Jump to content

Italia si Coasta de Azur


Gedeonn
 Share

Postare recomandată

Salutare.

Planific concediul din vara asta prin Italia si Franta si m-ar interesa sa stiu daca a fost cineva curand prin zonele astea si m-ar putea ajuta cu niste informatii.

M-ar interesa taxele de autostrada cum se achita, pe km sau zile?(avand in vedere ca de la Udine ar trebui sa traversez pana pe Coasta de azur). Stiti ceva locuri de cazare mai ieftine (in special in zona Monaco, Cannes, Nice)? Ati fost la hoteluri de gen ETAP? Cum ati procedat cu rezervarile? e prea riscant sa nu faci rezervare inainte?

Merita umblat pe coasta de azur cu masina sau cu transportul in comun? Ce alte aspecte ar trebui stiute la un drum de genu' asta?

Traseul complet ar fi Timisoara - Viena (innoptare) - Udine/Trieste - Darfo Boario Terme (innoptare) - Monaco/Nice (innoptare) - Verona - Venezia (innoptare) - Vienna.

aveti cunostinta de vreo harta pt android care sa nu necesite conectare la internet? sau aplicatii turistice offline pentru acele zone?

As putea cumpara cartela de telefon cu internet (italia si franta)? stiu ca exista in romania, dar acolo n-am idee :D

Thanks

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Franta, autostrada se plateste pe portiunea folosita. Mai exact intri pe zona cu plata, scoti un tichet de la automat similar cu cel de parcare, si la iesirea din zona cu plata achiti tariful necesar. Poti plati atat cash cat si cu card.

IGO pentru android merge foarte bine fara conectare la internet. Adica moca si ca achizitie si ca utilizare. Pentru mai multe detalii da-mi un PM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna alegere pentru concediu :D Am fost vara trecuta prin Franta si Italia cu masina si a fost superb, a meritat fiecare km :) Taxele de autostrada in IT si FR se platesc la kilometru. Cand intri pe autostrada iti iei un ticket si cand iesi platesti in functie de numarul de Km facut pana la respectiva iesire.

Eu am stat acum 3 ani in Nisa la hotel ETAP. Sincer, nu as mai sta acolo, camera de hotel era ce-i drept curata, dar in camera aveam loc eu si patul si atat...nu am avut unde sa pun bagajul, etc. Plus, la baie puteai sa intri dar nu mai puteai sa inchizi usa din cauza dimensiuni baii...nu recomand. Mai bine un ban in plus dar inca niste confort.

Pe coasta de Azur recomand sa folosesti transportul in comun in orase si masina intre ele. Eu asa am facut, ajungeam in oras, lasam masina intr-o parcare sigura, apoi pe jos / autobuz - dar nu prea ai nevoie, sunt orasele mici si merita sa te plimbi. Intre orase merita sa mergi cu masina pentru ca drumurile sunt senzationale si pesiajele minunate.

Alte sfaturi pentru un asemenea drum....pfff...odihneste-te bine inainte, nu conduce mai mult de 13-14 ore pe zi pentru ca pe mine m-a cam durut spatele. Opreste-te regulat macar la 4-5 ore sa te dezmortesti. Sa ai in masina o lada frigorifica unde sa ai sucuri, apa, ceva de mancare pentru drum, nu o sa stai sa cheltui bani in benzinarii aiurea. Foloseste un GPS bun care sa fie la zi cu toate hartile, altfel te poti rataci.

Un alt sfat important ar fi ca spre Italia sa o iei prin Serbia. Este ceva mai scurt si mult mai bun drumul prin Romania. Dupa ce intri in Serbia mergi 100 km pe drum normal apoi ai numai autostrada. E putin mai lung drumul, dar parca e mai usor de facut (eu am mers pe ambele variante).

