Jump to content

Bora Bora Reloaded


redline1619

Postare recomandată

JOHN EVO TUNING

Concediu placut si km cat incape. :salut:

Link către comentariu

am revenit din vacanta.

foarte frumos la Slanic Moldova :icon_thumleft:

178100km - masina s-a comportat excelent,fara niciun incident neplacut,fara probleme,totul e roz :icon_thumleft:

am ramas uimit de consumul pe care l-am avut la munte, 5.5l % .probabil din cauza aerului curat,cand eu la un drum de 50km scot un consum de 6.9-7l %

nu prea am facut poze la Slanic Moldova,defapt nu am facut deloc :( nu am avut unde sa ma duc cu masina,ea a stat mai mult in parcare la hotel.

cateva poze de la Cheile Bicazului.

08082012102.jpg

08082012103.jpg

08082012104.jpg

08082012105.jpg

p1220051.jpg

-zilele astea ii voi schimba distributia si pompa de apa.

Link către comentariu
JOHN EVO TUNING

Frumos, frumos, inseamna ca sa meritat concediul mai ales pe plaiurile patriei. Unde vrei sa ti schimbi distributia si pompa de apa ? Toate cele bune si mai da si tu un semn ca ti o iei grav. :blackeye[1]:

Link către comentariu

vreau sa le schimb la Catalin,la un service din Botosani,nu stiu exact cum sa iti explic pe unde e,insa e un service foarte bun :icon_thumleft:

sunt cam ocupat zilele astea,mai mereu plec,niciodata nu sunt acasa si imi e greu sa fac si altele,astept sa se limpezeasca putin lucrurile :icon_cheesygrin:

pana atunci :beer:

Modificat de redline1619
Link către comentariu

Ma bucur ca in continuare masina leaga prietenii!

Sa nu uiti de autocolant negru la stalpi :)

Link către comentariu

nu,nu nu am uitat,am banii pusi deoparte pentru asta,doar timp imi mai trebuie :icon_thumleft:

poate imi recomanda john pe cineva din Botosani care face asta,eu stiu doar pe unul din Suceava si nu stiu cum lucreaza.

Modificat de redline1619
Link către comentariu
JOHN EVO TUNING

NU recomand pe nimeni, facem impreuna stalpii in negru, nu ti trebuie mare scoala doar putina indemanare.

Link către comentariu

am cumparat de la dedeman spray'uri duplicolor ; negru mat,un argintiu frumos si un lac.

am incercat aseara sa vopsesc manerele de la usi numai ca nu imi iese deloc cum erau inainte.Vopseaua se face buburuza,adica se umfla gaurile alea mici de la imitatia de carbon si se vede aiurea.

sper azi sa rezolv cumva problema ca mi-am facut aseara mii de nervi.

imi spune si mie cineva cum pot scoate ornamentele alea de la bord sa le vopsesc? ca nu am idee cum.inclusiv cel de la climatronic.

67601690752030409288045.jpg

Link către comentariu

ce carbon, tu vrei sa vopsesti peste colant?! trebuie pregatita suprafata cu smirghel si degresata. apoi aplici spray.

ornamentele...tragi de ele. serios! rama de la climatronic,sertarul... capacul de la suportul de pahare fie il ridici cu suportul inchis si vezi il laterale pin-ii de balamale sau mai simplu scoti suportul cu totul si izolezi restul.

lateralele alea...daca dai torpedoul jos si panoul de la genunchiul drept poti avea acces la ele.

un tutorial destul de bun este pe vwvortex...daca dau peste el ti-l trimit http://forums.vwvortex.com/showthread.php?967146

Modificat de Muale
Link către comentariu

ce colant tata? nu cred ca au asa ceva pe ele.

ma uit mai bine diseara.

Modificat de redline1619
Link către comentariu

orice ara vea pe ele,daca dai cu vopsea trebuie smirgheluita suprafata.

arunca un ochi si la plasti-dip, alternativa la vopsea.

Link către comentariu

am inteles muale,mersi mult pentru informatii.

edit: exact asa sunt ale mele ca ale lui lawrentziu(sper sa nu se supere ca i-am furat o poza) numai ca Razvan le-a vopsit in argintiu.

nu stiu sigur daca sunt din metal sau plastic dar modelul si culoarea originala arata exact ca ale lui.

20120630133229.jpg

daca dau cu smirghel nu mi se duce imitatia de carbon si ramane fin?

Modificat de redline1619
Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Sunt exact ca ale mele...daca dai cu smilghel ajung exact ca ale mele...

Pentru cele latetale..de la consola..faci cum ti-am spus eu..nu demontezi torpedoul si nici capacul de la volan...la noi se scot nu sunt corp comun cu toata cusca...

Sent from my LWR-itza via Tapatalk 2

Link către comentariu

am vopsit aseara manerele de la usi,m-am chinuit ceva ore ca sa iasa cat mai bine si sunt multumit de ce am realizat.

ramane de vazut daca rezista in timp,sper ca vopseaua sa isi merite banii.

am dat cate 2 maini de negru mat,argintiu si lac.

voi reveni cu poze mai spre seara.poate azi vopsesc si restul pieselor.

edit@ aseara am observat ca imi palpaie ledurile puse de Razvan din portiere,cele rosii,parca pierd din intensitate,apoi isi revin iar.nu tot timpul,au momente...

