Jump to content

RETROFIT: Cruise Control System (Tempomat) - VW Passat 3C


Riddler
 Share

Postare recomandată

Ca sa nu fac o treaba aiurea am comandat grupul de manete cu pilot automat si pentru break(masina de pe care am luat bc si cruise) codul de pe grupul de manete este 3C9953513AF.provine de pe un passat b6 din 2009 si sper sa fie compatibil cu passat meu din 2006.cred ca am citit pe undeva daca nu ma insel ca daca masina nu are cb nu poti avea cruise control,e gresit pentru ca am vazut cruise control pe multe masini trendline fara BC.motivul pentru care am luat manetele a fost si pentru stergator luneta si senzori ploaie.sper sa duc la bun sfarsit operatiunea,Multumesc pebtru ajutorul vostru.

Modificat de manyx86
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Grupul de manete - da, merge.... alfel - se putea modifica si cel de berlina, eu le rezolv... dar e mai greu sa le pui la loc ... asa ca e mai safe pt tine, varianta alesa.

 

BC si tempomat

 

- daca masina nu are BC si nici tempomat - trebuie inlocuit si calculatorul de coloana - cu unul Midline.... pe masina fiind -de regula...99,9% - un Lowline.

 

- daca masina are BC sau tempomat - suporta (in majoritatea cazurilor) oricare dintre aceste retrofit-uri (BC sau tempomat.... ce ii lipseste) - intrucat pe masina este un calculator de colona Midline

 

acum, ai inteles despre ce e vb ?

 

regula de mai sus se aplica pentru masinile fabricate pana in anul 2010.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu pe berlina(trendline) nu aveam nici cb (are afisajul ala mic cu km,temp,di data parca)si nici pilot,calculatorul de coloana fiind acelasi cod cu cel de pe break(confortline) care avea cb si pilot de fabrica...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la berlina, in capatul manetei de stergatoare, nu avea butoanele sa vezi informatiile legate de consum ?

 

aceelasi cod si litera de la sfarsit.... sau aceelasi cod si litere diferite ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are nici un fel de buton,calc de coloana are exact acelasi cod ca si celalalt.doar sa nu fi fost schimbat bordul,afisajul este cel "lowline" daca asa se spune...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da.... fara BC.... 

 

calculatorul de coloana - sunt sanse f.f.f mici sa fie cel de fabrica, daca masina nu a avut tempomat si BC din fabrica... dar nu exclus 100%....

 

altfel, asa cum spui, poate a fost schimbat cu alta ocazie....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

La passat cc 1.8 tsi in ce pin se introduce firul galben in conectorul de la Ecu?

Modificat de Bogdan Chis
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce an este masina, ce cod motor ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

WVWZZZ3CZ9E528439 , prima inmatriculare 12/2008.

Cred ca a vorbit Sin3er cu tine despre un kit retrofit tempomat ,dar fara calculatorul de coloana ca al meu e deja highj.

Azi ma vad cu el si concretizam si cu tempomatul numai sa imi spuna ce te-ai intales cu el.

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, va verific in seara asta.... o sa iti scot si diagrama de conectare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astept cu interes un raspuns,mai ales legat de disponibilitatea pieselor.Timpul care il petrec in ROM e limitat si as vrea sa il montez cat mai curand.

Scrie-i la Sin3r cand ai un raspuns cu piesele.

 

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru un passat cc 2009, cbab, pentru pilot trebuie si firul pana in ecu? Pot achizitiona doar maneta pentru tempomat fara celelalte doua? ( si s o atasez la celelalte? ) Banuiesc ca trebuie si capacul inferior de plastic al volanului, in cel de pe masina neavand nici o gaura.

Stima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca gasesti maneta separat, se poate cumpara doar maneta. Trebuie si capacul inferior.

Si trebuie tras acel fir de care vorbim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru un passat cc 2009, cbab, pentru pilot trebuie si firul pana in ecu? Pot achizitiona doar maneta pentru tempomat fara celelalte doua? ( si s o atasez la celelalte? ) Banuiesc ca trebuie si capacul inferior de plastic al volanului, in cel de pe masina neavand nici o gaura.

Stima.

 

maneta separat gasesti doar la SH  - daca cineva ti-o demonteaza de pe un grup de manete. O sa  iti trebuiasca si pacuta de pe spatele lor, care o sa vina si cu placuta manetei de semnalizare.... si gherutele de contact de la maneta tempomat... plus ca nu o sa iti fie usor la montaj....

 

am facut asta, dar trebuie sa stii cum se monteaza/pozitioneaza, nu e chiar usor.

 

daca nu a umblat nimeni la`ECU pana acum, vezi ca o sa fie sigilate mufele cu niste bride de metal. Trebuie sa le tai suruburile ca sa poti umbla la ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda foarte prompte raspunsurile pe aici.Deja am pilotul pe masina si l-am si folosit si inca "nu stiu" in ce pin se baga firul negru la conectorul de la ECU.

