Jump to content

Conectare telefon RNS 510


tudistef
 Share

Postare recomandată

la long coding, ai optiune 40 parca.... BT on, cradle OFF

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragos Pamfil
On 10/14/2018 at 4:56 PM, F l o r i n said:

Dragoș..... Și pe forum... Și pe Google... S-a discutat de multe ori despre asta. Trebuie doar sa cauți.... Si încearcă sa nu mai folosești atât semnul exclamării.... 

Poftim, ți-am scos eu de pe Google, diagrama conectării microfonului, pt a activa comenzile vocale

mfd3-voice-mand-wiring-harness-for-rcd-510-wiring-diagram.jpg

Problema rezolvată.Multumesc Florin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa fac bluetooth sa apara pe telefon si imi cere un pin de 4 cifre dar nu imi apare in bord acel pin, mai trebuie ceva activat sau? Sa stiu ce sa ii spun la acea cunostinta sa modifice la coding

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Google ar face minuni..... Dar.... 

0000 sau 1234

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din nefericire, nu merg astea doua, si e ciudat ca bluetooth de la masina apare vizibil pe telefon cand il caut. Dar in bord nu apare nimic cum ar fi trebuit. Si crede-ma, ca daca gaseam un raspuns pe google, nu as mai fi apelat aici. Diferenta e ca niciunde nu ti se spune exact ca la "prosti" ce trebuie sa modifici. Nu sunt priceput, tot ce stiu e de pe internet din ce mai citesc, asa ca cine se pricepe la asta, rog un raspuns. M-ar ajuta niste poze cu coding sau un video ceva. Nu am gasit nimic pe google momentat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideea este ca eu și ceilalți colegii, de ani de zile asta facem - postam poze, etc.. Ca sa va rezolvați problemele. Din păcate, fiecare user nou, nu cauta... Ci direct întreabă. Rezultă = un post al meu unde arat cum se face... 100 de useri noi, 100 întrebări = informația se pierde, greu de regăsit... Deci.. Un dezastru în cascada. 

La modulul tău, nu ai ce sa vezi în bord sau unitate... Dacă e 1k8....ca e lowline. E ca o casca de ureche... Deci face numai audio

Uite ca eu am cautat aprox 1 min și am găsit. Citeste aici, mai jos, în pagina. Ai și poze. Îl pui pe 40 la codare

 

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Coincidenta ca exact postul asta l-am citit si eu, dar dupa zeci de pagini unde vezi ca se tot schimba subiectul de la o intrebare la alta, deja te apuca nervi si nu mai ai rabdare sa citesti atat, pt ca nu mai intelegi ce te ajuta si nu. Am vazut si eu pozele alea cu codarea. Am sa ii arat la tipul asta raspunsurile de aici, cu speranta sa rezolve. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca... Exact asta îți spun. Răspunsurile exacte se pierd prin sute de întrebări.... Aceleași... Din păcate 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit in final sa rezolv problema.

Pentru cei ce au modul 1k8 035 730 D , va trebui sa modificati in coding la: telephone - coding 07 - current coding (din 412220 in 412120) apoi sa fie pus pe vizibil bluetooth. Dupa modificarile astea, cautati cu telefonul "vw uhv" iar daca va cere un pin, de regula este 0000 sau 1234. La mine s-a conectat automat fara sa necesite si pin. Apoi la navigatie (rns510) apasati pe media, si acolo va aparea si iconita cu bluetooth langa cea aux. Merge redata si media prin telefon, pe langa apeluri. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut! Am un Passat 2008,varianta INDIVIDUAL,170 cp,DSG,bluetooth Premium!

Problema este ca nu imi gaseste telefonul(Huawei p20 lite) Am incercat si cu un S9,dar nimic!Am incercat cu un J7(2016) si culmea merge..

La J7 cand dau sa descarce numerele in Rns 510,imi spune ca descarcarea a inceput,dar imi descarca doar numerele de pe Sim..Am umblat la setarile de pe volan si cand am dat sa descarce doar de pe telefon imi spunea ceva ca nu este posibil si cand dau de pe rns 510,imi spune (Please wait vre un minut)si dupa(Phone number doesn't start donwload)Nu inteleg!Ma puteti ajuta ?Multumesc frumos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia codul modulului de sub bancheta soferului si vezi daca e compatibil cu telefoanele de generatie noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n
17 hours ago, MadalinG said:

Salut! Am un Passat 2008,varianta INDIVIDUAL,170 cp,DSG,bluetooth Premium!

Problema este ca nu imi gaseste telefonul(Huawei p20 lite) Am incercat si cu un S9,dar nimic!Am incercat cu un J7(2016) si culmea merge..

