Jump to content

Instalare ulterioara de pachete optionale - Passat B7


vtdesign
 Share

Postare recomandată

Montare scut metalic - nu se poate numi pachet optional, dar alta discutie asemanatoare nu am gasit. (Daca cineva considera ca trebuie mutat, va rog!)

Prin urmare, pentru cine e interesat: scut cumparat de pe net, livrat prin curier de o firma de pe la Sfantu Gheorghe, daca tin minte bine, aprox 350lei.

Se potriveste perfect in locul celui de plastic, cu o exceptie: suportul care trebuie montat in partea stanga atinge in cutia automata. Am taiat aprox un cm pe aproape toata lungimea lui, pentru ca in afara de locul unde atinge, este destul de aproape de ceea ce pare a fi calculatorul cutiei. Suportul apoi l-am intarit cu o platbanda in partea opusa celei din care am taiat unde nu exista niciun pericol de contact cu alte componente. 

Distanta pana la baia de ulei aprox 20mm, + fereastra cu capac pentru golire ulei in dreptul busonului.

Multumit deocamdata.

Nu stiu sa dau detalii pentru cutia manuala, vanzatorul spunea ca pentru aia se potriveste perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

 

A montat cineva subwoofer mic care vine montat sub scaun ? Ma bate gandul sa achizitionez unul si nu stiu daca merita efortul .As vrea sa-l montez pe RNS510 

Ce parere aveti 

 

http://www.auto100.ro/auto-subwoofer_29_focal-subwoofer-activ-25-cm-in-incinta-pentru-sub-scaun_2631.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

E posibil ca centrala mea sa stie?

fa o scanare cu VCDS-ul si pune codul centralei electrice - modulul 09 - sau desfaci sub bord, scoti mufele la BCM si verifici daca ai pinul 25 in mufa T52a si T52c - aflate in extremitatile BCM-ului.

daca ai pinii acolo, suporta

3AA 937 087 C -stie de proiectoare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e vb de BCM-ul tau de pe masina ? cel mai simplu, verifica daca ai pinii respectivi - dureaza cateva minute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau in labelul aferent acestui modul din vcds.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, nu este relevant - la modulele noi, exista codarea, o accepta - dar nu au partea hardware arefenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am vreo 2 zile de cand mi am luat o clona de vcds. Am "butonat" un pic. Am mai activat cate ceva. Daca ma consiliati un pic unde sa ma uit exact va foarte multumesc.

multumesc Florin/Pronet.

nu o sa desfac acum pt ca inca nu sunt hotarat.

Modificat de Manuel N.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

no, e vb de o munca de 5 minute.

 

cu VCDS-ul pe 09-centrala electrica - la Long coding - o sa ai bifa pentru Front fog light installed - dar asa cum ti-am scris mai sus, nu este relevat - iti va accepta codarea, chiar daca nu este compatibil BCM-ul.

 

singura verificare garantata, e sa verifici daca ai pinii respectivi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi place foarte tare ideea de cornering si de asta ma interesez.

Cred ca nu e complicat dar am o retinere cand vine vorba de desfacut pt ca nu stiu ce si cum.

are intr-adevar bifa pt instalare fog light. Deocamdata sigur nu desfac dar o voi face la un moment dat.

am gasit o optiune sa dezactiveze drl cand semnalizeaza dar e exact invers decat vreau :))))

multumesc Florin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E normal. Credeam ca ai proiectoare si vrei cornering.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am. Am doar drl. Dar tare imi place corneringul. Si ma gandesc la un upgrade cu ceata si drl ca sa pot activa si corneringul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine ma poate ajuta in Constanta pentru montarea tempomat pentru un Passat B7 2011.  Am gasit si piesele de cumparat, dar am nevoie de cineva sa imi spuna daca sunt ok si mi le poate monta. Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. verifica intai daca calculatorul de coloana suporta tempomat

2. posteaza codul pieselor, sa iti zicem daca sunt ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

In America se vinde passat-ul b7 in continuare dar am vazut ca acolo nu se mai vinde cu RNS ci cu navigatie Discovery.. nu  ma pricep exact :)

Sper sa se poata monta fara modificari majore in locul RNS-ului cand or aparea la preturi acesibile

post-11141-0-51111000-1452949929_thumb.j

Modificat de Boditza
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca VW ofera navigatia Discovery Media pe http://volkswagen.klingt-gut.de/beetle-cabriolet-club/

Din pacate cel putin 2 surse arata ca lucrurile nu sunt doar plug and play ci mai mult pray...

 

http://twitter.com/pqhacks

http://www.motor-talk.de/forum/discovery-media-im-passat-b7-t5227921.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In America se vinde passat-ul b7 in continuare dar am vazut ca acolo nu se mai vinde cu RNS ci cu navigatie Discovery.. nu  ma pricep exact :)

Sper sa se poata monta fara modificari majore in locul RNS-ului cand or aparea la preturi acesibile

 

B7-le din America, nu prea are nicio legatura cu B7-le de Europa....

 

oricum, modelele nou MIB, etc.. vin cu component protection - deci, nu le poti utiliza pe masina, pana nu rezolvi aceasta problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un prieten care vrea sa.si puna pe un B7 2.0 din 2013 comfortline o navigatie oem fin aceea care se vinde pe net. Cu mai multe optionale si chestii.

El pe masina nu are. Cine si.a pus, cum este, cum functioneaza? Se monteaza greu sau usor?

Melodiile se aud in boze tot asa clar si fara bruiaj ca la cea originala?

Este vreun risc de incendiu?

A gasit de la firma Dynavin. E ok? A pus cineva?

Modificat de Ionut_CC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma tot uit sa-mi instalez footwell lights si door warning lights. Am vazut ca sunt si cu leduri/becoleduri. Sunt avantaje sau dezavantaje? Merg leduri pe masina, nu da erori?

pt footwell stiu ca fac dimming; daca e cu leduri merge?

multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passat B7 are din fabrica footwell cu led. Lampa are un singur SMD. Mie imi place cum lumineaza, discret. La mine (Jetta MK6) au dat eroare pe VCDS chiar daca am bifat pe BCM - LED Footwell Lights. Problema rezolvata in prima instanta cu o rezistenta.

Poti pune lampi cu bec si sa inlocuiesti becurile cu led-uri chinezesti. Mie mi se par prea puternice. Lampile OE cu LED sunt exact ce am nevoie.

La door warning am led-uri chinezesti (lumina de la bec e chioara) insa din cand in cand am eroare pe VCDS. Daca vrei sa mergi pe LED OE poti pune lampi cu LED de Passat B8 - cod 3G0947411

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am vcds deci nu ma deranjeaza daca din cand in cand trebuie sa sterg o eroare dar ma gandeam la ceva mai grav sau daca o sa vand masina sa nu ma caute clientu sa ma intrebe ce si cum.

o sa caut sa vad si preturile.

multumesc Hayate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La proiectoarele de ceata+drl  sunt aceleasi becuri? sau difera? adica ceata are un tip de bec si drl alt tip?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut niste "chinezarii" care aveau h8 pe ambele. deci nu sunt bune?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!