Jump to content

RETROFIT: Cruise Control System (Tempomat) - VW Passat 3C


Riddler
 Share

Postare recomandată

Da.Am rezolvat spido.Mersi de ajutor.

La celalalt B6 nu are pinul 16 in mufa de la calculator,deci trebuie sa iau cei 2 pini...16 si 20...00 979 0 09EA si 000 979 030 E.

Modificat de Ionut Leon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare. Am mai postat și în alt topic la problema mea și nu am primit nici un raspuns. Dețin passat 2009, cbbb 2.0tdi 170cai dsg pe care am Acc instalat.  Am cumpărat masina cu Acc-ul defect,la primul drum în  țară (locuiesc in Germania) am fost la cineva în orașul meu unde mi-a codat nu știu ce si mi-a 'reparat' Acc-ul,  dar acesta a funcționat doar o săptămână.  Pe autobanda dintr-o data mi-a dat Acc Fehler si a început să îmi clipească spirala.Am eroare pe motor ceva de genu ca nu e calibrat radarul. Cum în viitorul apropiat nu mai ajung acasă cu mașina,  aș vrea să îl  fac eu. Întrebarea mea este: Pot coda din vcds(dețin vcds) să îmi meargă doar CC? doar tempomatul fara a schimba maneta de tempomat? Mă poate ajuta cineva cu codatul? Sincer să fiu nici nu prea îmi place Acc dar am foarte mare nevoie de tempomat simplu. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, se poate . pe motor si coloana volan codezi cu CC in locul ACC. de pe can gateway debifezi modulul 13, dupa care scoti mufa din radar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mă puteți dacă aveți timp ajuta pas cu pas? Pe coloana volan stiu ca trebuie schimbată a2a cifra de la dreapta la stanga, pe motor se pune 146xx? eu am vcds in română...cum intru pe gateaway? va rog nu radeti de mine...is începător cu vcds,si abs-ul cum se codează?mulțumesc 

Modificat de Manuel N.
citeste regulamentul!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe motor, intra la coding, dezactiveaza tempomat si dupa aia activeaza varianta CC - fara ACC.

pe can gateway la install list.... si de acolo debifezi, dupa care salvezi.

Nu radem, dar nici atata timp nu avem, sa facem lucrarea dupa dictare - zic sa cauti pe forum,avem deja toate procedurile facute de f.f.f.multe ori, trebuie doar sa muncesti un pic, sa le cauti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut am montat ansamblu de mante pentru tempomat pe un passat b6 bkp 2006 am montat inapoi calculatorul de coloană al masini pentru ca avea acelasi nr de pini si nu difera prea mult la coduri volanul este multifuncțional. Problema este că nu știu dacă mai este nevoie sa trag acel fir ma puteți ajuta cu vrun sfat unde sa verific sa știu sigur dacă am sau nu firul. Nu am un vcds si o să fiu nevoit să mă duc la un service auto să-mi activeze pilotul și sa nu plătesc de doua. Mulțumesc anticipat 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

   Salut dragi prieteni, 

Am să fac o postare care este off topic și on topic ???

Dețin un Passat B6 pe care l-am luat chel. Și m-am hotărât să îi fac niște upgrade-uri. I-am schimbat IC-ul din ăla standard la cel cu display-ul mare,merge dar nu reușesc să-i schimb km și radioul a intrat în safe mode code.

  Am schimbat si blocul  de manete cu cel cu cruise control am aceeași problemă ca colegul de la pagina 2. Ok am înțeles trebuie să trag acel fir din ECU în calculatorul de coloană. 

Am luat și alt calculator de coloană litera finală din cod M iar al meu e J. În momentul în care am pus celalalt calculator de coloană și l-am codat a început claxonul să sune și șteargătoarele nu mergeau deloc așa că l-am pus înapoi pe cel vechi. 

Ce mă dispară și nu știu ce să mai fac e butonul pentru a intra în meniul masinii.

Țin apăsat pe buton dar tot nu intră. Doar navighează prin consumul, timpul petrecut, câți km mai pot face si așa mai departe. 

Unde greșesc? 

  Multumesc 

 

Modificat de xcatale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.km = normal ca iti poti schimba, dar nu cu VCDS-ul...daca asta ai incercat. Necesita scule dedicate acestui scop, citirii eepromului ceasurilor, etc.

2. cand schimbi ceasurile, trebuie sa introduci codul la radio - il stocheaza in ceasuri, deci, schimbi ceasurile, pierzi codul la radio

3. calculatorul achizitionat, posibil defect, daca totul este codat bine, componentele sunt compatibile.

4. codeaza si modulul confort pentru BC+

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze de off topic 

Am făcut zileletrecute comanda de VAGTACHO azi ar trebui să il primesc. 

