Jump to content

Ulei de motor Ravenol


olteanu82
 Share

Postare recomandată

nu se aduce , nu are o nisa de acoperit. Poate fi folosit cam orice 5w30 in locul lui, VMP de exemplu. Fiind pentru MB 229.5, Diesel fara DPF, poti folosi si 5w40, adica VPD si VMO

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se aduce , nu are o nisa de acoperit. Poate fi folosit cam orice 5w30 in locul lui, VMP de exemplu. Fiind pentru MB 229.5, Diesel fara DPF, poti folosi si 5w40, adica VPD si VMO

 

 

 

 Voiam un 5W30 full SAPS, nu e pentru masina din semnatura, HCL ar fi fost cel mai potrivit.

Modificat de mr_x4you
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atunci iti recomand Amsoil Full Saps, sau Motul Xcess.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am studiat putin site-ul ravenol.de.strict pe VPD si VSI.cele doua uleiuri sunt descrise ca fiind tehnologie de sinteza,iar pe ravenol.ro apar ca fiind sintetice.pe cele doua bidoane cumparate scrie clar volsinthetic.pe unul il folosesc la un golf 4 pompa duza si pe celalalt la un Citroen jumper.intrebarea ar fi urmatoarea: sunt cele 2 uleiuri sintetice sau avem parte iar de un marketing agresiv pentru a intra pe piata de low-cost?sunt la prima folosire a celor doua uleiuri si nu pot sa spun o impresie,dar in curand o sa fac cu citroenul ceva km si o sa postez impresia despre el.poate reprezentantul de la ravenol activ pe acest forum ne poate lamuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RAVENOL VPD SAE 5W-40 is a high performance “mid SAPS” oil based on the most modern synthesis technology, nu se traduce ca fiind ulei sintetic ci ca se foloseste cea mai moderna tehnologie pentru producerea uleiurilor pe baza de sinteza

 

uleiurile sunt fullsintetice, din fericire legea germana nu este asa permisiva ca in romania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da 

VMO si VPD au migrat catre mid-saps. probabil pentru o protectie sporita in motor. Sper sa nu fie doar o chestie de marketing.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Și de când o sa găsim noua formula la aceste 2 tipuri de ulei?

Modificat de darvin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut domnilor. A sosit timpul sa schimb uleiul la Golf 4, 1.6 16v si as dori sa trec la Ravenol.( Ravenol 5w40 VPD am acum in Touran si sunt f. multumit de el). Pana acum am folosit la Golf,  Castrol Magnatec 5W40 C3. Ce imi recomandati dintre:  Ravenol 5w40 VSI, VST sau VMO?  Cu stima tuturor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

toate se vor comporta foarte bine in motorul tau, deci opti sa il alegi pe cel mai ieftin. VST pare mai ... sanatos pentru un bezinar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,am deja 2-3 schimburi cu vsi 5wx40.Azi am facut o simulare pe siteul ravenol,introducand datele masinii si mi-au fost recomandate alte tipuri de ulei.Sunt cam in ceata pt,urmatorul schimb.Sa merg tot pe vsi sau sa-l schimb in ce recomanda Ravenol?

post-53063-0-81317800-1454142422_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca esti multumit de VSI poti continua linistit cu el. Recomandarea lor este una generalista, daca respecti norma motorului, pentru clima de la noi VSI 5w40 se incadreaza perfect pentru motorizarea ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut, astazi am luat VPD ul cu 124 lei 4l. Pana acum am folosit pe BXE Edge 5w40. Capacul nu poate fii desurubat nici inainte nici dupa ridicarea....Data fabricatiei 17.09.2015.

Modificat de ferdy1407
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

forteaza-l putin ca se desurubeaza..cred ca mai bine puneai VMO...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat 4 bidoande de 1 litru de Ravenol 5w40 VST de la un magazin din Timisoara. Toate cele 4 bidoane au in capac, pe litera E o mica gaurica, asa cum se vede in poza. M-am intors in magazin si am observat ca si celelate bidoane dau un asemenea semn, inclusiv un bidon de 1 litru de VSI. Ati remarcat si voi asa ceva la bidoanele voastre? As aprecia un raspuns si de la reprezentantul marcii, userul Ravenol.

20160212_155646.jpg

20160212_155614.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e gaura, e mot ramas din turnare. Am luat si eu VST , m-am dus acum sa verific daca iese aer atunci cat il presezi si nu iese nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

18 hours ago, madi said:

Nu e gaura, e mot ramas din turnare. Am luat si eu VST , m-am dus acum sa verific daca iese aer atunci cat il presezi si nu iese nimic.

Asa este, am confirmarea celor de la Ravenol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

autoturismele moderne necesita uleiuri LOW SAPS ( continut scazut de sulf, fosfor si cenusi sulfatate) pentru protectia catalizatoarelor si a filtrelor de particule. DEci pentru reducerea poluarii. Asta inseamna ca motorul trebuie proiectat sa reziste fara acesti componenti ( care in principiu ajuta la reducerea uzurii). Si uleiurile low saps se bazeaza pe alte tipuri de aditivi antiuzura

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bună seara.A venit timpul sa fac și eu schimbul de ulei dar,citind forumul sunt în dilema dacă sa merg pe același ulei VPD sau sa folosesc VMO.Am văzut pe aici ca este mai recomandat VMO.Consumul la VPD este de circa 600 ml/10000 la mașina mea cu motor bkd.

Ce mă sfătuiți sa încerc VMO?

Va doresc o seara buna.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca esti multumit de VPD mergi tot pe el, eu am mers pe VMO si acelasi consum in jur de 500ml la 10k. Oricare este ok. VMO am pus in considerentul ca merge si LL eu 10k ii fac cam in 16 luni. Nu faci rau sa incerci si VMO nu iei teapa e cel putin la fel de bun ca VPD dupa care vezi care e mai bun pentru motorul tau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Amândouă au norma 505.01 care este ok pt motorul meu,dar aici se spune ca VMO este o idee mai calitativ.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect! Incearca si vei vedea daca e diferenta, eu nu stiu cum e VPD dar cu prima okazie cand nu mai gasesc VMO am sa iau fara retinere, sunt convins de marca deocamdata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!