Jump to content

Rechemare VW pt. update de soft la modelele cu motor 1.6 TDI si 2.0 TDI intre 2009-2012


Geisterfahrer
 Share

Postare recomandată

Acum trece, dar dupa 1 an, 2 , nu o sa mai treaca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut update-ul acum cateva luni nu este nici.o diferenta nu se simte nimic totul ca inainte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok deci sa inteleg ca vrand ne vrand trebuie sa o faca sa trec tuv, finca eu sant aici in germania si masina este inmatriculata aici am sa vad ce pot face merg la ei si intreb daca nu fac trec tuv .... va multumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am sa fac programarea saptamana care vine si cand este gata schimbarea voi posta aici 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

geovwB7 - Nu te mai agita , nu accepta update-ul ca e posibil sa ai probleme cu masina , multi se plang dupa update ... Nu te lua dupa nimeni care zice ca nu treci TUV-ul , astea sunt doar aberatii ... Mari aberatii !!! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am trecut pe la reprez vw di luni dimineata sunt si eu programat la revizie si am de facut si 2 actiuni . M1+T1 parca . una este cu ceva contragreutati pe conducta de presiune pentru a nu intra in vibratii parca ceva de genu si una pentru soft dieselgate + niste filtre ceva pentru directionarea aerului . Fiind venit cu alta treaba nu am intrat in detalii dar i-am zis sefului de atelier ca eu nu vreau sa fac update pentru ca am auzit numai feedback-uri negative  . Raspuns : nu ai de ce sa iti faci probleme - decat daca masina nu semne de injectoare obosite - in acest caz noul soft accentueaza defectul deoarece creste presiunea si in EGR ...ceva de genu !? 

Nu am inteles prea bine dar luni cat fac revizia a zis ca au un nou soft la vw pentru testarea injectoarelor si reglare compensatorie si o sa imi faca acest test bonus inainte de update . daca testul iese ok imi face si update . Vedem , revin dupa revizie cu detalii . 

A... si voucerul de 300 lei sau 30% reducere nu il pot folosi la plata reviziei (cam 750 lei ulei+filtre) ci doar daca comand piese de valoare minima 500 lei .!?! jaf la drumul mare sau viol de Vaslui :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cu mine au facut "urat" cand am zis ca nu vreau update,

Nu stiu daca scapi :))

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eyesbloom - Calmeaza-te ca ma faci sa rad :))) Cu masina proprietate personala , sa nu scap de o interventie asupra ei ? Iauzi , da unde traim ? Daca nu vreau nu fac update-ul niciodata , eu spre exemplu chiar nu o sa il fac ... Merge prea bine masina mea ca sa risc probleme ulterioare , pe mine nu ma obliga nimeni , poate pe unii "slabi de inger" sa.i ia mai tare asa si sa zica " nu scapi " :))) Am si ras azi 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Romania posibil sa scapi, in tarile cu apa calda nu scapai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, Ungureanuion said:

eyesbloom - Calmeaza-te ca ma faci sa rad :))) Cu masina proprietate personala , sa nu scap de o interventie asupra ei ? Iauzi , da unde traim ? Daca nu vreau nu fac update-ul niciodata , eu spre exemplu chiar nu o sa il fac ... Merge prea bine masina mea ca sa risc probleme ulterioare , pe mine nu ma obliga nimeni , poate pe unii "slabi de inger" sa.i ia mai tare asa si sa zica " nu scapi " :))) Am si ras azi

Asteptam sa vedem cu ce noutati vine colegul skodita....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au facut probe pe banc in italia inainte si dupa update, puterea scade putin.

Golf 6 2.0 tdi, s-a umblat la cantitatea de motorina injectata  si la alti parametri zic cei care au analizat softul

zilele urmatoare si alte grafice inclusiv 1.6 tdi

 

 

GMK6 140 tdi.jpg

Modificat de racingparts.ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super tare , deci afecteaza performanta masinii si imi poate zice cineva ca sunt obligat sa fac acest update ? Niciodata logic !!! 

