Jump to content

Ulei de motor Ravenol


olteanu82
 Share

Postare recomandată

Amestecul de ulei ravenol nu afecteaza lubrefierea, nici macar punerea acelui ulei nr 1 in vanzari in germania:))

Daca eu as spune ca acel ulei nr1 ca vanzari cumpara aditivi de la ravenol ar suna ca reclama, atac etc la concurenta, multe posturi nu respecta promisiunea facuta la inceput, sa ne ajutam si sa ne respectam si nu in ultimul rand sa discutam despre ravenol si doar ravenol.

Fac inca o data mentiunea ca nu sunt importator, dar am acceptul lui sa discut despre acest ulei aici.

Revin la anestec, eu in masina ca ma apropiam de schimvul de ulei, nu am vrut sa mai desfac un bidon de vmp ci aveam un vsi spart pe transport, am completat peste vmp, au trecut 2000 km si apoi am mai pus hds intr un final am schimbat uleiul, consumul era din cauza injectoarelor mele cred ca am mai spus

Decat sa mearga masina fara ulei mai bine pui un fulsintetic indiferent cum se numeste

Revenind la vpd, este un ulei dedicat pd, dar am clienti cu opel, bmw sau logan de scoala de soferi, cititi ce norme are si nu va fie teama sa l puneti inclusiv in benzinare, mai ales cele cu km.

Am spus ca de abia dupa 3 schimburi uleiul chiar isi face prezenta simtita asa cum trebuie, posibil mai repede sau mai tarziu, caz concret, directorul scolii de soferi acr bucuresti are vw pd 130 cai din 2004, 320.000 acum, primul schimb vpd, dat jos la 10.000 consum de 300 g, al2lea schimb 12.000 consum identic, acum deja are 15.000 si este aproape de limita maxima, si madina este condusa sportiv fiind si vice in acr pe parte de fia. Sper ca nu am scris prea mult si v-am plictisit, dar de la un om care mananca zilnic masinile pe paine oricand avem de invatat

Wk placut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze daca n-am respectat postul, dar eram surprins de consumul de ulei care s-a dovedit fals. Pfff...sa nu mai zic ca acum nivelul este peste, trebuie sa mai scot ulei din motor. Am vorbit cu mecanicul si a zis ca o luat-o senzorul aiurea...deci banuiesc ca s-a defectat daca am verificat nivelul si e ok. Eram pe autobanda si noaptea nu vezi prea bine...greseala mea. Deci n-am mai completat cu alta marca, e bine asta ca nu prea imi doream. 


Pana la urma nu-s lamurit...ajuta la ALH-ul meu nonPD daca pun un ulei mai bun sa zic asa ? Eu am bagat VMO...acum VPD. Sau nu trebuie asa ceva ? Multumesc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un ulei superior nu strica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

tu nu ai gresit postul, ai pus intrebarea normala ce se intampla daca amesteci ravenol-ravenol sau ravenol alt ulei, sau daca cineva stie de ce s-a aprins martorul etc, un singur raspuns a atins punctul, nu este de la ulei, ceea ce ai descoperit si tu apoi, daca ramaneai cu masina in drum, ca iti ceda mecanic, puteai sa ai si 10 l de ulei castrol ca tot nu iti rezolvai problema, ce rezolvai daca aruncai repede uleiul si puneai ala nr 1??? nimic pierdeai bani , timp si energie...la sfaturi venite din rautate suntem primii....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e bine sa amesteci, in cazul tau e aceeasi firma dar au norme diferite, aditivi diferiti si poate se mai anuleaza intre ei sau fac vreo orgie. 1+1=0 daca ai ghinion.

 

la cat de des se schimba compozitiile la acelasi ulei, e bine sa ai toate bidoanele cu aceeasi data. :) nu iti e de vechime cat de compozitie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si VPD si VMO indeplinesc normele pentru ALH-ul meu...ca unul are aditivi ceva in plus nu vad sa strice. Baza uleiului sigur e aceeasi, cel putin din ce am mai citit. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

degeaba s-or intelege bazele daca aditivii nu prea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai mi-am achizitionat 4l de VMO si saptamina viitoare fac revizia asa ca o sa revin cu impresii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

 

am intrebat direct la fabrica despre amestecul de ulei. am primit urmatorul raspuns

schimburile noi de ulei nu se fac prin mixarea uleiurilor chiar daca sae sau api sunt la fel sau apropiate ca norme, indiferent ca sunt acelasi brand, sau branduri diferite.

punctual la problema noastra VMO cu VPD, sunt uleiuri aproape similare, nu trebuie sa il dai jos acum poti sa mergi cu el, dar la urmatorul schimbi trebuie sa alegi unul dintre cele 2.

