Jump to content

Ulei de motor Ravenol


olteanu82
 Share

Postare recomandată

Made in Germany, din 2013, vandut in 2016!

IMG_20160318_155342.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este in termen, din stoc, asa am si eu si nu vad sa fie o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine a fost produs in 2012 si pus in masina in 2014 si nu au fost probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate sa tina si 5-10 ani daca nu a fost desfacut si depozitat cum trebuie, doar e produs din petrol care nu are termen de expirare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cineva spunea ca un ulei sintetic este garantat 24 luni, iar cel mineral 12 luni! Uleiul este produs din petrol, dar aditivii nu.și pierd proprietățile în timp?!

Oricum îl voi schimba cu 5w40 (poate o fi din cauza uzurii motorului), dacă nu, trec la altceva.

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E putin cam subtire mai ales ca vine vara o sa fie uleiul prea subtire la temperaturi inalte. Credeam ca ai bagat 5w30 ca ai filtru de particule pe Laguna, insa daca nu ai, nu inteleg de ce ai pus 5w30. Ti-a recomandat ceva? puteai sa bagi 5w40 vmo sau vpd.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am băgat în LAGUNA acest ulei, ci în SEAT Leon 1P 2.0 Tdi, cod BMM, filtrul de particule este eliminat. Pentru 1.9 dci Lagună folosesc 10w40 Mobil. Însă voi trece pe Liqui Molly 10w40, să vedem cum se comporta motorul

 

Modificat de Adrian_74
Adăugiri..
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca un Fuchs Titan gt1 5w40 XTL intai in oricare din masinile tale. Gasesti distribuitor oficial in Buc. trimite fara costuri suplimentare prin curier.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca am VPD in mtorol si trebuie sa completez...pot pune VSI ? Nu sunt in tara si asta am gasit sa iau acum la urgenta. Sa am de rezerva. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, poti. la ALH merge cam orice ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, deenman said:

 

Și va face spume uleiul amestecat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

serios? demonstreaza ca doua uleiuri fac spume, cand adaugi 400 ml la 4 litri de ulei diferit. Si eu il beau pe tot.

lasa dezinformarile pentru alte cazuri/ tipuri de ulei/conditii de exploatare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Am vazut o postare mai sus ca este recomandat fuchs?Intrebare:este mai bun fuchs ca ravenol vpd.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa si tu o comparatie la fisele tehnice sa iti faci o idee, eu cred, nu am folosit fuchs, dar Ravenol sunt la al 4 lea schimb , se comporta f. bine. mergi la sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se poate cuantifica daca un ulei este mai bun decat altul. Teoretic daca amandoua au aprobari identice (de exemplu 505.01) , teoretic sunt amandoua cel putin la fel de bune. Indeplinesc un minim de calitati pentru un standard. Mai departe depinde de motor/ stil de mers/ interval schimb. 

Fuchs este un ulei calitativ. La fel si Ravenol....

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Îmi place ca pe aici se vorbește mult, teoretic, nu mă iau după ce scris în fisa, pt ca sunt în România! Teoretic multe piese auto nici n.ar trebui scose la vânzare, faptic lumea cumpăra în draci și îi lasa mașină când le este lumea mai dragă sau unii nici numai apuca ....  Colegule, dacă u spui ca 2 uleiuri diferite fac bine deși conțin aditivi diferiți, go on! Cine a avut amestec de ulei în motor și știe ori s.a uitat pe capacul motorului să posteze aici. Eu personal am amestecat 10w40 și am avut o spumă albicioasă pe capac. Amestecul a fost din aceeași cauza, negasind marca mea, am complectat cu alta marca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce ai avut tu pe capac este condens citeste si topicul acesta

bafta cu uleiul din 2013 :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lăsa cu condens, acum dc nu face spumă, numai are condens!? Explicale colegilor ce înseamnă această vechime. Ei susțin ca e bun!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

offtopic

pana la urma nimeni nu e obligat sa faca ce spunem noi. 

