Jump to content

Golf 6 / Jetta - Minidot to Maxidot


lancelott
 Share

Postare recomandată

Codarea se face online, asa ca tot o sa ajungi pe la birouri pentru programare si hartii, ca altfel nu ai cum...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 195
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • micuzzu_marius

    35

  • F l o r i n

    32

  • Hayate

    23

  • The_Ego

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

correct, asa e, dar e mai sigur sa vb intai cu un technician din service, spus clar si la obiect daca vrea sa incercam si sa vedem daca merge codarea.....na e greu intradevar....cand nu ai cu cine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marius, vorbeste cu Terrabyt, sigur te poate ajuta.

Mie mi-a adaptat un cluster ca al tau pe masina mea. Nu am putut sa-l folosesc pentru ca nu se-ntelegea cu abs-ul si am renuntat la el.

Modificat de florin r.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ce nu sunati la carsystems ??? eu de exemplu am sunat la polonezi si I/am intrebat daca aduc faruri xenon si au zis ca da, doar ca va trebui sa le trimit un acont si ei rezolva chiar daca nu au pe site (de exemplu mi/au spus ca ma costa 1100/ 1200 E ), incercati sa sunati si in legatura cu clusterele , chiar si premium, sau de scirocco de care vreti si s-ar putea sa aduca chiar daca nu le mai au e site ! multa bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

I-am intrebat eu acum mai mult timp. Mi-au zis atunci ca nu au si ca nici nu stiu daca mai aduc. Ce-i drept poate incerca cineva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marius, vorbeste cu Terrabyt, sigur te poate ajuta.

Mie mi-a adaptat un cluster ca al tau pe masina mea. Nu am putut sa-l folosesc pentru ca nu se-ntelegea cu abs-ul si am renuntat la el.

O sa vorbesc cu colegul Terrabyt, multumesc. De ce nu s a inteles clusterul cu ABS ul?

de ce nu sunati la carsystems ??? eu de exemplu am sunat la polonezi si I/am intrebat daca aduc faruri xenon si au zis ca da, doar ca va trebui sa le trimit un acont si ei rezolva chiar daca nu au pe site (de exemplu mi/au spus ca ma costa 1100/ 1200 E ), incercati sa sunati si in legatura cu clusterele , chiar si premium, sau de scirocco de care vreti si s-ar putea sa aduca chiar daca nu le mai au e site ! multa bafta

Nu ar mai fi o problema sa gasesc pe Carsystems(desi aveau cateva premium faine rau), gasesti pe ebay cate clustere vrei, dati cu km pe zero unele la preturi chiar foarte bune, marea problema e codarea online pe care o refuza reprezentantele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o mica nelamurire, daca pun ceasuri de golf 6 care au 240 km , eu avand 280km la ceasurile mele pe jetta, se vor adapta dupa codare sa mi arate viteza reala? Sau obligatoriu trebuie cu 280km ca cele de pe masina :icon_confused:....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti vor arata viteza normala/reala.... chiar pana la 280km/h... :D :icon_thumleft:

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de asta imi era frica sa nu ajung la 280 km pe ora si eu pun ceasuri care arata maxim 240km/ora, ce fac in cazul asta :lol:, asta era idea daca se calibreaza sa arate viteza reala alte ceasuri puse pe masina de la alt model, in cazul meu de la golf 6, deci nu e problema

Modificat de micuzzu_marius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am facut upgrade de la BC normal la BC+ si nu a fost nici o problema, eu am variant Trendline se codeaza online si totul este ok. Ceasurile au fost unde pe la 3400 ron si daca ai cu piesa la schimb era undeva in jur de 1800 ron.

Pentru detalii sau daca va pot ajuta cu ceva intrebati-ma pe pm, eu mi-am facut upgrade-ul la Brady Trade in Bucuresti pe Iuliu Maniu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu piesa noua cum ai facut tu unele reprezentante fac aceasta codare, problema e ca nu accepta ceasuri SH (cel putin cei de la birouri), daca intri pe usa din "spate" mai ai sanse si in cel mai fericit caz ca ti ar coda ceasuri sh cum a reusit un coleg de aici, nu ti adapteaza km de pe ceasuri cu ce are masina.


Iti merg absolut toate functiile? ce cod au ceasurile care ti le au montat cu maxidot?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pff m-ai omorat nu stiu codul ca le-am montat anul trecut in mai.Oricum codoarea ceasurilor se face numai online pe ODIS.

