Jump to content

Ulei de motor Ravenol


olteanu82
 Share

Postare recomandată

Eu locuiesc in Germania de 12 ani , nu am vazut o reprezentanta sau un service care sa faca service cu Ravenol, nu mai pomenesc sa vezi asa ceva pe raft in magazine , nu stiu ce aveti cu el pe aici dar in DE nu exista. @vali zak cauta mai bine , este mai scump in Romania decat in DE

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A fost promotie de la Ravenol, nu de la Epiesa, 5L la pret de 4L.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil ca exista si mai scump, ma refeream la oferta epiesa. Insa majoritatea uleiurilor la noi sunt mai ieftine decat afara desi nu se produc la noi si nu pot sa nu ma intreb cum reusesc comerciantii nostri asemenea performanta, oare pe ei nu ii costa transportul, nu pun adaos comercial? Sau uleiul vine din alta sursa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care celelalte? Toate au SA pe la 0.6 . Zi-mi si mie unul sa ma uit pe analize.

Sunt doar 2 producatori de aditivi si toate uleiurile se bazeaza pe ele. Te poti uita si in pozele de mai jos si se observa clar. Mai nou majoritatea au SA la 0.8 si sunt conform 507.00.

 

image.thumb.png.27e995c46963a299351a7869a4b81261.png

 

Modificat de Alextz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SAPS stands for sulfated ash, phosphorus, and sulfur. 

tinand cont ca noi il schimbam in general la 10-15.000 km max, personal as zice ca e mai important sa fie low-SAPS

"Diesel particulate filters draw the soot from the exhaust gas, and to ensure the filter does not clog up prematurely there is a requirement for low SAPS (sulphated ash, phosphorus, sulphur) oil, it explained. LIQUI MOLY’s Molygen New Generation 5W-30 DPF is a low SAPS oil that ensures long service life of the filter."

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

On 10/9/2019 at 9:11 PM, Alynho said:

Salutare! 

E cineva care a cumpărat în ultima perioada Ravenol și ma poate ajuta cu o chestie? 

Am cumpărat VST 5w-40 USVO de la epiesa, bidon de 5l, cu mențiunea 4+1l gratis. 

Înainte am avut tot același ulei, tot de la ei cumpărat, dar fără USVO. Asta acum 7 luni.

La primul bidon am verificat codurile și au fost ok, nu se putea șterge imprimarea. 

La bidonul nou, nici nu am putut vedea codurile, deoarece se rupea sigiliul acela  în bucatele mici și rămânea codul pe partea adeziva. 

Din păcate, deja scosesem uleiul vechi când am testat acest aspect și depind de mașină. Altfel as fi mers cu el la magazin. Oricum voi merge sa fac o comparație. 

Las niște poze aici, sa vedeți despre ce vorbesc. 

IMG-20191009-185323.jpg IMG-20191009-185330.jpg IMG-20191009-190209.jpg IMG-20191009-190221.jpg

IMG-20191009-190503.jpg IMG-20191009-190520.jpg 

Eu am pus acum cateva zile ravenol, 5w30 vmp usvo,  si codul sa razuit super ok, a ramas clar, l-am verificat pe net, totul ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

43 minutes ago, detinator said:

"Diesel particulate filters draw the soot from the exhaust gas, and to ensure the filter does not clog up prematurely there is a requirement for low SAPS (sulphated ash, phosphorus, sulphur) oil, it explained. LIQUI MOLY’s Molygen New Generation 5W-30 DPF is a low SAPS oil that ensures long service life of the filter."

Ce ai pus tu nu are aprobarea vw 504-507! 

https://products.liqui-moly.com/molygen-new-generation-5w-30-dpf-2.html

Am atasat VirginOilAnalysis(VOA) 

1133359352_LiquiMolyMolygenNewGeneration5W-30APISN(VOABASE).thumb.jpg.4bad34398828d86774165ff07fe39146.jpg

129496927_LiquiMolyMolygenNewGeneration5W-30APISNURC.jpg.731e8fb9df85b144af7645c6e9158471.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai asta e 0.8 vs 0.6 SA la VMP. Ulei care nu are nici 507.00.

De asta nu e bine sa iei sfaturi de pe forumuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alextz pai asta ti-am spus eu mai sus, ca userul @detinator a adus in discuții un ulei fara aprobari vw. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 hours ago, Ianculescu said:

m atasat VirginOilAnalysis(VOA) 

nu se intelege ce scrie in alea, cel putin in cea mica, iar a 2a e in rusa

4 hours ago, Alextz said:

Pai asta e 0.8 vs 0.6 SA la VMP. Ulei care nu are nici 507.00.

De asta nu e bine sa iei sfaturi de pe forumuri.

datele din acele tabele sint tot de pe forum. insa o data, SAPS nu e totuna cu SA

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu zic ca astia de la epiesa imi inspira foarte multa incredere, dar o referinta pentru pretul la Ravenol ar fi magazinul lor.

Modificat de GeorgeTSI
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Epiesa il ia direct de la importatorul national Ravenol, deci din punctul asta de vedere puteti cumpara cu incredere ca nu e nimic suspect. Epiesa vinde cantitati foarte mari, e normal ca de multe ori sa bata alte magazine mai mici la pret cand vine vorba de ulei Ravenol.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am revenit cu clarificari. Nu am mai ajuns la ePiesa, deoarece am primit raspunsul de la Ravenol destul de rapid. Il atasez mai jos.

M-au asigurat ca uleiul este original si explicatia o gasiti in atasament.