Oricum nici ei nu te obliga , asta e clar , doar ca nu ii inteleg pe unii colegi de pe forum de ce insista cu cea obligare , cand ei spun clar ca doar daca semnezi acceptul altfel nu se umbla ! 

Ma repet , un sef de service mi-a spus clar ca nu recomanda update-ul , ca au venit proprietari cu ele in garantie fiind si au aparut probleme , blocare de calculator in special , dar aia au garantie insa eu cu masina SH de ce sa ma apuc de reparat la masina apoi ??? Nu imi e bine cu ea asa fara probleme de cand o am ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MDa, un grafic care nu arata nimic. Era elocvent sa fie 2 grafice, unul inainte si unul dupa.

NU te obliga reprezentanta, dar peste cativa ani, o sa te oblige RAR-ul si statiile ITP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cea cu limitarea diagnozei e cea mai tare,daca ai o problema .......sa te duci doar la ei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca cea mai mare problema e faptul ca dupa update, VCDS ul nu mai poate fi folosit la "advanced measuring". Va mai dura pina Ross Tech va fi capabil sa rezolve problema iar despre clone ce sa mai vorbim, va fi un delay mare pina vor aparea clone noi capabile de comunicare completa si apoi variante de update pt cele vechi. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Excalade..in grafic vezi 129 cai cand de regula ies 140 + .

O sa caut graficele suprapuse inainte si dupa interventie, dar afecteaza fara dubii performantele, e logic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al Bundy , pana nu vor face un soft fara sa afecteze cu adevarat masina si performantele ei , nu va exista " obligatia" de a accepta update-ul , da , va exista peste cativa ani aceasta " obligatie" , ca atunci posibil dupa multe masini care sunt pe post de cobai acum , sa reuseasca sa faca un soft care chiar nu va afecta nimic la masina , inclusiv performantele , iar atunci o duc de drag la update , momentan dupa update cad injectoarele , cad egr-uri , cade calculatorul masinii , deci cine vrea sa riste , eu imi stiu drepturile si nu sunt obligat de absolut nimeni sa fac acest update , cine se "sperie" asa usor de niste vorbe sa se duca linistiti la update , fiecare alege cum sa cheltuie banii lui , eu nu il cheltui cu firma VW pentru greselile lor ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti in Romania, nu? Atunci faci ce vrei, ca asa e treaba pe aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au sunat de la PBV si pt cod motor CAYD, daca se va face chip tuning nu ne mai pasa de update lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca spune-ti ca avem dovezi ca afecteaza performanta , de ce nu ne strangem cativa si sa apelam la instanta? Am muncit pentru masinile astea si acum vin si isi bat joc de noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam greu de adunat date de vreme ce la cel putin unele tipuri de motoare, nu prea mai avem ce scana cu VCDS ul pe modulul 01. Si eu prefer sa stau in asteptare pina spre finalul campaniei, poate poate vor trata si piata europeana ca pe cea americana si sa-si doreasca sa fie clientii multumiti. Am citit un buletin oficial al VW in care spuneau ca in SUA  operatiunea se desfasoara in doua faze, prin 2019 vor schimba inclusiv DPF uri moca pentru masini cu un prag de km ca o consecinta directa a scandalului. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca stiati ca in statele unite VW ofera buy-back pentru modelele TDI afectate. Din ce citeam pe diverse forum-uri majoritatea americanilor le returneaza pentru ca le cumpara VW inapoi si nu au deloc incredere intr-un fix.

Related: https://jalopnik.com/volkswagen-stashed-hundreds-of-cheating-diesels-in-an-a-1791535662

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alta lume colegu.....Cind s-a aflat de hotie a fost clar ca va fi o amenda enorma, sunt lucruri cu care nu se joaca si VAG  nu risca sa fie dat afara de pe piata lor. Aici cine sa-i penalizeze, Merkel?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian locked şi unlocked this topic
  • Marian a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!