Jump to content

Golf 6/Jetta - Montare volan/airbag/comenzi


lancelott
 Share

Postare recomandată

la Passat, Polo, etc - da. La modelul tau, nu trebuie.... se poate verifica in mufa calculatorului de coloana, daca ai firul tras sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faza e ca, calculatorul este de pe pasat (o varianta destul de ciudata de pasat, caci in mod normal acesta ar trebui sa aiba o maneta separata de CruiseControl, si nu sa se afle pe maneta semnalizatoare, cum e la mine/asta cumparat).

Acum, eu nu stiu; calculatorul de coloana e diferit de calculatorul de volan (si nu ma refer la acela mic din interior care preia informatiile de la butoanele de comenzi)? Eu am luat ansamblul asta de manete pentru ca era singurul care nu avea si comanda pentru stergator de luneta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posteaza exact codurile de la calculatorul cumparat - si HW si SW

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA eroarea care o are, trebuie tras acel fir.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si scanarea pentru modulul 16:

 

Address 16: Steering wheel (J527)       Labels: 5K0-953-569.clb
   Part No SW: 1K5 953 521 AK    HW: 5K0 953 569 B
   Component: LENKS.MODUL   009 0135  
   Revision: FF010036    Serial number: 20100609300167
   Coding: 0082100000
   Shop #: WSC 12345 123 12345
   ASAM Dataset: EV_SMLSNGVOLWS A01004
   ROD: EV_SMLSNGVOLWS.rod
   VCID: 76E30053C932E6AEBEF-8023
 
   Multifunction steering wheel control module: 
   Subsystem 1 - Part No SW: 5K0 959 542 A    HW: 5K0 959 542 A  Labels: 3C8-959-537.CLB
   Component: E221__MFL-TAS  H07 0013 
   Coding: 820000
 
No fault code found.
 
Ca sa punem toate informatiile la locul lor (adica intr-un singur loc):
 
Am inlocuit calculatorul de coloana  5K0 953 569 cu 5K0 953 569 (este un modul ce a venit de pe un "VW Passat 3C B7 Limousine"). Ansamblul este format din: 5K0 953 569 B + 1K5 953 502 K + 1K5 953 521 AK.
Pentru conectare am luat cablul: 3C8971584C iar dupa ce am facut codarile atat pe engine cat si pe Steering wheel am urmatoarea eroare: 6118 cruise control switch (E45) P0568 00 [037] - Implausible Signal.
 
Oare mai trebuie tras vre-un fir? Sau poate trebuia sa folosesc cablul de airbag de tipul: 3C8 971 584 F
 
Mentionez ca la masuratori, toate butoanele de la maneta de tempomat functioneaza; comenzile functioneaza ok si ele, la fel si cele ce comanda CB (cel simplu, nu CB+).
 
Daca trebuie tras fir; de unde pana unde trebuie?
 
MULTUMESC!
Modificat de claudellus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conform informatiilor de pe RossTech wiki, cei de la VW s-au zgarcit la acel fir, astfel, daca inainte de retrofit nu ai avut CC sau MFSW, trebuie tras un fir: http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/Cruise_Control_Retrofitting_(1K)#Installation_.26_Wiringde la ECU la calculatorul de coloana ( For Steering Wheel Control Module P/N 5K0-953-549-* and 5K0-953-569-* check Connector/Pin T16/5).

Ma poate lamuri careva de ce fir (tip pini) am nevoie si unde mai exact se baga in ECU?

 

Multumesc si scuze de dublu post.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,se pare ca nu este acel fir la modelul tau.El trebuie conectat in mufa T16 pin 5 coloana si dus in Ecu la T94 pin 45.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus o poza de la ECU (care e foarte vizibil-usor de ajuns la el) cu acel pin45.

 

si o poza cu calculatorul de coloana si pinul6. 

 

E corect?

 

EDIT: PIN 5.

post-89290-0-29297200-1426681678_thumb.j

post-89290-0-24397900-1426682176_thumb.j

Modificat de claudellus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pin 5.Vezi daca ai fir corespondent pe pinul 5..NU 6

Modificat de spido
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, pin5... am gresit eu cand am editat poza.