La J7 cand dau sa descarce numerele in Rns 510,imi spune ca descarcarea a inceput,dar imi descarca doar numerele de pe Sim..Am umblat la setarile de pe volan si cand am dat sa descarce doar de pe telefon imi spunea ceva ca nu este posibil si cand dau de pe rns 510,imi spune (Please wait vre un minut)si dupa(Phone number doesn't start donwload)Nu inteleg!Ma puteti ajuta ?Multumesc frumos!

Numai cu telefoane care AU rsap, va merge tel tău. Altfel, schimba modulul cu unul ce suporta A2DP și compatibil cu bordul rosu, dacă vrei Premium. Alta varianta... Modul low... 1k8xxx XXx..... Far afișare pe unitate și BC.... În rest, face numai sunet - telefon, muzică 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutări! Vin si eu cu o intrebare! Dețin un passat CC 2010 cu navigație RNS 510. Ma conectez cu telefonul la navigație și imi dispare semnalul telefonului, pot folosi doar apelul de urgență. Dacă poate cineva sa ma ajute as fi recunoscător. Multumesc anticipat! 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faci apel de pe navi...din meniul phone...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@valialex

Trebuie sa intri in setarile bluetooth ale  telefonului (Android) in timp ce este conectat pe VW Phone, apesi pe setari si apoi dezactivezi acces la SIM. E modul premium de la navigatie. Vei observa ca o sa mearga tot dupa aceea. Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da...si daca are modul Rsap..n-o sa se mai conecteze deloc..

Ce modul ai sub scaun..Valyalex? Cauta sub scaunul pasagerului si scrie aici codul de pe el..e de forma xxx035730x ...apoi vedem cum te putem ajuta..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bănuiesc ca nu are ce sa ii facă, mai mult ca sigur e doar Rsap, avand în vedere anul fabricației.

In acest caz, dacă vrei conexiune a2dp.... Schimbat modulul. Unul SH în jurul la 150 euro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine face la fel cand am telefonul Samsung. Am un S8 Plus si cand il conectez la navi imi preia comenzile si accesul la internet. De pe navi pot initia si primi apeluri. Insa la un moment dat am avut pentru cateva zile un Iphone 6S, si cu el nu se intampla la fel, chiar daca se conecta la navi puteam suna de pe el direct, bineinteles tot in boxele masinii auzeam convorbirea, insa nu disparea conexiunea la net de pe telefon. Nu se poate la fel si la telefonul Samsung? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iphone e mai smecher si nu permite acces prea adanc in sistemul lui. Inseamna ca modulul tau stie si de HFp si vezi ce a zis colegul mai sus, nu mai permite acces la SIM pe S8

cauta pe net si vezi ce inseamna cele 2 protocoale, RSAP si HFP si o sa intelegi diferentele

si deja suntem offtopic, o sa ne oprim aici si o sa rog un moderator sa faca ordine.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 hours ago, marcellino said:

conecta la navi

Telefonul se conectează cu modulul bluetooth, dacă tu ai navi=rns 510. În cazul acesta, umbla sub scaunul pasagerului și scoate modulul, după care Fă-i o poza la codul acestuia, sa vedem ce model ai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare, am un passat b6 2009 din ce am înțeles ca să ma pot conecta trebuie șterse conexiunile vechi memorate îmi apar 3 telefoane conectate asa am cumpărat masina cum pot șterge acele conexiuni, mulțumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Va salut stimati colegi.

Am un modul 7L6035730C.(pe masina personala,Touareg 2008, T2) pe o navigatie RNS510, soft 5238 modificat de Josi, navigatia OEM.

Am cradle in cotiera. specific Nokia e50. Am probleme in a conecta telefonul- Xiaomi Redmi 5 Plus. Banuiesc ca e legat de rSap.

Il vede, dau sa-l imperechez- apare un sir de 16 cifre pe post de PIN pentru telefon. Bag cifrele si la final imposibil de conectat. Am comenzi pe volan( buton de telefon si buton steluta, asistentul vocal mai raspunde cateodata cand apas aiurea) si BC+(afisaj color, usi deschise, navigati, radio, phone..etc). Ce trebuie sa fac mai departe- schimb modulul( ce cod sa caut 7P?) sau ceva setari(m-am chinuit sa rootez adroidul dar fara succes)?

Multumesc anticipat pentru orice ajutor.

rns510.jpg

modul.jpg

Modificat de albertinobuz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut! Întreb și eu aici și cer scuze, pe un phaeton 2009 am rns 810 și nu merge cu iPhone X. Pana acum nu m-am chinuit sa aflu de ce dar de acum Cu legea vreau sa-l fac sa meargă. Ce trebuie sa fac?

multumesc! Cu bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!