAM data for: "EV_ECM16TDI02103L" (VW36 *) 1 Fault Found:6118 - ROD - Unknown Error Code           - 00 [037]          Not Confirmed - Tested Since Memory Clear             Freeze Frame:                    Fault Status: 00000001                    Fault Priority: 2                    Fault Frequency: 1                    Mileage: 89604 km                    Date: 2031.14.24                    Time: 02:32:59Readiness: 0110 1000

 - pe bord am eroare cand pun tempomatul pe ON:

 

post-13928-0-21379500-1430733144_thumb.j

 

- intentionez si schimb si volanul cu unul mutifunctional. Am luat pentru asta un cablu de airbag, cod 5K0 971 584 C si astept sa vad pe unde gasesc mai convenabil un volan la care sa pot folosi airbagul actual.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Calculator coloana si manete compatibile.Verifica daca ai fir in T16 pinul 5 la calc coloana si revino cu informatii.

Banuiesc ca nu e...

Modificat de spido
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are, trebuie tras.

 

 

Spor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, deja m-am obisnuit cu gandul ca trebuie sa dau iar volanul jos... :)

 

Stiti de unde pot cumpara online cablul/cablurile cu care sa leg ECU de calculatorul de coloana? Sau poate are cineva in plus si-i prisosesc.

Codurile ce le caut sunt 000 979 030 E respectiv 000 979 009 E

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alea nu sunt cabluri sunt niste kitt-uri de reparatie: pini+cablu. Sunt scurte, nu iti ajung va trebui sa le prelungesti cu un alt cablu.

Le poti comanda la orice magazin de piese auto.

Online poti incerca aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata, rezolvat cu tempomatul.   :icon_bounce:

 

Ca si concluzie: masina Jetta 1.6 TDI, cod motor CAYC a fost cumparata fara tempomat si NU a avut din fabricatie cablul tras din T16 pinul 5 catre ECU.

Am schimbat calculatorul de coloana + manetele, am tras firul lipsa si acum totul functioneaza asa cum mi-am dorit.

 

Multumesc colegilor de pe forum pentru ajutor, sfaturi si idei.

 

O seara faina! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

 

Va rog sa ma ajutati, as vrea sa-mi montez un volan de golf 7 pe o jetta 2014 CL cu comenzi pe volan.

codul de coloana : 1K5953521AR

Vreau sa stiu de ce piese as mai avea nevoie.

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce calc de coloana ai ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La reprezentanta mi-au dat acestcod pentru codul de coloana : 1K5953521AR

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alea sunt manetele ,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

corect - fa o scanare la masina si posteaza rezultatul aici... in functie de ce ai acum pe masina, o sa iti zicem ce iti trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • GabiB77 a deschis acest topic
  • loghy locked şi pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!