Daca eu consider ( bazat pe experienta proprie) ca 2 uleuri diferite nu fac spuma, asta o sa spun. Iti fac amestec si de 4 uleiuri si nu o sa spumeze. Exact cum spune colegul mai sus, spuma ce o vezi tu pe buson e condens. Daca uleiul face spuma, acea spuma nu o sa fie vizibila pe busonul de ulei, ca nu se evapora din baie sa ajunga tocmai sus la buson,  dar ai uitat sa gandesti acest lucru.

in hidraulica este foarte tratat acest subiect, al spumarii, tocmai ca afecteaza efectul de pompare si tocmai de aceeasi toti producatorii au mare grija sa puna aditivi antispumare in uleiuri. DAR SPUMA ACEEA NU ARE LEGATURA cu mazga de pe busonul de ulei....

Pe vremuri, cand uleiurile nu erau aditivate antispumare, aparea problema asta, dar aparea si cu un singur tip de ulei in motor... 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, ai dreptate, pe mine tot nu mă convingi să le amestec. Vreau să folosesc aceeași marca de ulei, nu vreau să.i schimb peliculă formată pe piston și cămașă ,vilbrochen etc. În topic cineva spunea ca RAVENOL recomanda ca dupa al 3 lea schimb se văd performanțele uleiului. Dc?! Pt ca se subînțelege ca vezi Doamne abia atunci ai numai RAVENOL pur în motor fără alte amestecuri. Deci, cine are dreptate ?! Oricum am părereaea formată, voi căuta 5w40 RECENT fabricat de la Ravenol și.l voi schimba. Dacă nici atunci nu.mi place voi spune aici. Știu logan 1.4 benzină cu Gpl , are 500k km pe taxi si merge de n.are aer... Liqui Molly folosește!

App, ce bun era un ceas pt presiune ulei!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aici de acord cu tine, sau macar alt mijloc de masurare a presiunii, dar producatorii au redus la minim aceste informatii "nefolositoare" in bordul masinii.

Orice producator de uleiuri face si marketing, stai linistit, ca doar nu face nimeni acte de caritate, chiar si ravenol. DAr macar nu face reclama sa iti ia ochii, merg pe preturi decente, etc. deci e normal sa recomande persistenta cu uleiul lor.

cat despre termenul de valabilitate, 5 ani nu se intampla nimic cu acel ulei. Si eu am pus ulei de 2-3-4 ani, si nu s-a simtit nimic aiurea in mers, nu s-a consumat, nu s-a innegrit , etc

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La diesel se înnegrește imediat. Am pe undeva un Castrol (hidraulic) , pe etichetă scrie termen de garanție 2 ani! Constructorul,chiar RAVENOL, pe site.ul lor recomanda schimbarea uleiului după un anumit număr de km parcurși sau după o perioadă de timp!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai inlocuirea din motor e una... iar valabilitatea pe raft e cu totul altceva. Dupa 2 ani de stat pe raft si pus in motor, se considera ca uleiul e nou si il schimb la intervalul specificat.. nu se scade din timp sau km...

Si nu se inegreste imediat... eu folosesc Ravenol VMO de multi km, il schimb la 7500 km si a curatat motorul, iese maroniu la schimb... 

daca tii uleiul in motor pana se termina cu proprietatile lui... da, se va innegri... 

post-17228-0-58404700-1446308353.jpg

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verific aproape zilnic nivelul uleiului pe joja, din cauza penuriei cu consumul de ulei la motoarele TDI. Am efectuat schimbul de ulei acum 2 saptamani, deci cam 1000km rulati, este negru la culoare pe joja. Am cumparat masina (Seat leon 2007 DSG TDI 2.0 140 CP COD. BMM) in luna octombrie 2015, uleiul folosit de fostul proprietar castrol 5w30, il papa... In 2-3 zile dupa schimb uleiul era negru. Ca filtre folosesc purflux pt k este cel mai bun. Are hartia bagata in filtru in zig-zag si fiind mai multa filtreaza mai bine, la fel folosesc si pentru filtru motorina. Data de garantie 2 ani, este notata pe bidon, gen: "garantat 2 ani de la data fabricatiei". Poza este facuta personal sau de pe net? Personal schimb uleiul numai la 10k km indiferent de ce recomanda producatorul, datorita prafului pe care.l avem .... Sper sa ajunga si motorul meu la fel de curat ca cel din poza!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut ca pe site ravenol.de uleiul vpd scrie ca este mid saps iar noi pe bidoane scrie tot low saps,să inteleag ca ala este fabricat in 2016?La noi cand o sa ajunga?Este mai recomandat ca asta low saps?

La noi in tara daca au stocuri asa mari o sa apara mid saps cad o sa scoata ravenol un tip si mai calitativ.☺☺☺

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!