Si inca ceva, respecta limitele de viteza. In Italia esti atentionat cand urmeaza radarele fixe, dar chiar si in afara de ele am vazut multa politie. Si amenzile sunt usturatoare. Eu am depasit cu maxim 20 km/h viteza. Tot in Italia, ai mare grija in jurul tau, oamenii aia conduc de trei ori mai agresiv ca bucurestenii si sunt piloti de raliu innascuti...cel putin asa par cand ii vezi cum merg pe serpentine :))

Ce pot sa zic? Distractie placuta si daca mai ai nevoie de sfaturi da-mi un PM si vorbim :D

Modificat de Calin.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

eu am sa ma dau cu parerea , deci vorbesc numai din experienta mea.TU DECIZI.

1.Italia: pe autostrada se plateste la km, la intrare iti iei tichet si platesti la iesire (ATENTIE LA INTRARE SA NU PLECI FARA TICHET pentru ca amenzile sunt foarte mari ). Eu personal la intrare la Rapallo (langa Genova ) automatul nu mi-a eliberat tichet , am tras pe dreapta imediat dupa bariera si m-am dus pe sensul celalalt la cabina unde mi s-a dat tichet pe baza de tabel ?! Asa am vazut ca pe tabelul respectiv eram la pozitia 32 pentru tura respectiva , deci de dimineata mai fusesera 31 de nefericiti ca mine....Calculul aproximativ pentru taxe il faci cu viamichelin la care mai adaugi un 10%

2.Etap -l-am folosit in Austria si Germania acceptabil la pret (nu prea merita micul dejun inclus)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Planuiesc si eu un tur pe Coasta de Azur, de fapt o plimbare mai mare, care include, printre altele: Bucuresti - Budapesta - Bratislava - Viena - Praga - Stuttgart - Paris - Lyon - Marseille - Cannes - Nice - Sanremo - Genova - San Marino - Rimini - Venezia - Salzburg - Viena - Budapesta - Bucuresti.

Cam ce ar fi de vazut pe Coasta de Azur si pe langa itinerariul meu? In Italia o sa stau cel mai mult timp, vreau sa vad cat mai multe. In Franta ce e de vazut in partea de Sud-est, in afara de viaductul din Millau, Marseille si Avignon?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As adauga clar Monte Carlo :soare: :hainoroc:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, uitasem de Monte Carlo. Am deja o lista destul de lunga de orasele de vazut, asta chiar era evident. :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

subscriu la ce a zis Calin. ai grija la tiruri ca nu sunt dotate cu semnalizatoare :) ssau daca au nu le folosesc numai te trezesti cu el in fata. Si nu uita calculeaza bine combustibilul, in Italia e destul de scump !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai rezervat ceva? E bine totusi sa rezervi cazarea din tara. Eu am stat la Cannes in in vara lui 2009, la hotel Corona (9 zile) si de acolo am fost cam peste tot.

Hotelul e de 2 stele cei drept ,dar conditiile de cazare erau bune, e situat undeva prin spatele palatului de decernare a premiilor de la Cannes,ai si plaja aproape, e singura cu nisip(Nice si Monaco ,prundis).

Parcari sunt destule, subterane ,am fost cu masina.

Modificat de toni d
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Asa cum spunea si markiasi, sa casti ochii la tichete pe autostrazile din Italia, ptr ca trebuie neaparat sa il iei la intrare si la iesire sa-l platesti...Nu sunt preturi asa de mari...

In Franta, pe coasta de azur mai precis, pentru autostrada ai nevoie de monede ptr ca plata se face la intrarea pe autostrada (arunci banii in niste cosuri :) si se ridica bariera) ...partea nasoala este ca barierele astea sunt foarte dese (megi 30 km maxim, apoi platesti iar) si o sa ai nevoie de cel putin 200-300 euro ca sa traversezi toata coasta (eu am fost acum 5 ani).

Parerea mea este sa iti pastrezi acesti bani si sa mergi pe drumurile lor nationale... eu asa am facut-o si nu am avut un GPS, m-am ajutat de un atlas detaliat cu drumuri pe care am dat vreo 50 euro...dar a fost brici mai ales ca oamenii au indicatoare cum trebuie iar daca ratezi vreunul, nu-i problema vei gasi indicatii in intersectia urmatoare... am vazut si mai multe lucruri decat daca as fi mers pe autostrada...

La hoteluri nu stiu, eu am fost cu rulota....dar si aici preturile difera...

