Jump to content

Italia si Coasta de Azur


Gedeonn
 Share

Postare recomandată

Daca nu ai GPS, si o harta e foarte buna, nu pleca fara asa ceva la tine ca s-ar putea sa regreti. Eu am GPS si voi cumpara si o harta actualizata, hartile de la GPS pot da rateuri uneori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate vrea omul sa vada si Viena, ce ai cu el? :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Plecam si noi spre coasta(speram). As vrea sa va intreb de unde si cum se cumpara acest viacard? Il cumperi cu un credit anume? Iesi cumva mai ieftin decat sa paltesti numerar la ghiseu?

ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sunt de aceeasi parere cu cristian, eu am cumparat atlasul cu toate drumurile din europa dintr-o benzinarie de prin viena si avea vreo 400 de pagini...a fost foarte usor de manevrat si plus de asta am ocolit toate autostrazile pe drumurile lor nationale.

Am mers prin Franta pe drumuri care erau marcate pe atlas cu niste linii foarte subtiri si se aflau printre lanurile cu grau sau porumb... cu toate astea, nu m-am pierdut deloc...

Modificat de mac_cata
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea ai cum sa nu-ti iei bilet pt ca sant bariere in statia de taxare,daca pierzi biletul nu e nici o nenorocire,platesti la iesire fara probleme,doar ceva mai multisor,49 Euro si cu o intarziere de cateva minute,sa fiti atenti in cazul in care nu aveti si un card sa intrati in taxare pe la plata cu numerar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cineva spunea de iGO pentru android ... am asaceva pe telefon si functioneaza foarte bine (l-am folosit prin austria si germania iarna asta). Pe mine cartela de internet ma intereseaza pentru alte aplicatii care le am pt telefon :)

cat despre autostrada...desi n-am mai fost in franta, daca e acelasi principiu ca in italia... ne-om descurca si noi :)

despre taxe de autostrada am gasit in italia http://www.autostrade.it/autostrade/percorso.do si in franta http://www.autoroutes.fr/index.htm Cred ca vor fi utile oricui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-au scris multe de doua zile incoace.

Cateva sfaturi utile dar si cateva chestii aiurea.

Chestii aiurea

1. Flavyus spunea ca "Disneyland Paris e o tzeapa" . Depinde la ce segment de varsta te referi , si e pacat ca faci o afirmatie fara sa aduci si argumente. Orice copil cu varsta de sub 10 ani iti va fi recunoscator toata viata ca l-ai dus acolo...chiar daca parintii se vor plictisi. Pate ca topicul e citit si de parinti cu copii care inca nu au buletin ;)

2. @Calin cred ca tu ai 19 ani si bei 4-5 litri de Red Bull pe zi. Am ras una buna cand am citit faza cu 13-14 ore pe zi la volan. E aburd , sicer.

Cestia cu lada frigorifica ... inutila. Colegii nostri o sa viziteze europa , nu o sa o traverseze de la un capat la altul in viteza. Asta insemna ca vor vedea si altceva decat autostrazi. Adevarat : pe autostrazi , toate sunt mai scumpe , insa dupa ce iesi de pe autostrada preturile se apropie de preturile de la noi.

Sa depasesti cu 20km/h viteza legala e loterie curata , chiar si pe autostrada , mai ales ca acum ca am intrat in UE , te poti trezi cu amenzi care-ti vin prin posta acasa dupa 2-3 saptamanai de la eveniment.

Bun sfatul cu respectarea limitei de viteza . O viteza maxima pe autostrada de 130-135km/h mi se pare super decent din toate punctele de vedere ( viteza medie orara/consum , respectiv oboseala ; caci la viteze de 150la ora sau mai mult , sofatul devine simtitor mai obositor) iar in localitati veti vedea ca marea-marea majoritate , fie ca sunt unguri...italieni...frantuji....respecta limitele , fie ca sunt de 70 sau 50.

Despre GPS-uri s-a tot discutat in fel si chip . Calin a punctat insa cel mai bine idea : un gps bun si harti cat mai recente .

Daca aveti un gps cumparat acu' 2 ani , ar fi foarte indicat sa instalati harti recente.

