Jump to content

Ulei de motor Ravenol


olteanu82
 Share

Postare recomandată

Marketing sau prostie din partea celor care au afirmat asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca fapt divers: se gaseste pe piata si Ravenol contrafacut? Ca de Castrol is satul.

Modificat de lupo_bv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU am auzit pana acum de Ravenol contrafacut, nu are inca cifre de vanzari atat de mari incat sa merite osteneala si reciproca nici destui clienti care sa cumpere facatura.

Modificat de lupo_bv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Catre reprezentantul Ravenol :

 

Ce tip de ulei recomandati pt masina din semnatura ? 

 

Conduc mediu spre sportiv , in reprize scurte (tot timpul dupa ceva timp dupa ce se incalzeste apa la 90grade)

 

Acum folosesc Castrol 5w40 si il "bea" Nu m-ar deranja , daca as sti ca e un ulei bun , dar ma indoiesc.

 

Astept raspuns.

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca un scurt review, dupa ~2500km de la schimbul cu Ravenol VPD nu a scazut deloc nivelul desi am mers foarte agresiv in ultima vreme, foarte des 4000rpm si kickdown des cu a2a si a3a. Si cateva drumuri pe A1 si A2 la viteze aproape de maxim. Cu Castrol manca din ulei la mers de genul asta. Sa vedem pana la urmatorul schimb daca va scadea nivelul.

Ps: pt AndreiCC, consumul nu e un factor de performanta neaparat din punctul meu de vedere. Ce pot sa mai zic e ca la ralanti toarce putin mai frumos motorul si nu mai da cu fum ca si cu Castrol (5w30), desi asta cu fumul nu stiu daca are vreo legatura cu uleiul, poate e doar coincidenta (are zile cand la kickdown scoate fum cu tona de cateva ori si zile cand nu scoate deloc), dar cand aveam Castrol scotea mereu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@AndreiCC    2.0TSI consuma ulei. Indiferent ce ulei vei folosii. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt sfaturi.

 

Ravenol , te voi suna cand trebuie sa schimb uleiul insa am o curiozitate legata de intervalul de schimb al uleiului recomandat de tine, am citit descrierea pe site si daca am inteles eu bine , se poate schimba la 50k (50 000 km) sau 2 ani ? ? ? Poate sunt eu mai conservator dar cifra asta sincer sa fiu ma sperie , mai ales la motorul meu comprimat care-si cam ia "forje" :)

 

Ti-am adresat intrebarea aici , poate raspunsul tau ii ajuta si pe alti colegi sa inteleaga mai bine care-i treaba cu uleiurile astea performante care se schimba la intervale mult mai lungi de timp.

 

noob, e ok sa consume dar nu sa-l bea.Si constructorul da un consum de ulei , dar una-i sa-l consume , alta-i sa-l "bea" , unde bea = ~ 1 L (castrol 5w40)  la ~ 5k km.

Modificat de AndreiCC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 litru la 5000 km nu mi se pare exagerat. Poate sa scrie pe ulei si 100.000 interval de schimb...eu il tin pana in 10.000 aici in tara. Praf, combustibili slabi calitativi, mult condus in oras...ce rost are sa ma zgarcesc ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Personal 1L la 5000km mi se pare foarte mult. Un TDI mi s-ar părea mai normal sa consume 1L dar nu la 5000, ci la 10-15mii km, dar un TSI nu cred ca e ok dacă consuma atât ulei. Părerea mea (nu sunt mecanic auto)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am primit zilele trecute uleiul Ravenol VMO 5l si ca tot ma plangeam ca nu am primit niciun cadou, m-am trezit ca am in cutie pe langa ulei si filtre o "borseta ravenol" care avea 1l de lichid parbriz concentrat :D

Modificat de redline1619
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna ziua. Pentru un Citroen jumoy din 2007 cu motor de 1996cm hdi care are 9300km reali ce ravenol recomandati? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foloseste aplicatia specifica

http://www.ravenol.de/oel-finder.html

 

Atenţie la respectarea regulamentului

34. Ultima si cea mai importanta regula: mentinerea discutiilor in cadrul obiectivului principal al acestui forum: masinile VAG.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am deja 3 schimburi cu Ravenol si am o problema mai ciudata. Toate 3 sticle pe care le-am primit au curs din ele ulei! fara sa desigilez sticla.

 

Am atasat si o poza in care se vede punga unsa cu ulei si nici macar nu am umblat la bidon. Cu toate 3 sticle am patit la fel.

 

Sunt singurul?

 

post-104263-0-30850800-1409872494_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Busonul nu etanseaza chiar bine, din cate am observat si eu. Nu e chiar cel mai fericit sistem de turnare, dar macar nu il poti desigila fara sa se vada. Stai linistit, nu e problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am impresia că treaba asta e valabilă pentru bidoanele mai mari de 1L. Anul acesta am făcut 4 comenzi de Ravenol, printre care 4x1L VSI, 1x5L LSG și 1x5L VPD. Ambele bidoane de 5L au venit ”curse”, am șters bidoanele bine cu niște cârpe după care l-am lăsat din nou în poziție orizontală și iar a curs. Deci problema este cu bidoanele mai mari, 4-5L.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm, al meu a stat cateva zile prin portbagaj (cum a stat, intr-o cutie, rasturnat), apoi in casa, vertical. Nu a curs deloc. Mai am 1 litru si ceva in el, nu am observat sa curga ceva. Ma duc sa verific.

 

LE: nope, nicio picatura.

Modificat de Lucian M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci, anumite bidoane au probleme și ar trebui verificat. De unde a fost cumpărat uleiul ? Eu am luat numai de la Gami până acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la o firma (AutoRiv din Piatra Neamt, ma stiu cu unul din patroni, suntem rude). Se aduce la comanda de obicei (de uleiul Ravenol zic). Cat de curand o sa mai iau un bidon pentru jetta lui tata, revin cu impresii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, este singura scapare cu acest sistem de sigilare al bidoanelor, cine a luat de la mine ulei era avertizat sa il tina vertical in masina, mai rar dar am vazut si la cele de 1l sa curga putin si alt fenomen, doar la un bidon de 5 l am patit -o, cand l- am desigilat teava aia alba de la dop mi -a cazut in bidon....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-i problema dar eram curios daca doar eu am patit :D dupa ce il desigilezi si mai ramane 1l nu mai curge, doar cand e plin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva preturi actuale pt Ravenol 4 L , VMO , 5W 40 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat de 5 l, ca ai nevoie de completare si bidonul a costat 155 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!