Jump to content

Capacitate rezervor polo 9n3


ionita bogdan
 Share

Postare recomandată

asta este ceea mai buna explicatie.....Este un vas de expansiune..dar ai avantajul ca poti baga cativa litri in plus in rezervor. Am alimentat cred..de peste 90 de ori intr-un an si de fiecare data supraplin(pana in buza) si nu s-a dat nimic peste cap:)..aviz celor scrise mai sus.

Spor si drumuri line.

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salut,la un polo 1.4 tdi, confirm si eu ca intra exact 45 +7 litri rezerva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

polo 1,2 benzinar an 2008 rezervor 45 L + rezerva 7 L

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri cu indicatorul de nivel aproape doua linii peste rosu au intrat in rezervor 46 de litri de benzina fara sa fortez sau sa apas butonasul ala. Ori s-a umflat rezervorul meu, ori rezervorul ala subteran e cald ca un ceai (iar benzina are un coeficient de dilatare apreciabil), ori pompele nu mai sunt ce erau pe vremuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut , pentru ca e vorba de rezervor am si eu o intrebare acum 30 minute am fost de am bagat benzina nu multa de 90 lei cand am ajuns la garaj am zis sa deschid busonul sa sterg pe langa ca picase umpic de benzina cand l-am desfacut sa auzit ca a tras aer inauntru sau a dat afara ma poate lamuri cine-va ce sa intamplat ? A facut presiune in rezervor ?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

in manual scrie ca rezervorul are 45 de litri incluzand rezerva de 7. Practic, 38+7 = 45. Si de fiecare data cand am alimentat la pompa mi-a fost confirmata informatia (alimentez cand intra pe rosu/rezerva) - niciodata nu am bagat mai mult de 40 de litri din momentul in care apare pompa pe bord. 

Insa la intoarcerea din Grecia, la o benzinarie mi-a pus ala 47 de litri. Mi-a picat fata cand am vazut chitanta....m-a tinut vreo 700-750 de km benzina aia...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti. Sunt nou pe forum, insa sper sa-mi gasesc si eu loc printre voi. Defapt masina este/ va fi a prietenei mele, insa probabil ca eu voi fi mai activ pe forum decat ea. Am adus masina personal din Germania, si la fiecare plin (am facut cam 3 pana in tara) am bagat 45-46l). Ca si mihaibzgica, am facut in media aprox 750km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Nici eu nu am inteles niciodata "logica" la rezervorul la Polo diesel.

 

In manual scrie - capacitate rezervor 45 litri, iar rezerva 7 litri, dar acei 7 litri sunt inclusi in cei 45 de litri, capacitatea totala a rezervorului - deci nu sunt practic o "rezerva", ci un nivel minim de avertizare, respectiv sunt ultimii 7 litri cand se aprinde becul rosu si mai poti parcurge max 100 km cu ei.

 

Cantitatea aia de combustibil care se poate baga, peste cei 45 litri, cand se apasa acea clapeta, NU reprezinta rezerva care ramane, la urma, in rezervor sa circuli cu ea, ca ai mai avea 10 litri, pusi separat de cei 45 litri sa circuli cu ei la urma. Acea cantitate suplimentara se consuma prima  deci practic nu e nicio rezerva ci niste motorina care incape, in plus in rezervor... ea nu te ajuta cu nimic sa nu ramai in pana. 

 

Intotdeauna m-am intrebat cata motorina am in rezervor fix la liniutele ale de pe indicator. Eu am estimat ca liniutele inseamna aproximativ - 11, 22, 33 si 45 litri.

 

Ar fi fost mai logic sa fie o rezerva separat de combustibil, in afara celor 45 litri, din care sa se consume la urma, astfel incat omul sa aiba o marja mai mare de siguranta. Cand se aprinde becul rosu, chiar daca stii ca, teoretic, mai ai 7 litri in rezervor, practic nu prea circuli cu sufletul impacat ca nu ramai in camp. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Simplu si frumos ar fi sa puna un senzor de greutate chinezesc de vreo 75 de centi bucata si sa-ti arata pe bord ce masa are combustibilul din el. Dar, nah, tehnologie SF.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
sasha.digweed.5

Salut am si eu o intrebare. Am un polo 1.2 benzina iar azi am alimentat , având in bord jumatate de rezervor. Socul a fost sa vad ca am alimentat pana in buza 40 de litri in cap. Deci dupa calulele mele ar insemna ca am in masina acum aprox 60 de litri in( aprox 22 l in rez + 40 cei care i-am alimentat astazi). Din ce am verificat pana acum indicatorul din bord indica ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 10 months later...

Polo 9N, 1.4 TDI 51KW/70cp

 

Alimentat cand indicatorul se afla la ultima linie rosie din stanga (becul aprins, dar nu a inceput inca sa pulseze), cred ca mai aveam 2-3 litri ramasi. Au intrat inca 53 litri, cu clapeta de la rezerva apasata in timpul alimentarii, deci 45+10=55.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!