Jump to content

Ulei de motor Ravenol


olteanu82
 Share

Postare recomandată

Eu sunt mai incepator, de ce nu prea se foloseste ulei de genul 10w50, 15w 50? de ce toata lumea baga 5w30 sau 5w40 si nimic altceva? 

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si daca nu publica HTHS pentru uleiurile sale atunci de ce as alege un ulei Ravenol in detrimentul unui ulei care publica aceste HTHS-uri,precum ai dat tu examplele din pagina anterioara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca sant testate de viarta reala fara probleme in  masini in ultimii 40 ani...

 

aici vezi cat de curat e un motor "uns" cu  RAVENOL

 

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/111708-comportament-uleiuri/

 

Eu ti-am recomandat un ulei  pt masina din semnatura  tu bineinteles pui ce ulei doresti in motor...si asculti si alte pareri si hotarasti in consecinta....

 

n-are sens sa despicam firul in 4 pt un singur  ulei pt 1 singur.. motor..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in functie de normele pe care le indeplineste un ulei, poti sa iti dai seama de HTHS-ul minim pe care il are.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vreo 500 si ceva de km facuti cu Castrol 5w40 la masina din semnatura. Sa ii fac un flush pe la 9-10k km si sa ii pun Ravenol 5w30 sau 5w40?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a receptionat!

Oricum, mi-am pus in cap sa schimb uleiul de acum la 10k km si mi-as dori un ulei ceva mai bun decat actualul Castrol. Vad ca tot laudati pe aici Ravenolul, asa ca sunt dispus sa incerc si eu, dupa ce ii fac un flush motorului, sa mai curat smacul din el. O fi fost ea masina de firma cu revizii la timp, insa e mai bine sa ii fac o curatare zdravana si apoi sa ii dau sa pape ulei mai bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baga-l direct si rezolva el treaba.

Eu in noiembrie am desfacut capacul ca sa vad cum se prezinta axa cu came( am motor BXE) si  era foarte curat acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5W40 VMO

 

solutii  FLUSH  f bune  si testate  cu succes.....

 

LIQUY-MOLLY    

PRO-TEC

WYNNS 

flush-uri ce contin si aditiv antifrictiune in ele , pt a nu dauna motorului la indepartarea  si dizolvarea slamului  nedizolvat de ulei...

 

dupa 2  schimburi cu RAVENOL cu CLEAN SYNTO pe bidon nu mai e nevoie de flush la schimb.... lasa motorul lacrima inauntru bineinteles cu schimb la max 10000km....

Modificat de nec100
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este cel mai bun din gama pentru PD ,Eu is f.multumit de el ,deja am cu el 5000km si vad ca se tine bine.Am completat doar 300 ml.

Peste Castrol si Mobil d.t.p.d.v.

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci teoretic ar trebui 5 litri, sa fie de completat cand e nevoie. In Ro de unde il pot cumpara? La magazinele gen Autoglobus se gaseste?


115 lei pentru 5 litri mi se pare super OK. 180 cat zicea Toni mai sus ca a dat pe el mi se pare cam scump totusi....
Am vazut pe site ca si la Turda este un magazin care lucreaza cu ei... o sa sun sa vedem la ce pret il au. Dupa specificatiile de pe site mai multe uleiuri din oferta ar merge pentru PD:

RAVENOL VPD 5W-40 Pumpe-Düse indeplineste si depaseste urmatoarele norme si standarde:
VW/AUDI 500 00 / 505 00 / 505 01

RAVENOL VMO SAE 5W-40 indeplineste si depaseste urmatoarele standarde:
VW/AUDI 502 00 / 505 00 / 505 01

si poate or mai fi si altele... eu pe astea le-am observat...

Unul e pentru motor PD, celalat nu.

Modificat de Lucian M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit prin Iasi http://market.e-iasi.com/piese-auto/Detail/254-ravenol-vpd-5w-40-pumpe-d%EF%BF%BD%EF%BF%BDse---5-litri . In cateva luni schimbam macazul :D.

 

LE: vad ca in al doilea link vad ca e ceva pump-jet. Aia inseamna PD la VMO?

Modificat de Lucian M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha. Vad totusi ca si VPD are chestia asta dedicata PD. E mai slab sau mai bun ca VMO?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, acum imi e ciuda ca nu am stat sa vad ce ulei mi-au bagat exact la robot baia mare Vw. pe desfasurator scrie castrol 5w40 505.01, insa vad ca nu are rezultate exceptionale, ma rog masina a avut doar castrol 5w30 in Germania si 5w40 primul schimb facut acum in Ro, motorul se comporta bine, si la rece si la cald, insa din pozele cu uzura si km multi tind sa nu mai am incredere. Fie, o sa merg cu el macar 10 000km (si asa eu nu circul deloc in oras) si apoi am sa studiez despre spalarea motorului cu solutie si am sa bag altceva, momentan inclin spre Ravenol/ Motul ?  si apropo la ei pe site imi recomand VPD nu VMO, probabil vmo este mai nou.

 

 

LE: sa nu mai fac un post, nec100 legat de pret, eu zic ca 4 litri de ulei in jurul sumei de 200 ron + - nu este scump deloc, cel putin dp meu de vedere. Cu alte cuvinte o revizie care costa 500 ron aprox mi se pare foarte ieftina. (4 l ulei +4 filtre, si eventual o scanare pt erori).

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VMO mai bun ca VPD (VMO are si  aprobare Porsche A40 )  VPD nu. Dar amandoua merg la motoare  VW  PD  fara DPF.    VPD e mai ieftin.

Modificat de nec100
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am motor mai vechi, insa as pune uleiul mai nou, care teoretic ar fi mai bun. Gresesc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

teoretic VMO este o idee mai bun. si putin mai scump. undeva la 150 lei / 5 litri, fata de 120 lei / 5 litri VPD.

eu le folosesc pe ambele in cele 2 PD.uri din familie

VPD in tour.ul cu 300.000 km si VMO in Octavia 2 cu 55.000 km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat VMO pentru ALH-ul meu...urmeaza dupa sarbatori sa fac schimbul de ulei. Am sa iau si eu ceva de curatare motor inainte, are totusi 450.000 km la bord. 

Chiar sunt curios cum se comporta fata de Castrol Edge 5W-40. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma tii la curent, colegu'! Filtru cred ca iei MANN, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si filtrele...nu toate sunt Mann dar sunt tot nemtesti...deci ok. Astept solutia de curatare si tratamentul de motor...pana pe 6 nu lucreaza nimeni. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!