Modificat de B80DUC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exista diferente intre bordurile diesel cu maxidot la golf 6? In sensul sa nu ti arate temp uleiului, punctul cardinal in stanga sus, recomandare schimbare treapta viteze in dreapta sus, vad diferente la ceasul din maxidot, la unele e pe mijloc, la altele e in stanga...posibil sa fie ceva diferente ca functii la maxidot golf 6, nu ma refer la ceasurile premium

Modificat de micuzzu_marius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, exista astfel de diferente la Passat B6 face lift. Asa ca e posibil sa fie tot asa si la Jetta 6

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este un CB simplu si altul CB+. Cel + are temperatura uleiului si in general impartirea informatiilor pe ecran e usor diferita.

mfa-mfaplus-47378.jpg

Jos este CB simplu.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma refeream la cel simplu de care am eu, sunt mici diferente la cele cu bc+(vorbesc la bordurile de golf nu de jetta), unele mai vechi din 2009 am aflat ca nu arata recomandarea treptelor de viteza si nici temp uleiului, probabil nici functia refuel nu merge, care la mine merge pe BC simplu

Modificat de micuzzu_marius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da asa am auzit si eu ca se poate face update de soft sa apara unele functii noi...gen temp uleiului, indicator trepte viteze si eventual punctual cardinal, unele il au unele nu....poate chiar si staging :D

Modificat de micuzzu_marius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este un CB simplu si altul CB+. Cel + are temperatura uleiului si in general impartirea informatiilor pe ecran e usor diferita.

mfa-mfaplus-47378.jpg

Jos este CB simplu.

 

Jos este un Lowline - nu are alte informatii, decat cele legate de consum, trip.

 

sus - BC plus - highline - care are toate informatiile, setari, etc.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am ca cel de sus dar nu imi arata cand sa schimb viteza, temp uleiului sau busola.

Fata de cel de sus, mie imi scrie MFI si nu MFA

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt doua tipuri de clustere, cum zice marius. Astea din poze sunt total diferite, echipari diferite.

Fata de cel din poza de sus, clusterele mai noi au ceasul in stanga, si indicatorul pentru treptele de viteze in dreapta. Alte diferente nu sunt. Eu am cu ceasul pe mijloc, iar la update de soft nu s-a schimbat nimic. Toate celelalte informatii: masina desenata, temperatura ulei, consumuri, timpuri etc. sunt la fel. Cele de ultima generatie sunt color.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu conteaza ca sunt de ultima generatie sau nu, Premium BC cu ecran color a fost optional.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am ca cel de sus dar nu imi arata cand sa schimb viteza, temp uleiului sau busola.

Fata de cel de sus, mie imi scrie MFI si nu MFA

Asta am vrut sa subliniez ce zice colegul ca la cele cu maxidot exista mici diferente in functie de anul de fabricatie, nu vorbesc de comp de bord simplu ca cel din poza de jos ca nu are meniu activari functii, pictograma cu masina usi deschis si altele

Sunt doua tipuri de clustere, cum zice marius. Astea din poze sunt total diferite, echipari diferite.

Fata de cel din poza de sus, clusterele mai noi au ceasul in stanga, si indicatorul pentru treptele de viteze in dreapta. Alte diferente nu sunt. Eu am cu ceasul pe mijloc, iar la update de soft nu s-a schimbat nimic. Toate celelalte informatii: masina desenata, temperatura ulei, consumuri, timpuri etc. sunt la fel. Cele de ultima generatie sunt color.

exact, difera si pozitionarea ceasului, care e mai in stanga la cele care ti indica treapta de viteza si totusi ar mai fi diferenta ca la unele nu indica punctul cardinal in stanga sus, probabil trebuie sa fie instalat modulul compas pe masina(busola) , desi am inteles ca punctul cardinal ti l poate indica RNS ul(nu ma refer aici la directia de mers -cand e setat pe navigatie ), daca ai pe masina...

Modificat de micuzzu_marius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

 mie imi scrie MFI si nu MFA

MFI (Multi Function Indicator) sau MFD (Multi Function Display) sunt aceleasi lucruri din cate am citit pe net.  MFA (Multi Function Indicator Display) e acelasi lucru ca si MFI, MFD :D

  •  
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • GabiB77 changed the title to Jetta 6 - Cluster HL

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!