Jump to content

Conectare telefon RNS 510


tudistef
 Share

Postare recomandată

image.thumb.png.0dc8fee21130b511c7f81500d61e0e51.png

 

Mersi de raspuns. Am vazut ca multi useri se plang pe diverse forumuri de problema asta. Intre timp am gasit si un manual. O sa incerc sa activez STEREO A2DP si sper ca o sa rezolv problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este un modul foarte bun. Am avut 3 bucati doua nu erau stereo dar faceau A2dp si al trei-lea exact ca cel din poza ta,care facea si stereo. Si eu mi am batut capul cu ele si am reusit sa vorbesc si la Fiscon. Hw 3411+ si Sw 2.1 stie stereo.Incearca activare prin codurile din manual. Daca eram vecini il probai la mine..Mai este o varianta daca nu merge activare din cod. Poti avea cablaj model vechi(mono) si lipsesc 2 fire, trebuie verificat.

Modificat de Skampia
Adaugare informatii
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand activez stereo pot sa deschid meniul "Tone", insa se aude doar in boxele din dreapta (daca selectez sa se auda pe stanga nu se aude nimic). Pe modul "mono" se aude doar in boxele din fata si nu am acces la meniul "Tone".  Tinand cont ca se aude tot in 2 boxe pare logica explicatia cu firele.

80808577_578191466296206_2678735553070891008_n.thumb.jpg.5e9cae741100237eae3a281a7151dc6c.jpg

Ar trebui sa mai am aici inca 2, sau le am pe toate?

Edit: In tutorialul de instalare aceasta mufa are 8 fire, deci cel mai probabil de aici este problema. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Ceva nu este in regula la cablajul tau. Ai lipsa fire trebuie sa ai 8 pe mono sau 10 stereo pe mufa care intra in fiscon.

4E906E31-36F9-43A1-A625-0AC02816B82B.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe langa cele 6 mai am unul (cred) pentru microfon. Mufa care intra in Fiscon pare dintr-o bucata, deci cred ca o sa trebuiasca sa caut o alta mufa, nu prea pare ca este posibil sa se poata adauga fire fara sa o tai (acel capac prin care trec firele).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideea este ca din ce vad eu tu ai mufa de modul OE si pleaca din ea 6 fire catre fiscon. Ma insel? Eu ti am trimis poza cu mufa care intra in fiscon originala(stereo) si cablajul asta ori se leaga pe cablajul tau(al masinii) ori in capatul din spatele rns ai o mufa mica care intra in mufa mare de la Rns. Eu nu mi dau seama cum ai tu acolo. Cineva a facut o incurcatura la cablu.

Modificat de Skampia
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fostul proprietar mi-a zis ca e luat de el modulul Bluetooth, deci e posibil ca cine l-a montat sa fi facut vreo incurcatura. 

Asa arata toate legaturile:

81059065_2547404955529634_5541545385744400384_n.thumb.jpg.7f8175b9076789567cee7625bbfae78c.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clar sunt plecate din mufa fiscon gresit catre mufa mare bt. Nu sunt toate pentru stereo, nici pentru mono nu sunt..Gaseste pe cineva aproape de tine care face retrofit-uri care sa ti adauge cele 4 fire pentru canalele audio si sa ti le lege corect pe mufa mare(bt). Cei 4 pini apropiati din poza mea  cu mufa sunt canalele audio.Daca erai aici o rezolvam cu siguranta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa caut pe cineva. Din pacate distanta e destul de mare. Mersi mult pentru ajutor, macar am identificat problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

100% este cablaj defectuos. Sper sa o rezolvi. Ai destule date pentru rezolvare fiindca 4 fire montate bine le ai sigur. Plus/Minus si microfonul. dar trebuie sa dai de persoana potrivita. Cablajul complet costa cam 300 lei parca la Kufatec..plus transport etc..Aici chiar daca nu rezolvai cu mine(am doua maini stangi) mergeam la cineva care a mai facut asta pentru mine dupa ce ne am batut amandoi capul pentru rezolvare (eu nu am avut deloc cablaj pe masina) aveam doar modulul Fiscon in mana si acum am mufa mare BT OE legata de cablajul confectionat pentru Fiscon. Am mai cumparat inca un modul cu tot cu cablaj special pentru schema cablajului fiscon pentru ca cei din Germania nu au binevoit sa mi trimita un mail cu layout-ul si dupa,am vandut modulul cumparat drept exemplu,asa am ramas cu mufa pentru fiscon inca pe masina.

