Jump to content

Golf 6 / Jetta - Minidot to Maxidot


lancelott
 Share

Postare recomandată

Arată foarte bine....însă caut pe olx..spre exemplu si nu prea gasesc compatibilitate vizuală cel puțin între g6 si jetta(de jetta nu am gasit). În schimb am gasit asta https://m.olx.ro/oferta/ceasuri-bord-maxidot-vw-golf-6-benzina-IDcVX74.html. Observ însă că este o variantă pe benzina eu am motorina si butoanele exterioare de control par a fi diferite.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 195
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • micuzzu_marius

    35

  • F l o r i n

    32

  • Hayate

    23

  • The_Ego

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

Se schimba carcasele, etc. Se pot transforma din benzina in motorina, se modifica eeprom, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Intr-un final am gasit seria aceasta exact pt jetta 5C6920870A - găsisem pe forum ca cele cu......870.. sunt varianta cu maxidot. Pretul nu este foarte mare însă, din ce inteleg, trebuie adaptat inclusiv eepromul modificat. Detin doar o interfata vcds care nu ma ajuta pentru acest retrofit. Am citit pe alte forumuri ca exista aplicații cu care se poate citi/rescrie acest eeprom, e drept ca nu originale însă suficiente pentru cei pasionați - gen Vag Tacho sau VAG k + can commander cu mai multe versiuni 1.4 / 3.6. Care sunt pasii pentru a adapta modelul respectiv la masina mea?

Mentionez ca totul a plecat de la primul retrofit realizat cu ajutorul colegilor de pe forum si anume schimbarea volanului de la fara comenzi la cel cu comenzi unde am observat ca butoanele din spita din dreapta, cele orizontale nu functioneaza pt ca cu ele se accesează meniul si submeniul din afisajul în bord.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exclus cu o interfata asa ieftina. O clona,  ce-ti doresti tu....costa vreo 300 euro 

Pe langa acesta, ai nevoie si de un programator, sa desfaci ceasurile noi, sa te conectezi pe placa acestora, sa citesti eeprom, modifici, rescrii....dupa care vei putea utililiza interfata. 

Deci, in afara cunostintelor, ai nevoie de scule de 300...400e....vb de clone...sa le faci...plus cunostinte in domeniu.

Acum, tu stii daca vei merge pe acest drum sau apelezi la cineva, sa te ajute.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e asa complicat prefer să găsesc pe cineva care are tot ce trebuie pentru aceasta operatiune. Eu sunt din Brasov. Daca este cineva din zona care se pricepe va rog sa mi dea mesaj pe privat, daca nu poate ma ajuți tu, Florin?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, rezolvam, daca nu gasesti pe cineva prin zona ta.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Bună ziua, îmi puteți spune dacă aceasta seria ceasuri bord sunt bc+, 5k6920870c? Va întreb deoarece majoritatea sunt 5k0920....,sa fie deoarece au pe cadran vitezometrul 280km?mulțumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, sunt bc+ monocrom, 280kmh

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut,

Am reușit să schimb clusterul ( 860->871) cu ajutorul unui prieten care are Odis și cont online. 

Eu am avut VDO pe care l-am schimbat cu unul Magneti Marelli.

După adaptările necesare, la immo, pe Odis, îmi dădea eroare comunicare. La scanarea cu VCDS și ștergerea erorilor totul pare OK.

Singura eroare care îmi mai apare este pe CAN - 01305. Știu că este de la radio, am o navigație android care nu îmi descărca bateria înainte. 

Să mă aștept la surprize? 

Mulțumesc. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. Daca in rest totul e ok.

 

Ceasurile astea se fac fara nicio problema offline, nu trebuie odis, cont geko, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine știe, știe.

Pentru prima operațiune de acest gen, a fost rezultatul scontat.

Mulțumesc  pentru răspuns. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Neata,

trecerea de la display color 2d la 3d se face prin inlocuire display sau prin upgrade/rescriere de soft ceasuri?

Modificat de Mistery
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar ultima versiune de 2D suporta trecere la 3D din soft  avand hardware display pt 3d.

Deci, scrie ce pn au ceasurile de care vorbesti si ce sw....pt a te putea ajuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5K0920882
SW 0407

HW H03

 

In caz ca nu merge update soft, înlocuirea display-ului, pe lângă înlocuirea propriu zisa, mai consta in altceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu rezolva....trebuie modificata placa, etc. 

Deci inlocuirea propriu-zisa, se face nai usor cu alte ceasuri, 3d, adaptare immo, chei, km, codari 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prea multă bătaie de cap și prea costisitor pt prea puțin, ar fi a doua oară sa fac lucrul asta - sa schimb ceasurile… rămân la 2d, dacă era vorba doar de update soft si/sau doar înlocuire display era alta treaba.

Am întrebat pt ca am văzut ca a zis cineva ca i-ai făcut update la display 3d.

Mersi pt răspuns!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, dar trebuie sa fie ultima varianta de hardware si sw de 2d.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Am un coleg cu golf 6 2012, displayul din bord a inceput sa afiseze dungi uneori, alteori functiona doar iluminarea, acum nu mai merge deloc. Ce se poate face?

Ce alte clustere sunt compatibile de la care putem lua un display.

IMG-20221126-WA0013.jpg

Modificat de passat19tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa cauti aceelasi producator. Desfaceti ceasurile si puneti o poza, sa vedem ce display are el pe ceasuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acesta este displayul

IMG-20221126-WA0011.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Va salut!

Dupa retrofitul la MIB2, meniurile Drive Data, Sport etc nu sunt "populate" cu valori. Am citit ca s-ar rezolva cu update soft ceasuri la 0505?

Eu acum am 5K0920882 SW 0407 HW H03 (ceasuri display color 2D).

Daca rezolva problema v0505 ma poate ajuta cineva cu update-ul?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!