Daca nu aveti gps....ei bine , atunci sa faceti bine sa nu plecati la drum fara unul ! E bun si un atlas de 400 de pagini cu harta europei , insa nu stie atlasul unde sunt reprezentantele auto in caz de ceva defect ( au am patit-o in austria si dupa aia mi-am pupat gps-ul , fata-verso, de multe ori :D )

Despre intrarea pe autostrada : in teorie e foarte simplu , insa dupa ore bune de petrecut la volan cand oboseala incepe sa se simta , e destul de usor sa faci greseli. Era sa intru pe poarta care nu avea bariera , deci mare atentie...daca nu este bariera , sa nu intrati :)

Sa aveti bani pe card bancar. Cel putin in Franta , sunt benzinarii cu ''auto-servire'' , fara personal. Duminica am alimentat motorina cu 1,309 euro de la o astfel de pompa.

@cristian : de ce vrei sa cobori de la Paris direct catre Lyon ? Eu in locul tau , as merge mai intai la Mont Saint-Michel , dupa care as merge un pic mai la sud catre Bordeaux si as vizita Dune du Pyla dupa care , as face chestia cu VIaductul de la Millau (trebuie sa platesti ca sa il traversezi ; informatii suplimenatre vei gasi pe net despre punctele de traseu despre care iti povestesc) . Si daca tot ajungi la Millau , poti sa dai o fuga si in Ardeche (fac reclama departamentului unde sunt eu acum :emthup: ) Vei putea vizita Gorge de l'Ardeche + Muzeul Lavandei poate chiar sa mergi cu caiacul pe sub Pont d'Arc la 30km de Pont d'Arc vei putea vizita un sat absolut superb ; Balazuc se numeste. (si ...de ce nu ? daca sunteti doar 2 persoane , sa inoptati la mine ; berea e din partea casei :beer: )

Eu am facut la finalul lunii Mai traseul Cluj-Ardeche (2500km) in 7 zile in felul urmator.

Plecat din cluj la ora 9 dimineata , ajuns la Budapesta unde am frecat menta si am dormit putin de la ora19la ora20. Ridicat ancora si plecat catre Venetia la ora 23 noaptea. Ajuns cu peripetii la ora 12 ; vizitat pana pe la ora 16-17 dupa care , cap-compas Milano unde am inoptat si am ramas si a doua zi si urmatoarea noapte. Plecat de la Milano catre Monte -Carlo inainte de amiaza , vizitat Monte-Carlo ziua ( am avut bafta sa prin Mare Premia de Formula 1 , treceau masinile pe langa mine la 15 metri ; zgomot infernal ; cel mai puternic si impresionant pe care l-am auzit in viata mea; logodnicei i s-a facut piele de gaina si in cele din urma si-a blindat urechile cu palmele) Am ajuns in camping la ora 18 ; campingul aflat la 30 km de Monte Carlo. Am alimentat de la o benzinarie Carrefour 1,35 euro/litru ( in italia pe autostrada era 1,76 iar in orase 1,64 ) dupa care am mers sa vizitam si noaptea, atat cat se putea vizita , orasul fiind "mutilat" de catre restrictiile datorate F1.

Urmatoarea zi , plecat la drum la ora 10 si vizitat Cannes-ul , Saint-Tropez-ul (ziua si noaptea ) plus toata coasta pana langa orasul Hyères . Cestia asta ne-a mai luat doua zile , deci am mai inoptat inca doua nopti intrun alt camping aflat la nici 400m de mare.

Am lasat la final chestia cu campingul vs. hotel.

Eu anul trecut am planuit sa fac un tur pana la Atlantic (Dune du Pyla ) si inapoi pe un traseu ce ar fi insumat cam 6500 km.

Am renuntat la idea de a-l face ''dintr-o bucata'' asa ca acum , la inceput de sezon am facut prima jumatate , urmand ca la final de Septembrie sa fac a doua parte. Urmand sa petrecem multe zile&nopti pe drum , bugetul alocat cazarilor ar fi fost unul substatial. Am decis sa cumparam cort+saltea+saci de dormit si sa campam , in loc sa dam banii pe hotel. la final de Mai si Septembrie , o noapte la camping costa cam 20-22 euro in timp ce o noapte la un hotel decent depaseste 50 euro. cel putin in zona coastei de azur , dar si in alte zone turistice unde hotelierii nu sunt prosti si stiu sa tina de preturi.

