Jump to content

Golf 6 / Jetta - Minidot to Maxidot


lancelott
 Share

Postare recomandată

Varianta de online si nou o stiu si eu, Deja sunt doua surse, daca mai gasesti una atunci exista un sambure de adevar pe undeva ... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 195
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • micuzzu_marius

    35

  • F l o r i n

    32

  • Hayate

    23

  • The_Ego

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

o sa caut si eu un cluster cu maxidot diesel dupa 2010 cu indicator de schimbat viteza, in 5 trepte ar fi ideal ca sa nu mi zcca sa schimb viteza a 6 a ca nu o am :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

conform acestui post codarea se poate face si pentru cluster SH

 

E adevatar ca PB(N/V) sau Brady au refuzat, dar Avia a acceptat

Modificat de GabiB77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Azi am fost la Autoworld Cluj sa intreb de inlocuirea clusterului. Am aflat ca:

1. Daca treaba se face la reprezentanta VW, nu se pierde garantia (pentru masinile care au).

2. Exista un program cu piesa la schimb. Nu toate clusterele sunt eligibile pentru acest program, insa daca clusterul este eligibil se poate face trecerea la alt cluster fara nicio suma suplimentara (probabil doar codarea) cu conditia ca clusterul sa fie de Jetta. Nu poti beneficia de programul cu piesa la schimb daca de exemplu vrei cluster color de Scirocco, Tiguan, etc.

3. Suma pentru un cluster color nou de Scirocco este de aproximativ 3.100 lei, descuranjant pentru mine. Pentru altii se pare ca nu:

 

http://volksurf.blogspot.ro/2012/03/jetta-tsi-r-line-cluster-retrofit.html

Modificat de Hayate
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clusterul trebuie luat de la ei sau se poate lua de oriunde chiar si sh?

Sent from my ApfelPhone

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E bine ca este acest program cu"piesa la schimb" , probabil ca platesti diferenta intre piese si piesa de pe masina ta ramane la ei si iti monteaza piesa noua, deci luni ma duc la reprezentanta sa intreb exact sa trec la cluster HL, sper sa nu vin dezamagit :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acesta e clipul de prezentare al programului: 


spre final spune clar ca preturile pieselor din acest program VW au reducere de pana la 50%

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru piese noi cumparate de la ei.

Nu se aplica daca aduci tu piesa de acasa, ebay, dezmembrari etc. Si cred ca majoritatea ar prefera sa dea 3-400 de euro pe Ebay decat 3.100 de lei la PBN...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

A reusit cineva sa treaca la un cluster hl prin acel program cu "piesa la schimb" ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, prin programul piesa la schimb vei primi exact acelasi tip de cluster ca cel pe care il dai la schimb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acesta e clipul de prezentare al programului:

spre final spune clar ca preturile pieselor din acest program VW au reducere de pana la 50%

 

La ce pret au...

De exemplu caz concret:

Kit ambreiaj OEM fara piesa la schimb 2500 cu piesa la schimb 1600 in conditia in care gasesti ambreiaj sachs performance(performante +15% fata de oem si viata mai lunga) la 2000

http://www.sachsperformance.com/Sachs-Performance-Clutch-Powerclutch/VW/VW-Golf-V-1K1-10-03-%3E/1-4-TSI-125-kW-;-11/2005/Replacement-Clutch-Kit-Custom-Made-Reinforced::236.html.

In plus de asta nu cred ca toate piesele sunt supuse acestui program

Modificat de TDR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut.La un golf 6  2009 nu mai lumineaza ledurile alea albe de la bord unde e turometrul,ecranul si vitezometrul lumineaza fara probleme,doar in partea unde e turometrul nu este nici o lumina doar una rosie slaba la ceasul de temperatura apa.Si nici limbile de la ceasuri nu lumineaza nici una din alea care ar trebui sa fie rosii.Daca stie cineva vreo rezolvare as aprecia,mersi anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am gasit sa cumpar un cluster pentru jetta mk6 diesel cu bc+ exact cam ce vreau eu cu codul:  5C6920870 A, acum nu stiu daca a fost pe cutie dsg sau manuala(nu cred ca ar fi o problema asta , aici ma refer la indicatorul de schimbat viteza), trebuie sa fie km de la zero pentru ca cei de la reprezentanta sa l codeze online? Stiu ca a facut operatiunea asta un coleg cu jetta mk5, dar nu stiu daca era resetat de la zero clusterul sau daca pot face asta cei care l codeaza din reprezentanta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am gasit un CB+ resetat la 0 km si cu LogIn code (whatever that is), dar nu am reusit sa aflu daca sigur se poate coda. Cei de la Midocar nu se baga, iar la Avia au spus ca putem incerca...

Am mai aflat ca daca ai codurile LogIn de la ambele ceasuri, nu ar mai trebui sa treci pe la reprezentanta... Asta pare un retrofit pe care nu il faci decat riscand 200-300 de euro :)

Modificat de I ffocus I
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai asa e, il cumpar de pe ebay, dar e riscant sa nu l accepte la codat, desi e tot de jetta mk6 diesel, bine ca Avia da sperante totusi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am gasit un CB+ resetat la 0 km si cu LogIn code (whatever that is), dar nu am reusit sa aflu daca sigur se poate coda. Cei de la Midocar nu se baga, iar la Avia au spus ca putem incerca...