Pe scurt, e vorba de 2 producatori de bidoane si etichete  cu care lucreaza si fiecare are un mod individual de a le produce, insa ambele respecta standardele impuse de ei. 

In caz ca e cineva care se mai loveste de problema asta pe viitor, poate sta linistit.

Referitor la ulei, masina se comporta bine, mai bine decat inainte de VST, cand am avut VSI. Si mai bine decat cu Liqui Moly TopTec 4100 5w-40. Momentan cred ca voi ramane la Ravenol. 

PS: Stiu, am mancat un "l", dar deja era trimis mesajul cand am vazut. 

 

Gmail - Confirm the origin of the oil-Problem with Seller and Buyer codes-0.jpg

Gmail - Confirm the origin of the oil-Problem with Seller and Buyer codes-1.jpg

Modificat de Alynho
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si acest ulei este folosit in ce masina? Sa nu imi zici ca in octavia 1 1.6 aspirat?  Care este o masina foarte nepretentioasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De 2 zile am pus si eu in al meu leon 1.6 aspirat tot 5w30 vmp usvo, desi nu este un motor pretentios am zis sa ii pun si ceva full syntetic sa vedem cum se comporta, eu mergand 90% extraurban la turatii mai ridicate.

Masina are 270.000km.

Anterior am mers cu LM 10w40 mos2 si LM hightech 5w40 fara consum de ulei la intervalul de 10000-15000 km, adica o completare de 200-300 ml nu il consider consum mare deloc.

Modificat de gabriel88
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, deenman said:

Si acest ulei este folosit in ce masina? Sa nu imi zici ca in octavia 1 1.6 aspirat?  Care este o masina foarte nepretentioasa.

Da, fix în aceasta mașina. Știu ca e un motor nepretențios, însă ce am încercat pana acum nu mi-a plăcut. Am avut și VSI, dar nu era același lucru. Poate au fost mai mulți factori care au influențat. Cu Motul mergea și mai prost. 

Eu am vrut sa bag un ulei de calitate și am considerat ca acesta este potrivit. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai ales uleiul gresit. VST USVO nu poate fi folosit in orice masina, s-a mai scris

VST, dacă studiezi cu atenție analizele, vei vedea că are o meteahnă. Își pierde din vâscozitate chiar și la benzinare.
Motor cu toleranțe mari, niște uzură și VST e tot ce îi trebuie. În multe analize era deja la 10000 km 5w30.
El protejează fantastic de bine dar consumul de ulei din păcate este o realitate, este și scump și atunci nu rentează.

Plus de asta,ai dat si foarte multi bani pe el, puteai rezolva cu Total Quart 9000 Energy 5w40 mult mai ieftin.Sau alegeai Valvoline Synpower 5w40

Modificat de testeru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

17 hours ago, detinator said:

datele din acele tabele sint tot de pe forum. insa o data, SAPS nu e totuna cu SA

Colegu “sulphated ash, phosphorus and sulphur” Mai repeta si tu odata. Low SAPS e low Ash .

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Alextz eu am zis doar ca SAPS nu e totuna cu SA din tabele. 

E logic. In tabel ai separat SA si P.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7 hours ago, testeru said:

Plus de asta,ai dat si foarte multi bani pe el, puteai rezolva cu Total Quart 9000 Energy 5w40 mult mai ieftin.Sau alegeai Valvoline Synpower 5w40

Valvoline costa 37 lei/l. Total costa 19 lei, dar nu am văzut aprobare 502.00.

Pe Ravenol am dat 160 lei, 5litri. Nu mi s-a părut deloc scump, însă, la 225 lei preț normal, este scump. 

Tinad cont ca vine iarna, poate e mai bine sa devina mai subțire. Oricum îl voi schimba la 10 000 km. Asta înseamnă cam 6 luni, deci prin primăvara.

În afara de scăderea vâscozitatii, de ce n-ar fi potrivit pentru acest motor? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Ultimul schimb a fost facut cu VST 5w-40 dar fără USVO. Nu a consumat decât în limite normale, adică în jur de 300 ml, dar asta e si din vina mea, pt ca trebuie sa schimb furtunul epurator și mai "scuipa" puțin pe acolo. Nu s-a aprins niciodată martorul, am verificat eu pe joja regulat. 

Cu prețul de la Dedeman, cu total nu ieșeam mai ieftin decât cu Ravenol. Luat de la epiesa, da. 

Voi vedea pe viitor, dacă o sa consume prea mult, incerc una din cele 2 variante. Iți mulțumesc pentru recomandare! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 10/10/2019 at 4:27 PM, BadGrandpa said:

Eu locuiesc in Germania de 12 ani , nu am vazut o reprezentanta sau un service care sa faca service cu Ravenol, nu mai pomenesc sa vezi asa ceva pe raft in magazine , nu stiu ce aveti cu el pe aici dar in DE nu exista. @vali zak cauta mai bine , este mai scump in Romania decat in DE

Poate ca nu exista pe raft in magazinele din Germania, precum nu exsita nici pe rafturile magazinelor din Romania, dar la o cautare uite aici: https://www.auspreiser.de/preise/?gclid=EAIaIQobChMIqeeA8J-W5QIVzBsYCh2ruw4NEAAYAiAAEgK_2fD_BwE&q=ravenol 5w40

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut ma poate ajuta cineva vreau sa pun ulei Ravenol in golf v 1.4 bud

imi puteti spune o specificatie anume buna pt motorul meu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!