Jump to content

Modificari VW Polo 6R (Tuning)


Lvu
 Share

Postare recomandată

eu as vrea sa fie cat mai apropiat de marimea..spatiului acolo. de aia eram curios care vine cel mai bine, ca nu stiu daca cel de A3, sau de Golf V..sau de care or mai fi sunt aceeasi dimensiune. 

 

La S3 nu am pus ca nu am nimic cromat in interior, dar la fostul Golf IV am pus si m-am chinuit putin. deci am habar de montaj. 

Modificat de Bogdan_wrc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am vazut eu pana acum pare ca cel mai are este cel de golf IV.

Dar am gasit acum ceva si pentru Skoda Superb II.

 

Asa arata la polo locul unde ar trebui montat

post-4613-0-29822800-1397198266_thumb.jp

Problema la noi este ca "musamaua" capata o curbura serioasa pe ultima portiune de 4 cm din dreapta.

 

Cel de Golf V sau Vi sigur este mai ingust decat e cazul la noi (este cel montat de Bwwlan). In plus, nu are in nici un caz curbura respectiva in partea din dreapta.

post-4613-0-14381300-1397198852_thumb.jp

 

De fapt ... nici un footrest nu are acest profil. Doar cel de Golf IV are o mica buza in dreapta, dar el are o forma ciudata in stanga.

post-4613-0-39612800-1397198535_thumb.jp

 

Cel de Skoda Superb pare ca are dimensiuni cat de cat in regula (28 cm lungime si 14 latime), dar are o usoara curbura in planul longitudinal (la fel cum are si cel de GolVI) la unul dintre capete.

post-4613-0-00167700-1397198702_thumb.jp  post-4613-0-34456500-1397198702_thumb.jp post-4613-0-84224000-1397199333_thumb.jp

 

 

Daca mai gasesti si alte variante mai pune si tu poze aici.

Modificat de Dun
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok..deci in concluzie care merge? :)

si de unde le-ai luat nu au si coduri? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din ce-mi aduc aminte era cam 200ron. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel de G6 cu codul 1K1 864 551 SUB costa 90.27 lei in ETKA

Codul 3C1 864 777 KIR (ca in poza pusa de Dun) nu il gasesc in ETKA. Singurul care are aluminiu este 3C1 864 777A 4J4 si e de Passat R-Line si costa 66.09 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt cam ieftine ? :D Parca si eu stiam tot de 150-200 lei. Pana in 100 lei chiar merita sa iei si sa traforezi un pic pana il potrivesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa mintea mea nu se potriveste nici unul, ca altfel aveam deja ceva pe masina.

Ar merita facute niste incercari cu ceea este disponibil pe piata si vazut care se incadreaza cel mai bine in peisaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

qwk, eu mi-am pus pe footrestul de g6 pe jetta 2012 si l-am luat de la avia, am dat vreo 80lei pe el in noiembrie 2012, deci cam astea sunt preturile.

 

In alta ordine de idei, in ETKA nu apare niciun footrest de aluminiu pentru Superb. Posibil ca cel din link-ul pus de Dun sa fie ceva AM, nu pe original.

Oricum, pare cel mai lat dintre toate.

Modificat de Hayate
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, Bogdan, ai dreptate, e cel de A1 :) am scris eu din greseala "A3".

Pentru ca ala de Golf 5 sa se culce frumos, pe langa piciorusele de prindere de pe spate, trebuie bricolata si aripioara aia din stanga si deja e cam multa munca --> multe lucruri care pot merge gresit.

Eu nu spun ca varianta mea e cea mai buna, doar ca e cea mai buna pentru mine :)

 

LE: oricum, vad ca de pe ahw a disparut...

Modificat de Vizitator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cod pentru cel de A1:

8X0 064 205A - aluminiu. Pret 465 lei :dry:

8X1 864 419 - plastic/otel superior. Pret 140 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am dat 65 Euro pe el, plus vreo 10 pentru 8X0071780 (lipiciul ala special al lor).

AICI poze si detalii.

Modificat de Vizitator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, deci cel de A1 pica pt ca e prea scump. nu stiu cum e cel plastic/otel superior...are aceleasi striatii ca pedalele?

o sa incerc cu cel de G6 probabil. 

 

daca tot poti vedea preturi in ETKA, un cod pt covorasul de portbagaj imi poti da? si un cod complet?

http://www.porsche-inter-auto.ro/accesorii/accesorii-volkswagen/Accesorii-Volkswagen-Polo-6R/protectie-volkswagen-polo-6R/Covoras-Volkswagen-POLO-6R0061160A

multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu care speram sa te conving sa il iei pe ala de Skoda Superb.

Vezi ca ala de G VI are 9 cm latime, iar cel de Superb are 14. Pt cel de superb am dat link. La ala m-as baga si eu de incercare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma intereseaza exact care, doar sa fie apropiat si usor de adus si ieftin.

Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

f misto. sunt cele noi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce scriu aia acolo inteleg ca sunt manufacturate. Undeva in India.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Puteau macar sa adauge o lupa ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut. In curand o sa imi ajunga si mie masina, un polo 6r alb, comfortline cu motor de 1.2 tsi 90 cp, si as vrea daca se poate sa imi recomandati un service unde as putea adauga mai multe chestii pe masinuta. Sau macar niste locatii specializate pentru fiecare modificare pe care vreau sa o fac. Eventual de la cei mai documentati si experimentati, niste sfaturi in legatura cu ce vreau sa fac. 

Schimbari / modificari:

 

1. vreau sa pun folii inchise pe geamuri, faruri si stopuri;

2. vreau sa schimb becurile normale din habitaclu cu unele led albe si pe cele de la numarul de inmatriculare;

3. vreau niste senzori de parcare pe spate ( eventual la culoarea masinii si sa afiseze pe display-ul radioului ) sau macar care pot fi vospibili in culoarea masinii;

 

Cam atat pentru inceput. V-as ramane recunoscator daca ma indrumati spre oameni calificati pentru ceea ce vreau sau service-uri serioase. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot pui senzori, iti recomand sa pui fata-spate.

Pentru montaj ti-l recomand pe Al Bundy de pe forum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Senzorii fata pot fi integrati cu sistemul OEM?

 

Se poate instala sistemul Park Assist pe Polo?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, Dun. Senzorii fata se integreaza cu sistemul OEM.

 

Pentru Park Assist este necesara directie elecectromecanica. Din ce stiu eu, pe Polo 6R directia este electrohidraulica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti idee de unde pot achizitiona acesti senzori si cam la cat s-ar ridica pretul lor ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!