Ideea e ca in seara asta o sa ma apuc cu un coleg (humerg) de aici de pe forum sa tragem (mai mult el decat eu) firul respectiv si sa vedem ce o sa iasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, pin5... am gresit eu cand am editat poza.

Ideea e ca in seara asta o sa ma apuc cu un coleg (humerg) de aici de pe forum sa tragem (mai mult el decat eu) firul respectiv si sa vedem ce o sa iasa.

NU e ala 45 e 46, numara cu atentie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:icon_thumleft:  azi nu stiu sa numar  :tuktuk: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, pin5... am gresit eu cand am editat poza.

Ideea e ca in seara asta o sa ma apuc cu un coleg (humerg) de aici de pe forum sa tragem (mai mult el decat eu) firul respectiv si sa vedem ce o sa iasa.

 

:icon_thumleft:  azi nu stiu sa numar  :tuktuk: .

Sper ca humerg sa stie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu informatii dupa montaj:

Totul functioneaza in parametrii optimi, operatiunea a durat aproximativ 2 ore, iar rezultatul  :Driver: e de nedescris. Cred ca acest retrofit trebuie sa fie pe lista tuturor celor care nu au Cruise Control. 

Multumesc Humerg, Al Bundy, Spido si F L O R I N, pentru ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ansamblul din primul link.

Sau asta.

 

Pe cale de consecinta, daca eu am calculator coloana 5K0953569H, imi trebuie 5K0953502N 9B9, corect?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acela este de golf, vezi ca ai comanda si de stergator luneta, iar daca ai si butoanele din dreapta la volan (pentru a comanda BC-ul) de preferat ar fi sa iei fara butoanle T.R.I.P..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut,

Am montat un volan multifunctional de Golf 7 pe un Golf 6, toate butoanele sunt functionale insa nu functioneaza claxonul.

Doar in momentul in care se revine la codarea originala (0000004) claxonul devine functional.

Am incercat multe combinatii de codari astfel incat sa functioneze atat comenzile cat si claxonul insa nimic nu a mers.

Trebuie codat si in alt controller?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am gasit inca rezolvare la problema se sus asa ca revin cu alta intrebare.

In urma upgrade-ului (volan de G7 si calculator coloana CH), pe modulul Steering wheel imi apar doua optiuni de codare.

In cazul primei optiuni ( foto 1) apare codarea calculatorului de coloana

post-48159-14290188260732_thumb.jpg

Aici comenzile pe volan devin functionale doar cand am codat cu Lin 2.0

Mi-a aparut si tab separat pentru codarea butoanelor ( foto 2)

post-48159-14290192958234_thumb.jpg

Poate daca se face codarea butoanelor aici o sa.mi functioneze si claxonul doar ca Vcds-ul nu ofera info cu privire la codul care trebuie utilizat in acest tab.

Stie cineva ce e de facut?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Revin cu informatii dupa montaj:

Totul functioneaza in parametrii optimi, operatiunea a durat aproximativ 2 ore, iar rezultatul  :Driver: e de nedescris. Cred ca acest retrofit trebuie sa fie pe lista tuturor celor care nu au Cruise Control. 

Multumesc Humerg, Al Bundy, Spido si F L O R I N, pentru ajutor.

 

Salut, se pare ca ma confrunt cu aceeasi problema: Jetta model 2012 fara CC la care am schimbat manetele pentru a avea cruise controll. Dupa ce am facut codarea tot nu functioneza :(

Toate functiile vechi sunt ok, mai putin cea de CC. Cand incerc sa activez functia de pe maneta am eroare pe bord. Singurul lucru de care mai pot sa ma leg este faptul ca nu-i completa conectica intre volan si ECU.

 

Poti sa dai te rog niste detalii legate de tragerea acelui fir ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cod motor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta 1.6 TDI, cod motor CAYC

 

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Firul de monteaza intre calc coloana t16 pin 5 pina in Ecu t94 pin 64.

Da,banuiam CAYC

Modificat de spido
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • GabiB77 a deschis acest topic
  • loghy locked şi pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!