Jump to content

Capacitate rezervor polo 9n3


ionita bogdan
 Share

Postare recomandată

Mi se pare ca s-a umflat rezervorul.....Este a doua oara cand bag 50 litri disel in ea. In general pompa se oprea pe la 43 litri maxim. Adevarul este ca mi s-a intamplat la aceeasi statie la aceeasi pompa la interval de 1 luna .

Deci care este capacitatea unui rezervor de polo cu tot cu rezerva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

45+7L, 50-52L a fost maximum pana la click-ul pompei la Polo-ul meu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca il umpli pana sus o sa dai indicatorul de benzina peste cap.Cine-va tot cu un polo a patin acelasi lucru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am referit strict pana la click-ul pompei de alimentare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci , pana face pompa clik pot baga 36-poate 38 litri asta in conditiile in care am becul aprins. Dupa ce apas si pe tamburus pt a deschide si rezerva mai intra 10 - 13 litri . Cum spuneam ultimul plin a fost 50 litri .

Referitor la ce scrie DSG932 ...e....vrajeala de adormit copiii. Poate o fi avut omul bordul stricat dar totusi este un VW .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Serios ? Ia uite la postul cu nr.28 .Eu am spus ce a patit omul daca el minte mint si eu :lol: . La benzina nu stiu sa fie acel "tamburus" stiu numai la diesel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut tuturor! Eu am un Polo 9N3 Diesel 1.4 70 c.p.Cand am cumparat masina am intrebat la reprezentanta cat carburant este in rezervor si mi s-a raspuns ca maxim 2 litri. Am mers la benzinarie ca era la iesirea din reprezentanta si am introdus 54,5 litri cu tot cu rezerva, pana in buza. Si de atunci eu spun ca rezervorul are o capacitate de 56 de litri, umplut la maxim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ionita bogdan

In ''gura rezervorului'' este un tamburus...pe care daca apesi intra si rezerva de 10-12 litri. Nu stiu daca este si la benzina dar la tdi este sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi am facut plinul si au intrat fix 40l si am mers pe bec in jur de 20 km :D.

deci in rezervorul meu se pare ca nu intra mai mult de 45..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

rectific.. am facut azi plinul din nou si au intrat 50l.. si mai aveam vreo 7-10 in rezervor.. nu stiu ce s-a intamplat de a intrat asa mult :)

din cate am vazut eu nu am niciun "tamburus" pentru rezerva :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acel "tamburus" exista numai la diesel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

la benzinarul meu este prezent .... :beer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tamburusul este pozitionat la vedere si il actionezi cu pompa.

post-26748-0-30327000-1333295393_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gad multumesc pentru poza o sa ma uit si eu sa vad daca am si eu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pot sa confirm ca e si la benzinare. Nu aveam idee ce face pana nu am citit topicul asta :D. Deci dupa ce il apesi incepe sa bage in rezerva?

Rezerva asta e luata in considerare cand se aprinde martorul de benzina in bord? Adica atunci cand imi spune ca mai am de mers 60Km si se aprinde becul senzorul tine cont de cei 6-10l din rezerva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate, cel putin la mine, rezerva se consuma prima. Trebuie sa merg vreo 200 km ca sa coboare acul de pe bord.

Eu aproape tot timpul merg pana e pe rosu si tot timpul trebuie sa reumplu si rezerva.

Nu stiu de ce i se mai zice rezerva....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pompa se opreste singura cand s-a facut plinul fara a umple si rezerva (din cate stiu eu).

Se numeste rezerva deoarece, daca ai nevoie sa mergi mai mult (pleci la drum lung), poti pune si acei 10-15 l in plus in rezerva ca sa nu fie nevoie sa alimentezi de prea multe ori. La asta cred ca s-au referit cand i-au zis 'rezerva'.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acel tamburus este prezent si la mine.

Modificat de Alin93
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica,voi cind faceti plinul,stati cu pompa in aer,dupa care la urma,impingeti tamburul ala si mai bagati carburant?!? :blink: :blink: Tamburul ala e pus pentru alt motiv acolo,contra emanatiei vaporilor,atunci cind se omite stringerea ferma a busonului,precum si impotriva patrunderii accidentale a unor impuritati atunci cind este scos busonul.Ala nu deschide nici o rezerva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel putin pana acum nici nu am dat atentie.Acum ca veni vorba de capacitate l-am vazut.Eu stiam c? acel t

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica,voi cind faceti plinul,stati cu pompa in aer,dupa care la urma,impingeti tamburul ala si mai bagati carburant?!? :blink: :blink: Tamburul ala e pus pentru alt motiv acolo,contra emanatiei vaporilor,atunci cind se omite stringerea ferma a busonului,precum si impotriva patrunderii accidentale a unor impuritati atunci cind este scos busonul.Ala nu deschide nici o rezerva...

Tu te referi la capacul ala care acopera toata gaura cred...noi vorbim de tamburusul ala care e inainte de acel capac in dreapta pe care il poti apasa cu marginea mai ingrosata de la pompa. Tamburusul de care vorbim deschide rezerva in care mai intra inca vreo 10 L.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Polo 1.4 TDI de 70 CP are rezervorul de 45 de litri iar in rezerva mai intra exact 10 litri. Eu fac operatiunea asta minim odata la 2 saptamani si are masina 147.000 km. Cel care a zis mai sus ca se defecteaza indicatorul vorbeste tampenii. Eu dintotdeauna l-am umplut pana in buza sus inclusiv rezerva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tamburusul de care vorbim deschide rezerva in care mai intra inca vreo 10 L.

Eu mai degraba inclin sa cred ca ala nu e nici o rezerva,respectiv,cred ca e doar "breather-ul" rezervorului.Zicea un coleg ceva de drum mai lung si posibilitatea de a mari capacitatea rezervorului.Scrie in carte asta sau e inventie plauzibila pentru justificarea acelui tambur?Eu din ce inteleg,ala e apasat de pompa pentru facilitarea umplerii rezervorului,fiind un fel de vas de expansiune,daca il pot denumi asa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!