Jump to content

Budget Build (modificari ieftine) GOLF mk5


Serban87
 Share

Postare recomandată

Hehe, am pus azi si bluetooth(standard). A durat vreo 4 ore(DIY), dar a meritat. Multumesc Al Bundy pentru sfatul cu firele. Am ars siguranta de la radio pt ca s-au atins firul maro cu cel rosu(din fericire doar siguranta). dar acum totul merge struna.

Stie cineva ce face butonul in forma de stea de pe volan(la mine nu face nimic), sau cum il pot programa sa faca ceva?

Modificat de roca.rolla
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine asa face din fabrica, chiar daca am schimbat rcd300 cu o navi chinezeasca, isi face treaba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut colegi,

 

Solicit si eu ajutorul vostru, am gasit la vanzare o plafoniera highline cu lumini ambientale, vanzatorul mi-a spus ca aceasta e de Passat avand codul: 1K0 947 105 AE WRC, eu vreau s-o montez pe masina din semnatura cu VIN: WVWZZZ1KZ7P036777, citind topicul am gasit codul de piesa asemanator cu acesta insa fara acel "AE", precizez ca plafoniera are intre cele doua "plase" trei butoane cu urmatoarele inscriptii: cheie, steluta si... inca ceva, intrebarea fiind daca o pot monta pe masina mea, la modul ca nu sunt sigur daca are aceeasi mufa si daca este compatibila la pini.

PS sper sa nu fi postat aiurea este primul meu post :) multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa mai fac un budget upgrade..clima de golf 6 pe golf 5. Era pe aici un topic si nu il gasesc nicicum nici la search(care imi da tot felul de rezultate irelevante) nici pagina cu pagina. Poate sa imi dea cineva un link? Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, myke. E din 2009 golf 5-u. Nu cred ca trebuie schimbat can-ul. Stiu ca era un topic special pe tema asta pe forum. Voiam sa intreb:daca imi iau un modul cu incalzire scaune pe el, dar eu nu am incalzire in scaune, pot sa adaug mai tarziu scaune cu incalzire si sa mearga? Scaunele trebuie sa fie oem ca sa mearga reglajul din butoanele climatronicului, sau pot trage fire de la orice incalzire scaune? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

firestorm1312, de unde ai achizitionat ?:

 

montat buton lumini cu functia AUTO si cromat plus senzor lumini AM la 160 ron

camera marsarier la pretul de 55 ron ( este deja achzitionata, urmeaza sa o primesc)
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, myke. E din 2009 golf 5-u. Nu cred ca trebuie schimbat can-ul. Stiu ca era un topic special pe tema asta pe forum. Voiam sa intreb:daca imi iau un modul cu incalzire scaune pe el, dar eu nu am incalzire in scaune, pot sa adaug mai tarziu scaune cu incalzire si sa mearga? Scaunele trebuie sa fie oem ca sa mearga reglajul din butoanele climatronicului, sau pot trage fire de la orice incalzire scaune? Multumesc.

Poti monta mai tarziu scaunele incalzite. Pot fi cele OEM, sau pernele de incalzire non oem dar cu modul OEM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci cum am mai discutat noi, Al Bundy..daca am trasa toata instalatia pentru incalzire in scaune si nu am rezistentele/pernele, pot pune si aftermarket / ne-originale ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, conditia e sa folosesti un modul OEm care sa se inteleaga cu climatronicul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am climatronic cu functie de inclazire in scaune, cablaj subt scaun + modul 7L0 959 772 D de incalzire la fiecare scaun, doar rezistentele lipsesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Capac-grila-ventilatie-centrala-vw-golf-

 

Salut,

 

Se poate pune grila ventilatie din imagine la golfurile 5 care nu au aceasta grila, ci doar spatiu de "depozitare" sus pe bord?

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt nevoie de ceva modificari speciale, sau pur si simplu se schimba una cu cealalta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

firestorm1312, de unde ai achizitionat ?:

 

montat buton lumini cu functia AUTO si cromat plus senzor lumini AM la 160 ron

camera marsarier la pretul de 55 ron ( este deja achzitionata, urmeaza sa o primesc)

 

L-am achizitionat de pe aliexpress. Vezi ca ma refeream la senzorul de lumini AM nu la cel OEM, dar daca vrei OEM, gasesti si asa ceva sa cumperi si este destul de bine ca pret. Stiu ca senzorul OEM era pe undeva pe la 31-36 dolari cu suport si cablu, iar butonul il gasesti la 17-18 dolari. Cauta sa cumperi de la vanzatorul BDL co,Ltd-The World Of Car . Eu de la acest comerciant am luat si a fost f bine. produsele sunt de calitate OEM. Am vazut tarziu senzorul OEM si din aceasta cauza nu am luat.

Modificat de firestorm1312
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am gasit la preturi intre 25 si 45 de dolari cu comutator OEM si senzor AM, insa am citit si pe multe forumuri si toti zic, ca nu merge functia Leaving Home, iar in unele descrieri ale produsului (de la cumparator) am vazut ca scrie ca aceasta functie merge. Pe mine ma intereseaza si CH si LH si luminile automate... La tine merge LH / CH ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine merge LH/CH, numai ca ziua cand deschid masina se aprind farurile pentru o secunda si apoi se sting. Acest lucru e normal pt ca senzorul nu e alimentat permanent si in momentul cand primeste curent reactioneaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca montezi senzor OEM o sa ai si CH si LH.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge sa montez doar senzorul ala oem care se lipeste de parbriz fara oglinda anti..(nu-mi vine in minte) + comutator cu functie auto si sa-mi mearga toate cele ? Si..firestorm1312 zice de senzor am si buton oem, ca ii merg ch/lh..

Merge sa montez doar senzorul ala oem care se lipeste de parbriz fara oglinda anti..(nu-mi vine in minte) + comutator cu functie auto si sa-mi mearga toate cele ? Si..firestorm1312 zice de senzor am si buton oem, ca ii merg ch/lh..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate monta si chiar se gasesc senzori de cumparat numai cu suportul de senzor si cablu, fara oglinda antiorbire. Sper sa nu ma insel d cred ca am vazut un tutorial cu montajul senzorului fara oglinda si pe parbriz normal pe vwvortex.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!