Sper ca am reusit sa lamuresc aceasta problema.

va astept cu alte intrebari sau situatii, multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am zis ca NU e bine sa se amestece uleiurile, stiu asta de cand eram mic, mi-a zis si tata.

Cat priveste sezorul de ulei, la mine nu imi dau seama daca este sau nu, insa pe loc drept, in garaj, nivelul in baie, cu motorul oprit de peste 24 de ore, e la marginea superioara de vreo 2k km. Uleiul e Ravenol 5w40 VMO, bidon de 5 litri (155 lei, luat de la un magazin din Piatra).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am decis ca urmatorul schimb sa fie tot Ravenol, sunt la al 3 lea schimb.

ulei Ravenol  VMO 5w40 bidon 5l – 167 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce asa de scump? Adica nu e ceva de speriat, doar ca pe net l-am vazut la 153 lei. E vorba de principiu, nu ca dai in plus un six-pack de bere (doze) pe el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L-am luat de pe gami2000, mereu l-am luat de acolo.

Am fost si in Botosani unde am vazut ca au ceva uleiuri de la Ravenol dar nu aveau VMO

In Dorohoi unde stau se aduce pe comanda, au si acolo in stock ceva uleiuri de la Ravenol, insa fara VMO.

Modificat de redline1619
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde cumparati cu 155 lei? Transport inclus? Vreau si eu un bidon de 5 litri. Stiti cumva daca merge si la fiat diesel 1.9 multijet?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E un magazin din Piatra, AutoRiv, atat era pretul pe bidonul de 5 litri. Nu vand online, am mers la ei, dat comanda (nu aveau pe stoc) si a doua oara cand am trecut, am luat uleiul (si un debitmetru bosch cu piesa veche la schimb- 365 lei). Mi s-a parut ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal ca ai senzor de ulei Luci, ti se aprinde cand scade nivelul in baie...daca scade :). La mine e oleaca defect...la urmatorul schimb de ulei am sa-l inlocuiesc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sub limita minima nu a scazut niciodata. Eu verific uleiul cam la 2-3k km sau cand plec la un drum mai lung.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi se pare ciudat ce citesc aici legat de prețuri. Eu am găsit întotdeauna la distribuitorul oficial pe partea de est (Gami2000), cel mai mic preț. În iunie am luat 4 x 1L VSI cu 120 lei transport inclus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat tot de la gami2000 VPD cu 171lei (cu tot cu transport, bonus 1l de lichid parbriz concentrat și o husa pt bidon de 1l cu arici pt prins în portbagaj) 5 litri de ulei în sticle de 1l.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat de 3 ori de la gami2000 si nu am primit niciun bonus, pe langa ulei luam si filtre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimba vanzatorul pe viitor :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil bonusurile acelea nu se ofera la toti clientii. De pe forum am aflat si eu de husa pt bidonul de 1L si pur si simplu le-am cerut una... si am primit-o! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai primit-o..pe bani? Eu le-am dat mail și le-am spus ca vreau 5 sticle de 1l de VPD și mi-au răspuns cu prețul cu tot cu transport și că îmi vor trimite și ca bonus cele enumerate mai sus. Și asa a fost. Și e f utila husa pt sticla de 1l, nu o mai țin atârnată prin portbagaj sticla simpla, sta lipita în coltul din stânga în portbagaj și nu s-a dezlipit deloc de când am pus-o.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, de curand am schimbat uleiul la al meu GOLF 6 2.0TDI 110cp, cand am fost la service am spus ca as vrea Ravenol, la acel service avea si acest ulei , dar a spus sa pun Castrol ca asta scrie pe capac asta sa pun si ca el foloseste Ravenol doar la motoare mai vechi. :( Ce parere aveti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!