Vacanta placuta!

Modificat de mac_cata
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe italia tariful la 2 axe(indiferent ca e masina mica, microbuz sau masina de 7,5 tone) este cam de 7 euro pentru fiecare suta de kilometri. ai iesi un pic mai ieftin cu viacardul dar tot trebuie sa iei tichet si sa cauti in primul peco viacardul. la padova ovest este zona industriala si ai sa gasesti multe tiruri romanesti acolo ptr alimentare ieftina :icon_thumleft: . sa nu intri la poarta unde scrie telepass ca nu se va deschide bariera si tre sa dai inapoi si sa vezi injuraturi. te poti caza si la maxim 20 km de litoral ca e mai ieftin si apoi cu masina pana in oras sau vezi tu. sa ai un sejur placut. :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva cu autocarul cat faci de la Nice la Bucuresti, planuisem altceva dar trebuie sa ajung mai devreme acasa pt job, si la avion nu indraznesc sa caut , cred ca sare de 200euro biletul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de 3 saptamanai sunt in Franta la munca , la 200km nord de Marseille

de venit , am venit cu masina prin Budapesta-Venetia-Milano(Lacul Como) - Monte Carlo- Cannes-Saint Tropez

din pacate azi nu pot sa raman prea mult la laptop

maine insa am sa revin cu impresii , poate si doua-trei sfaturi pentru Geodeonn dar si pentru cristian

Modificat de Lucas_cj
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Inca nu am rezervat nimic pentru ca nu stiu inca exact perioada, in principiu voi pleca la inceputul lui septembrie si ma voi intoarce dupa 3 saptamani, imi rezerv cateva zile si pentru vizitarea Parisului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Paris cauta sa rezervi la hotelul Victor Hugo de pe rue Copernic, hotel 3 stele.E la jumatatea distantei dintre turnul Eiffel si Champs Elysees.

Ai si parcare subterana in piata Victor Hugo la 3 minute de mers pe jos de la hotel, e cam riscant cu parcarea in strada ,risti sa gasesti masina atinsa pe la spoilere.Eu cand am vazut cum parcheaza francezul,am si dus masina in parcarea subterana,dai un ban dar stai linistit.

Daca tot ajungi la Paris nu rata Disneylandul.

Modificat de toni d
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parcarea stradala oricum este limitata la 2 ore.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de informatii, o sa imi notez tot. Disneyland nu ma prea pasioneaza, probabil cand voi avea copii o voi face si pe asta.

PS: Totusi, 250 EURO e un pret cam mare pentru o camera de hotel.

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

90 euro pe noapte am dat eu prin agentie de turism din B,la fata locului o camera la liber era 190 euro /noapte,asta m-a uimit si pe mine atunci.

Am intrat acu la ei pe site si vad ca are 4 stele,in 2009 avea 3 stele,scuze.

post-88683-0-70490400-1340037538_thumb.j

Modificat de toni d
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Traseul complet ar fi Timisoara - Viena (innoptare)

de ce nu dormi mai departe de Viena ?!?!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Disneyland Paris e o tzeapa, nu merita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca sa faci rezervare la hoteluri prin booking. Am prins oferte foarte bune, mult mai ieftin decat plata direct la hotel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa o sa fac, deocamdata nu stiu o data exacta cand voi ajunge acolo. Probabil mare parte din camere o sa le rezerv cu 2-3 zile inainte, nu vreau sa am un program chiar atat de fix.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Traseul complet ar fi Timisoara - Viena (innoptare)

de ce nu dormi mai departe de Viena ?!?!?

Pfai.. sunt surprins de cate reply-uri deja :) Sunteti tari. Multumes de toate infourile astea.

Stie cineva daca pot cumpara cartela cu net pe acolo? Am niste aplicatii pt telefon si ma gandesc ca ar fi cel mai util de folosit, in loc de o harta sau alte minuni.

Merg prin viena pentru ca trebuie sa mai iau pe cineva de acolo si am unde sa stau gratis o zi, doua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta un GPS ,chiar si de imprumut,te ajuta foarte mult prin orase si pe centuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!