Am să pun ceasuri vechi pentru a găsi codul la radio . În ce modul găsesc codul? 

Modificat de Manuel N.
offtopic - urmeaza sanctiune
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce tare..... in niciunul. Il stocheaza in ceasuri, dar nu-l poti vedea. Daca se putea, iti ziceam deja. Radio = decodat sau la reprezentanta, pentru a intra in posesia codului, daca nu-l ai.

 

Modificat de Manuel N.
offtopic la offtopic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ultimul offtopic.

Am rezolvat problema cu meniul cu ajutorul colegului Nicolas_70.

Am cumpărat decodarea la radio  de pe OLX 

De acuma a mai rămas doar de tras firul de de la ECU la coloană. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si cum ai rezolvat cu meniul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-a spus așa "

Uite cum am rezolvat eu,îți trimit sfatul primit și pe care l-am aplicat și a funcționat.

Ma gandesc ca ai incercat sa tii apasat pe butonul lateral de la maneta stergatoarelor cateva secunde, nu ?

Ce am facut eu a fost sa intru cu VCDS-ul la 17.Instruments dupa care la Adaptation canalul 00 si am dat Save. O sa-ti reseteze ceasurile la valorile de fabrica, dupa care am iesit din masina am inchis-o din cheie, am asteptat vreo doua minute pana sau stins toate ecranele de la ceasuri. Am descuiat masina, am tinut apasat 3 secunde pe buton jos si au aparut"

Am făcut așa și a mers 

Multumesc încă odată pentru ajutor 

 

      UPDATE

Tocmai ce am facut comanda de cele doua fire 000979030E si 000979009EA care vine tocmai din Germania ,va trebui sa le primesc undeva pe saptamna viitoare

Modificat de xcatale
vreau sa adaug informatii noi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

       Salutare,

Azi a sosit si ultimul fir. As vrea ca maine sa le pun,doar ca sunt un pic confuz. Am urmairt pasii de la pagina doi de nenumarate ori si tot inteleg.Si anume: 000979009EA va merge in mufa de la calculatorul de coloana si 000979030E la mufa de la ECU.Ce nu inteleg cum le leg ?Plus ca mi se par foarte scurte.

  Nu radeti daca zic vreo bazaconie

 

20190315_184415b.thumb.jpg.1df90ae9093041bd8bdaf642c013d800.jpg000979030E

20190315_184352a.thumb.jpg.19bd34516aa1007b4faed9e73427cb11.jpg000979009EA

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Simplu. Tai și prelungești. Ai cumpărat niște fire pentru reparație.... Nu cablaj pentru pilot 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

          Aha,OK

Deci doar tai un capat la fiecare fir si il prelungesc,credeam ca mai trebuia sa fac ceva. Pai am cautat pe eBay codurile de la pagina 2 si asta am gasit. Multumesc frumos Florine.Maine daca nu ploua am sa fac asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare 

am un passat CC 2009 motor BZB 1.8

calc coloana volan 3C0-953-549-AT si am montat tempomat si am tras fir de la calc volan pin 16  la calc motor pin 18,  

buba e ca pe display apare "!" si icoana de tempomat si ca eroare pe diag pe calc motor Cruise control system switch. 

is manetele care au codul 3c5 953 513.q sau calc colona volan? 

merci 

Modificat de clauberty
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă ai activat și pe motor și pe calc coloana, atunci cablajul nu este ok. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bun si atunci de ce in valori reale pe calc motor apar toate pozitiile manetei de CC 

singura problema ar fi 

pe OFF valoare specificata e 00000000 cand e maneta pe OFF la valoare actuala apare la fel

pe ON valoare specificata e 10000001 cand e maneta pe ON la valoare actuala apare 00000001

 

firul de la 16 calc coloana e sigur bun 

iar la calc motor din link-ul de mai jos o fi 25?

https://sites.google.com/site/1810martin/b6-cruise-control-retrofit

 

si domnul Bogdan a scris/confirmat ca e si functional pe 18

 

 

 

 

 

 

Modificat de clauberty
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

38 minutes ago, clauberty said:

bun si atunci de ce in valori reale pe calc motor apar toate pozitiile manetei de CC 

Presupui ca eu ghicesc cumva? Trebuia sa scrii asta în primul post 

Valoarea actuala nu e ok. Verifica cablajul.... Dacă ai băgat bine pinii, sertizati ok, continuitate, etc. 

Sunt în pat acum, nu-ți pot verifica diagrama

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pinii i-am verif acu is la locul lor, 16 la calc coloana si 18 la calc motor mufa mare 

de sertizare nu e problema pt ca am luat pini din mufe identice si doar am prelunigit 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt cod motor BZB pinul 45 din mufa T94 e raspunsul corect   pt firul de tempomat 

Modificat de clauberty
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!