Jump to content

Ulei de motor Ravenol


olteanu82
 Share

Postare recomandată

sau ramai pe MObil1 ESP 5w30, este un ulei foarte bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut. Astazi am luat si eu Ravenol VSI 5w-40 pentru masina din semnatura. Am avut pana acum numai Castrol si in apx 17.000 km am completat ~ 1l, restul ramas de la schimb. A fost foarte ok, deci consum mic de ulei, dar, nu mi-a placut cum se aude motorul. Am citit mult despre Ravenol si am vazut ca e vazut bine.

L-am luat astazi cu 134 lei, 5L, bidoane de 1l. Nu stiu daca a mai postat cineva, dar o atasez eu. Lista de uleiuri aprobate oficial de VW pentru norma 502.00/VW 504 00 /507 00. Apare si VSI acolo, chiar daca pe eticheta bidonului nu este trecuta la "aprobari".

Vedem cum se comporta dupa schimb.

 

volkswagen_technical_bulletin17-08-01engine_oils.pdf

vw_oil_50200_50500_24_09_2008.pdf

vw_oil_50400_50700_24_09_2008.pdf

Modificat de Alynho
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut, am tot citit si am ramas cu o nelamurire, pentru masina din semnatura( ASV/505.00/505.01) ce ulei Ravenol este indicat, 5w40 VMO sau 5w40 VPD?

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VPD e mai,,performant".Ambele au 505.00 care iti trebuie tie.

Modificat de Fiestax
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Astazi am luat si eu Ravenol VSI 5w-40 pentru masina din semnatura. Am avut pana acum numai Castrol si in apx 17.000 km am completat ~ 1l, restul ramas de la schimb. A fost foarte ok, deci consum mic de ulei, dar, nu mi-a placut cum se aude motorul. Am citit mult despre Ravenol si am vazut ca e vazut bine.

L-am luat astazi cu 134 lei, 5L, bidoane de 1l. Nu stiu daca a mai postat cineva, dar o atasez eu. Lista de uleiuri aprobate oficial de VW pentru norma 502.00/VW 504 00 /507 00. Apare si VSI acolo, chiar daca pe eticheta bidonului nu este trecuta la "aprobari".

Vedem cum se comporta dupa schimb.

VST-ul are binecuvantare de la VW. Apare chiar pe eticheta. E drept, e un pic mai scump.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Dupa 2 ani si 3 schimburi de Ravenol Vmo, asa arata uleiul la schimb. Intervalul este de 7500 km.

Chiar a reusit sa curete motorul si acum se mentine curat de la un schimb la altul.

post-17228-0-58404700-1446308353_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, la BXE.

ATD-ul merge pe VPD

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu la BXE deja de la al treilea schimb cu VPD am uleiul la schimb ca în poza de mai sus, ceea ce cred ca e ok. Și intervalul de timp la care schimb uleiul este de 10k km. Nu am încercat VMO și nici nu cred ca o voi face, la urma urmei BXE e un PD pentru care a fost scos VPD.

Modificat de RzzV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam 30.000 km, 3 schimburi. Consuma cam 0.5 litri la 10.000 km ( turbo nou). Motorul are 310.000 km acum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Sunt la al 3-lea schimb de ulei ravenol,prima data am avut vmo apoi celelalte 2 au fost cu vpd. Constatări după aceste schimburi:uleiul nu este fff negru iar acum de la schimb am 6800 km și a consumat 150 ml în condiții de mers după 2500 ture.Cand am achiziționat mașină am făcut schimbul cu ulei castrol edge care mia consumat cam 800 ml în 10000km.

Mașina este o skoda octavia 2 motor bkd.

Va doresc o zi bună tuturor.

Modificat de darvin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Exista o reprezentanta Vw sau Skoda care la revizie vinde Ravenol ?

Am inteles ca Scorpion Focsani dar atat?

Deci vreau sa cumpar uleiul Ravenol din reprezentanta.Daca vii cu uleiul tau te trimit la plimbare cu tot felul de povesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In principiu orice reprezentanta poate sa iti aduca uleiul respectiv daca suni in prealabil pentru programare si specifici ca doresti acest ulei la revizie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau cumperi uleiul si mergi la revizie cu uleiul si cu listele din Erwin in care apare si acel ulei ca fiind agreat de VW. Si cu factura de achizitie.  Si nu au niciun motiv sa te trimita la plimbare. Altfel poti sa le faci probleme serioase.

Sa reamintesc ca daca producatorul sau un service te obliga sa folosesti doar ulei de la ei, legea spune ca trebuie sa il ofere gratuit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Frumos ce spuneti dumneavoastra, dar eu am fost in 3 reprezentante cu doua bidoane de ulei, doua marci (Ravenol si Divinol) inclusiv facturi si am fost trimis la plimbare.Am cerut sa cumpar alta marca de la ei si nu vind decat castrol.

Deci este clar un abuz.

La programare telefonica toti te accepta cu uleiul tau dar cand ajungi acolo incepe filozofia bidonului: ca nu e prezent in lista aprobata, ca nu are norma specifica, ca se pierde garantia masini, vrajeli.

Deci platesti 25 000 de euro pe o masina apoi esti obligat sa bagi marmelada aia in motor.Vrei altceva? Nu se poate.Apoi te consoleaza ca daca pateste ceva masina la motor esti despagubit.Am intrebat cum? Se repara motorul.(nu se inlocuie cu altul nou).

Uleiul initial de fabrica cu care a venit masina dupa opt mii de km era galben apoi in ultimi doua mii de km a devenit inchis la culoare.Uleiul actual (din bidon mare 220l) dupa doua mii de km e taciune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce inseamna ultimul punct de la aceste specificatii ale lui ravenol VMO? ce se intelege prin ``extended oil change intervals...``

 RAVENOL VMO 5W-40 offers:

  • Fuel economy in part and full power operation      
  • Excellent wear protection and high viscosity index also under high-speed driving conditions, the long life of the engine
  • Excellent cold starting characteristics also at low temperatures below -30°C
  • The function of the hydro tappet is ensure at all temperatures
  • A safe lubricant film at high operating temperatures
  • Low evaporative tendency, so lower oil consumption
  • No deposits in combustion chambers, in the piston ring zone and valves because of oil conditioned
  • Neutrality towards sealing materials
  • Extended oil change intervals to protect natural resources
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Extended oil change intervals to protect natural resources = Intervale extinse de schimbare a uleiului pentru a proteja resursele naturale (schimba uleiul la 30 mii km ca sa protejezi natura)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspuns. Traducerea o intelegeam insa imi doream sa scrie pana la (up to...) 30k sau 25k km interval de schimb cu nu doar`` interval extins``. 

 

tind sa cred ca nu e un ulei longlife ca daca era cu siguranta se ``lauda`` ravenolul ca intervalul de schimb este de 30 mii km.

Cu acest VMO nu as merge mai mult de 15 mii km eu personal mai ales ca baia de ulei e mica ~4l.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!