Am scris mult . Va salut si tinem legatura. La final , un link cu pozele (cateva dintre ele) din tura de Cluj-Ardeche

http://www.facebook....=3&l=4cd387e325

Modificat de Lucas_cj
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte interesant itinerariul ales de tine. Chiar o sa ma gandesc serios la locatiile alea, sa vedem daca le putem face pe toate sau o parte. Ar fi ceva ocol de facut de la Paris, mai ales ca avem in plan sa petrecem mai mult timp in Italia.

Cat despre invitatie, iti multumesc foarte mult, e ceva daca inviti un membru vwforum la tine acasa, fara sa-l cunosti. Facem tot posibilul sa ajungem (da, vom 2 persoane, e oarecum un voiaj de nunta).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Italia va fi mereu mai aproape de Romania decat Franta. Bilete de avion foarte ieftine se gasesc destul de usor/des pentru romania-italia. E mai lung/scump/complicat de ajuns in franta cu masina.

Practic nu e un ocol ci de-a dreptul un ''mini tur al frantei'' . Te las sa studiezi problema cu harta intr-o manasi cu viamichelin in cealata mana si o sa vezi ca o sa-ti surada idea. Nu e vorba de casa mea ci de ''garsoniera de serviciu'' in care locuiesc acum pe timpul sezonului de vara , insa nu-i stres ; e suficient de mare incat sa putem sa ne descurcam in 4 . ( mi-a placut cum ai spus faza cu cei 75 de cai care-ti sunt suficienti in 90% din cazuri :na: )

Modificat de Lucas_cj
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi, in primul rand Casa de Piatra!!!

Iti recomand si eu sa vezi nordul Frantei, Bretania si Normadia. Am fost de 3 ori si o sa merg si sambata asta. Daca vrei poze, am tone...

Pe Coasta de Azur am fost de 2 ori si m-am cazat in Juan-les-Pins si Antibes: frumos, linistit, curat, mai ieftin decat la Cannes sau Nice. Tot asa, te pot ajuta cu orice info ai nevoie.

Poate iti trec gargaunii si treci prin Bruxelles, te astept.

Salutari lui Alex ;)

Modificat de Roger
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Am fost anul trecut, dar doar într-o mică escapadă când am fost într-o călătorie în nordul Croației. Am mers până la Trieste. A fost foarte interesant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salutare tuturor,

La vara vreau si eu sa fac un astfel de circuit si as dori mai multe sfaturi daca ma puteti ajuta. Eu m-am gandit in felul urmator(circuitul se va intinde pe o perioada de 1 luna cu o oprire de vreo 7 zile la eindhoven la niste rude,toata treaba se va intampla la vara 25 iunie-25 iulie) .

Deci : Plecare la 4 dimineata din Bucuresti-Belgrad(600km,1 noapte)- Zagreb sau Rijeka(nu m-am hotarat inca,400km,1 noapte)-Venetia(2 sau 3 nopti)-Coasta de azur(nisa,cannes,monaco,antibes,eze village etc,2 nopti)-Lyon(1 noapte)-Paris(2 nopti)-Brugge(1 noapte)-Eindhoven(7-8 nopti,cu vizitare intru-una din zile amsterdam poate o noapte si aici)-Frankfurt sau Dresda(1 noapte,inca nu m-am hotarat pe unde ajung in cehia)-Praga(1 sau 2 nopti)-Viena(1 noapte)-Budapesta(1 noapte)-Bucuresti .

Este un traseu destul de lung dar eu cred ca nu este foarte greu de facut deoarece am calculat sa fac max 500-600km pe zi,fara condus noaptea+stat 1 saptamana de odihna la eindhoven unde ne reincarcam bateriile pt partea a 2-a.

Ce ma intereseaza pe mine ...unde este mai bine sa stau pe coasta de azur,eventual unde este o plaja buna(am auzit ca la nisa sunt numai pietre).Ma mai intereseaza daca gasesc hoteluri in orasele astea(de tranzit) pe la 40-50e\noapte sau daca sunt campinguri prin zona daca stie cineva pt ca voi avea si un cort la mine. Daca aveti ceva detalii si despre cum se circula pe nationale in italia si franta ar fi binevenit,am citit cate ceva dar un sfat in plus este mereu binevenit,voi incerca sa alternez in tarile astea drumurile nationale cu autostrazile.

Orice completare este binevenita sau daca este ceva care nu este ok,nu ezitati sa ma corectati :)

Modificat de wlad15
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!