Jump to content

Eroare in bord: Cornering light (AFS) Failure [Passat CC]


alexpva
 Share

Postare recomandată

decadurabolin

:) Ms Al.

Am cumpărat doua faruri sh cu 900 lei. Mare noroc și mare minune. Și sunt cu vreo doi ani mai noi. Ale mele le bag la vânzare. Dacă sunt doritori dați un pm. Cel stâng e brici, cel drept mai da eroarea de afs. Ms mult. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super! Eroare a dat mai demult dar a disparut apoi. M-am uitat si atunci la el si nu era rupt. Azi cand sa fac o intoarcere mi s-a parut un sunet ciudat la roata. Cand m-am uitat, senzorul rupt desi in bord nu am eroare AFS. Presupun ca trebuie si calibrat dupa ce il schimb? 

Screenshot_20180902-133013.thumb.jpg.a76a43ea755b3f5541cdc509f69322e8.jpgScreenshot_20180902-133059.thumb.jpg.a6861b28e18c950600d9efe5f3e805bf.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor!

fiind ceva diferit fata de ce am citit pana acum, as avea nevoie de ceva idei!!

m-am horopsit si eu cu eroarea "Cornering light (AFS) Failure Owner's manual" in bord, martor de bec ars aprins,  iar ledurile de pe butonul de la suspensia electromagnetica palpaie!

Reglajul farurilor il face complet mai putin revenirea pe verticala care este una foarte lenta undeva la 30s ca sa ajunga in pozitie normala.!

Am scanat cu vcds, iar ca erori am ambii senzori de nivel de pe stanga ,,fata -spate! (cat ghinion sa fie sa se duca doi senzori in acelasi timp). Au cablaj comun? ma gandesc la lucrul asta,,poate fi un fir intrerup care sa-i afecteze pe amandoi?

Poate fi si altceva in afara de senzori?  

Sa incerc sa verific mufele, sau sunt de schimbat?

Multumesc anticipat! o zi buna tuturor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-a venit senzorul. Dupa montaj trebuie adaptat ceva cu VCDS sau rememorata pozitia farurilor? Multumesc! Screenshot_20180910-122104.thumb.jpg.bff6051a4d9328d6935d9a016c80c79f.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut mia apărut în bord eroare AFS iar farul din dreapta nu funcționează deloc. Iar în bord martorul pentru becuri îmi clipește într-una.  Care ar fi problema. Mulțumesc.  Am un Passat b6 din 2006.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In globul de cristal nu putem citi, la diagnoza ce apare ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, revin si cu eroare atasata!

Modulul J250 - imi apare din cauza senzorilor, sau are ceva probleme si el!?

Imi puteti spune si mie daca schimb senzorii se rezolva problema!? Tin sa precizez ca nici suspensia nu-mi mai merge normal! Butonul de la suspensie mi se aprinde intermitent!

Din cate am mai gasit ceva info pe cateva site-uri am inteles ca partea cu suspensia ar fi afectata pt ca sunt defecti mai mult de un senzor!

Astept cu interes raspunsul sau parerea voastra!

Multumesc mult!

LogDTC.txt

LogLevelSensor.txt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms @Al Bundy ! Clar amandoi senzorii sunt open or short to plus!

Ideea este ca sunt putin sceptic  ca amandoi senzorii sa se fi stricat in acelasi timp!

vreau sa te intreb, asa-i ca nu-i exclus ca cei doi senzori sa aiba cablajul(cel al masinii) intrerupt?

Nu prea as da 1200ron pe doi senzori care nu stiu sigur ca au probleme!

@Al Bundy as putea sa-l scot pe cel de pe dreapta care e bun si sa-l pun pe stanga sa vad daca se schimba ceva? Senzorii in sine sunt identici(excluzand parghiile) chiar daca au coduri diferite?

Ms si o zi buna! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca ai cum sa il pui pe cel de pe dreapta pe stanga...cu prinderea nu ar fi problema ca ai pune prinderea de la celalalt dar cred ca si parghia e pe "invers". Incearca sa vezi daca tija aia e blocata sau merge greu, incearca sa rotesti de ea, ca asta e boala lor. daca nu merge usor inseamna ca la senzor e problema. Da-l jos si vezi. Iti trebuie o cheie de 10 si ai doua suruburi de desfacut. 

Modificat de Clawoodyou
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Erau amandoi blocati bine, i-am deblocat pe amandoi iar acum se misca super usor!

Ma refeream doar sa verific partea electica adica doar sa il conectez fara sa mai Montez partea mecanica!

Sa-mi pot da seama daca e senzorul cu probleme sau cablajul masinii!

Poi sa fac un scan cu vcds sa vad daca il vede pe cel bun in partea din stanga! Iar atunci e clar senzorul defect!

@Clawoodyou tu l-ai montat pe al tau,,merge cel nou , ti-a disparut eroarea?

Ms baieti!

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L-am montat si merge fara probleme. La cel vechi nici cu patentul nu am reusit sa ii mai rotesc tija :)

Cum i-ai deblocat? Sa nu se fi dus ceva cand i-ai fortat. Vezi ca explica cineva mai in urma cum functioneaza ca i-a desfacut. 

Eu sunt de parere  ca senzorii sunt la tine daca zici ca erau blocati. 

Modificat de Clawoodyou
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parghia cea verde care se roteste pe sensor sau unde e articulatia cu bila?

La tine eroarea era la fel ca la mine? Open or short to plus?

 

Modificat de Iannys
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parghia verde o aveam blocata. 

Sincer nu mai stiu eroarea am verificat acum si nu am salvat logul pe laptop. Era intermitenta la Left Front G78. Parca mechanical failure. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine nu era blocata parghia verde ci articulatia ce se prinde de bascula! Parghia verde se misca mai greu dar se misca, am dat cu spray si si-a mai dat drumu, acum merge usor!

La mine zic ca e cablajul pt ca nu cred ca se pot duce doi senzori in acelasi timp(secunda)!

Ms mult pt info!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai rar....verifica cablajul pana în modul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modulul unde este situat?

E cumva in portbagaj in partea dreapta in spate la capitonaj?

volkswagen_dcc_adjustable_shock_absorber_component_overview.jpg

Modificat de Iannys
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acolo e modulul suspensiei. Ce an fabricație e mașina, ce cod motor? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ! Si eu am o problema asemanatoare...butonul de la suspensie imi clipeste intermitent. Am facut o scanare cu vcds 

40939126_2077943809187923_7763484997649956864_n.jpg

41205222_522829864822192_375558460122595328_n.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La tine senzorul de nivel dreapta fata e blocat mecanic la fel ca la @Clawoodyou

si mai e si valva de la amortizorul stanga spate cu probleme!

am citit in fisierul atasat , atunci cand sunt problem pe mai mult de 1 sensor, tot sistemul este restrictionat sau anulat complet de calculator, si de aceea clipeste butonul de la suspensie!

In fisierul atasat gasiti informatii de functionare legat de suspensia adaptiva!

 

Volkswagen DCC Adaptive Chassis Control.pdf

flashingbutton.PNG

Modificat de Iannys
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voi inlocui senzorul de nivel fata-dreapta , dar cum as putea rezolva si problema cu valva de la amortizor ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Edy_77 changed the title to Eroare in bord: Cornering light (AFS) Failure [Passat CC]

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!