4F52E996-2C46-4D8E-846A-E2D4878F231E.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica asa: piniI 12/13/14/15 modul fiscon sa plece fire spre mufa bluetooth mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Daniel Gheorghita

Salut. De curand conduc un passat b6 din 2010 cu rns 510, am acest modul pe masina cu o singura mufa care intra in el 1k8 035 730 D. Nu gasesc nimic cand caut cu telefonul. Ma pot conecta cu un telefon android la acest modul ? Sau trebuie schimbat sa pot vorbi la telefon ?

Multumesc anticipat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se poate, dar intai trebuie modificata codarea acestuia cu vcds ul, sa il poti accesa, dupa care poti efectua conexiunea 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am un touareg 2008 cu RNS 510 si nu pot sa ma conectez cu telefonul. Problema este ca nu vad masina cu niciun telefon. Iar in bord imi arata ca a fost conectat un S7edge(a ramas memorat) . Deci vechiul proprietar si-a conectat telefonul. Ma poate ajuta cineva cu o solutie? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, fa o scanare sa vedem ce modul ai,.de bluetooth 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu virusu asta nu prea am cum sa merg. Intrebarea mea era de ce nu vad masina cu niciun telefon(nici samsung). Am făcut o poza sub scaunul din dreapta

Nu stiu cum se scoate scaunul de tot. 

IMG_20200408_122511.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai mult ca sigur ai in modul care se conecteaza doar rSAP, asa ca încearca cu telefoane care accepta protocolul rSAP, S7 de exemplu..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai asta am zis, ca daca s-a conectat ala cu samsung S7 edge ma gandeam ca vad masina cu un samsung. Dar nu vede masina. O sa vad pe tester

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, Mihai_c said:

Cu virusu asta nu prea am cum sa merg. Intrebarea mea era de ce nu vad masina cu niciun telefon(nici samsung). Am făcut o poza sub scaunul din dreapta

Nu stiu cum se scoate scaunul de tot. 

IMG_20200408_122511.jpg

Asta nu e modulul de bluetooth  si oricum, nu ajuta poza cu mufele acestuia....ci eticheta, PN

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Revin cu o precizare. Am reușit sa conectez un S8 la mașină. Eu am Huawei. Cum fac sa ma pot conecta? Sunt bune adaptoarele auxiliare cu cablu auto? Alea care se instaleaza in spatele navigatiei. Care se leaga la curent cu 2 fire si unul intra la audio. Ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Am înlocuit modul BT 5N0-A cu rsap -> cu un modul BT 5K0-D fără rsap. Pentru streeming audio la RNS 510. Dar nu mi se aude sunetul nici de la apeluri nici de la melodie pe RNS. Doar melodia o arată pe RNS. Cum pot să rezolv problema? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

Am incercat azi sa conectez pe bluetooth pe un Golf 6 cu 510 trei telefoane Huwaei (Mate 10Pro, Smart 2019 si P40 Lite).

La cautare le vede toate trei insa nu se imperecheaza de nici o culoare si afiseaza mesajul "mobile phone is not compatible".

Modulul este 5NO 035 730 B, masina are comenzi pe volan.

Ce alt modul ar trebui sa functioneze?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5N0.....D.... 3c8.xxx.xxx.Y.....5K0...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
On 2/28/2016 at 1:56 AM, andrei_221 said:

da, e modul cu rsap. La conectare, te intreaba daca permiti acces sim? daca da, refuzi. Si o sa ramana comectat doar ca handsfree

Buna, am si eu aceasi problema. La conectare ma intreaba daca permit acces sim iar daca refuz imi spune ca tel nu e compatibil si nu se poate conecta. Daca ii permit acces sim imi scrie pe tel ceva legat de remote sim on/off

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai informațiile mai sus. Modulul tau de bluetooth lucreaza numai rsap. Vrei sa il schimbi,  ai codurile mai sus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!