Modificat de redline1619
Link către comentariu

din cauza asta palpaie? poate rezolv cumva pe viitor sa le schimb. :icon_thumleft:

Modificat de redline1619
Link către comentariu

se discuta in 1-2 topic-uri pe aici...si mie imi palpaie,nu e de la switch-uri; inca nu mi-am dat seama de la ce e.

asteptam poze cu manerele,ma bate si pe mine gandul sa le vopsesc.

Link către comentariu

am dat comanda de distributie contitech+ role ina+amortizor hidraulic + pompa de apa hepu =870lei.

aseara cand sa fac poze la manerele vopsite am observat ca la roata fata pe stanga,in urma unei gropi luate acum 2 zile,una cam adanca...am o "ghioalfa" in cauciuc.

evident si janta a avut de suferit,in locul in care am "buba" s-a bulit buza la janta.nu e tare dar trebuie sa duc janta la verificat,sa vad daca nu e stramba si daca trebuie centrata.

"buba" nu e mare incat sa cred ca cedeaza maine cauciucul dar este acolo si trebuie rezolvata problema.Deci imi trebuie 4 cauciucuri noi sau sa cumpar 2 second ca sa mai pot merge vara asta.Totusi cauciucurile mele sunt destul de bune,poate merg cu 2 din ele si vara viitoare iar cele de pe fata le voi schimba.

nu am mai apucat sa fac poze la manere,am sa fac azi.

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Pacat...si ti-am si zis sa ai grija cu jantele:-P

Varianta ieftina ar fi sa il muti pe spate...iar cea scumpa sa iti iei 2 cauciucuri noi...

Asteptam poze cu manerele...:-D

Sent from my LWR-itza via Tapatalk 2

Link către comentariu

voi lua cu siguranta doua second hand,nu am bani acum pentru 2 noi.tocmai ce am strans bani de distributie si pompa de apa...

cu siguranta voi muta rotile pe spate.janta nu are nimic grav oricum.le voi rezolva si pe astea.

manerele nu au iesit cum ma asteptam prima data,s-a dovedit a fi mai greu decat am crezut cu vopsitul.insa sunt mult mai bine asa decat zgariate cum erau inainte,inca ma mai gandesc daca vopsesc si restul pieselor din bord,ca la cat am stat cu manerele cam dau inapoi.

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Pai daca vrei sa le faci intr-o zi pe toate..o.sa ti se para foarte greu...eu am dat cu smilgherul cateva zile...imi pierdeam rabdarea cu ele...si sunt chiar tipicar de fel...

La operatiunea asta...rabdarea este cuvantul cheie:-P

Sent from my LWR-itza via Tapatalk 2

Link către comentariu

28082012111.jpg

28082012112.jpg

28082012114.jpg

scuzati claritatea pozelor,nu am acum ceva cu ce sa fac mai clar.

se vede in poze de ce nu sunt 100% multumit de rezultatul final,probabil ar fi trebuit sa ma chinui sa scot din manere prostiile alea din carbon...dar nu stiam daca mai vin cum trebuie inapoi.mai bine asa decat sa le stric de tot.

zilele trecute am desfacut scutul masinii ca sa mai scot din ulei pentru ca ala de la service mi-a pus peste nivel si am descoperit asta,nu stiu daca asa e normal sa fie asa sau a curs ceva pe acolo insa pe scut nu am gasit nicio picatura de ulei sau ceva,nici sub masina deci nu curge,ramane asa prelins.

06082012098.jpg

06082012099.jpg

06082012100.jpg

06082012101.jpg

din nou,cer scuze pentru claritatea proasta a pozelor,sper sa va dati seama despre ce este vorba.

Modificat de redline1619
Link către comentariu

Eu am schimbat o data garnitura de cauciuc de la capacul culbutori si pe cea de la busonul de alimentare, pe unde pui ulei. Erau copate de vreme si aveam scurgeri pe spatele motorului.

Dupa schimbul asta am spalat motorul cu jet dar accesul pe spatele lui se face greu. Uleiul fiind pacatos la indepartare probabil a ramas. De la caldura motorului nu apuca sa se usuce si ramane aspectul de umed. Daca nu ai pierderi pe joja eu zic ca nu e nici o problema tehnica. Doar acum cat e cald pana vine frigul poti merge sa ii faci un detailing asa cum trebuie la motor. Nu sa il dea cu silicon sa luceasca. Sa-l lase sa se usuce singur ca sa poti observa daca a disparut uleiul sau nu. Daca a disparut si reapare, atunci poti identifica de unde.

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

nu sunt probleme de genu'... pana acum nu am avut scurgeri sau probleme legate de ulei.am sa verific mai atent :)

Link către comentariu
  • Rave a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!