Si apropo nu puteti adauga maneta de tempomat pe cadrul pt.2 manete.se pot schimba manete dar nu se pot adauga. pe blocul de semnalizari.Atentie la codul de piesa pt passat cc.Mie mi-au adus cu comenzile de la BC pe maneta de la stergtoare.Spor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se pot schimba/adauga.... acum cateva zile am facut asta - doar ca trebuie adaugat tot ce am scris mai sus si este un pic mai complicat - dar se poate.

 

din pacate, nu mereu putem raspunde asa de repede cum ne dorim/va doriti. Totusi, avem telefoanele trecute in semnatura - din punctul meu de vedere, cand e ceva urgent si va pot ajuta, ma puteti suna, indiferent de ora - incerc sa va ajut.

 

codul de piesa este aceelasi - fie ca e CC, fie ca este B6 normal - difera optiunile masinii - BC pe volan sau maneta, respectiv Variant la Sedan - care are si stergator de luneta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda foarte prompte raspunsurile pe aici.Deja am pilotul pe masina si l-am si folosit si inca "nu stiu" in ce pin se baga firul negru la conectorul de la ECU.

Si apropo nu puteti adauga maneta de tempomat pe cadrul pt.2 manete.se pot schimba manete dar nu se pot adauga. pe blocul de semnalizari.Atentie la codul de piesa pt passat cc.Mie mi-au adus cu comenzile de la BC pe maneta de la stergtoare.Spor!

Cum adica l-ai folosit dar nu ai firul?

Ce cod motor ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) e deja pe masina montat tras fir si facute codarile.Initial am vrut sa il montez eu dar nu am mai avut rabdare,pt.ca o am de o saptamana si i-am pus bluetooth,remediat problema faruri cu condens,etc etc,detalii care pentru mine conteaza, care mi-au consumat timp,mult timp,nervi si ceva resurse.Asa ca am dus-o la un sevice unde merge si Sin3r,si cu 800 de lei inclus manopera,capac coloana volan,bloc semnalizari dar fara calc coloana ca al meu e ok,l-au pus sus.Era o remarca ironica,dar nu critica.Cand o sa fac transplantul de manete sper sa pot sa fac un DIY sa contribui si eu cu ceva la comunitatea VW.Codul motor il postasem mai sus,e BZB.Pinul 18 e inculpatul.Blocul de sembalizari vine cu tot cu instructiuni de montaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ideea e ca o sa cumpar toate cele trei manete iar cea de la stergatoare o sa o inlocuiesc cu a mea. Se poate asa ? Voi achizitiona cele 2 cabluri mentionate in posturile anterioare. In ce pini intra in ecu si in mufa din bord ? ( passat cc 2009 cbab ).

Ecu e in zona stergatoarelor sau gresesc? Pot scoate mufa fara sa demontez bratele stergatoarelor?

Stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ecu e sub grilajul de plastic de sub parbriz.Din pacate trebuie scoase stergatoarele,cel putin la mine asa mi l-au montat.Teoretic Ecu este prins cu niste suruburi al caror capuri se rup in momentul strangerii si nu vin jos decat gaurite.Am inteles ca e o masura de siguranta...dar e discutabil.La mine nu a trebuit tras fir decat din modulul de coloana la Ecu.Eu am modulul Highline din fabrica.Daca poti comanda-ti kit-ul direct pt CC ca sa te scuteasca de bricolat manete.Trebuie sa imi schimb si eu maneta de la stergatoare pentru ca mie mi-au pus blocul de semnaizari pt sedan.Eu am dat pe blocul de semnlizari si capacul de jos de la coloana in jur de 700 lei OEM si noi.Deci merita.Acum tot ce ti-am zis a fost valabil in cazul meu.Sunt colegi care au facut transplantul de mai multe ori si ei iti pot spune daca sunt variante mai usoare.Spor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, mufa se scoate fara sa demontezi ansamblul cu motoras.....dar bratele trebuie date jos, jos protectia de plastic, etc. Da, brida de metal este pt sigilarea mufelor. Pinii ..difera in functie de model, an fabricatie, motor. Manetele se pot desface din grup si asambla asa cum vrei

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-ar interesa pinii in care intra acele 2 fire ( in ecu si in modul ).Masina e cea din semnatura

Si inca o chestie; am cumparat manete sh, iar cea de tempomat si cea de semnalizare mai au butoane in plus ( cele cu mentinerea benzii si frana la obstacol ).Am atasat foto. Masina mea nu are optiunea asta. E vreo problema pentru cruise control sau nu deranjeaza cu nimic?

post-52649-0-86373500-1426190702_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, e o problema, nu o sa functioneze ca simplu CCS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!