Am mai aflat ca daca ai codurile LogIn de la ambele ceasuri, nu ar mai trebui sa treci pe la reprezentanta... Asta pare un retrofit pe care nu il faci decat riscand 200-300 de euro :)

 

din pacate, deocamdata nu e asa de simplu, la modelele voastre.

 

pai asa e, il cumpar de pe ebay, dar e riscant sa nu l accepte la codat, desi e tot de jetta mk6 diesel, bine ca Avia da sperante totusi

 

exista si posibilitatea asta.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am trimis email la majoritatea reprezentantelor din zona Moldovei, inclusiv la Avia Bucuresti, legat de codarea ceasurilor sh, am fost refuzat din start ca nu se pot coda ceasuri sh, ok am zis, trimit email din nou si intreb cu piesa cumparata de la ei, dar cu maxidot, eu am cu BC simplu, la fel cica nu se poate pune BC+ pe masina care nu are din fabrica asa ceva :D, nu ai cu cine sa te intelegi se pare, le am dat coduri de clustere etc etc, .Doar cei de la Bacau au zis ca mi schimba cu cluster nou(3500 ron) :D, in etka sunt 1700 ron ceasurile cu maxidot care vin pe masina mea.....greu tare cu acest retrofit.... :icon_confused: dar si mai greu e ca nu ai cu cine sa te intelegei, ei doar se conecteaza la server si asteapta codarea, nu inteleg de ce refuza niste bani :bom:

Modificat de micuzzu_marius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multe reprezentante din Ro au oameni foarte ingusti la minte. Din pacate nu sunt putini care au un nivel de cunostinte scazut dublat de lene si comoditate.

Cum sa nu poti pune BC+ in loc de BC? :tuktuk:

 

De ce nu vrei Premium direct?

Incearca mail si la pbn, pbv, nurvil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

as vrea premium , dar pe jetta nu este asa ceva din fabrica, ar fi de la alte modele diesel, golf, scirocco, eos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ego, omul vrea sa se duca cu clusterul lui SH luat de pe ebay. Dupa cum bine stii, pbn si pbv1 nu monteaza daca piesa nu e cumparata de la ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu din ce am citit a zis ca a intrebat si de cluster nou:

 

" trimit email din nou si intreb cu piesa cumparata de la ei, dar cu maxidot, eu am cu BC simplu, la fel cica nu se poate pune BC+ pe masina care nu are din fabrica asa ceva  :D, nu ai cu cine sa te intelegi se pare, le am dat coduri de clustere etc etc, .Doar cei de la Bacau au zis ca mi schimba cu cluster nou(3500 ron)  :D, in etka sunt 1700 ron ceasurile cu maxidot care vin pe masina mea"

 

Un singur raspuns afirmativ, dar la un pret dublu.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideea era ca o singura reprezentanta i-a spus ca poate coda cluster nou cu BC+ (el avand BC simplu), restul i-au zis ca nu se poate, ca trebuie sa puna exact ce are acum pe masina, adica BC simplu. In ideea asta a intrebat cat costa cu cluster nou de reprezentanta, sa vada daca exista la vreuna din ele posibilitatea de a monta cluster nou.

Nu cred ca a fost "nemultumit" de pretul de 3500 lei (cluster+manopera+codare online) si vrea sa vada daca la pbn nu e cumva mai scump ca sa se duca acolo.

 

Concluzie: daca vrei sa montezi pana si un cluster nou cumparat de la reprezentanta ce necesita codare online e foarte greu daca vorbesti cu oamenii de la ghiseu.

Solutia: sa faci cumva sa ajungi "in spate", direct in service fara sa mai treci pe la ghiseu. :RO flag: (evident, "inarmat" cu cluster SH)

Modificat de Hayate
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai asa o sa incerc sa fac, direct la cei care se ocupa de codari in service, cei de la birou vad ca sunt banane :bom:


Eu din ce am citit a zis ca a intrebat si de cluster nou:

 

" trimit email din nou si intreb cu piesa cumparata de la ei, dar cu maxidot, eu am cu BC simplu, la fel cica nu se poate pune BC+ pe masina care nu are din fabrica asa ceva  :D, nu ai cu cine sa te intelegi se pare, le am dat coduri de clustere etc etc, .Doar cei de la Bacau au zis ca mi schimba cu cluster nou(3500 ron)  :D, in etka sunt 1700 ron ceasurile cu maxidot care vin pe masina mea"

 

Un singur raspuns afirmativ, dar la un pret dublu

 

 

 

 

 

 

In primul rand ma intereseaza sa pun ceasuri SH cu maxidot, dar primind raspunsuri negative am zis sa i iau altfel, si sa intreb daca ceasuri noi cumparate de la ei cu bc+ pot pune, sa vad daca macar asa sunt competenti sa faca ceva, se pare ca nici asa nu vor, doar cei din  Bacau, vor cu piesa lor, dar scuze la pretul ala, avand in vedere ca piese e 1700 ron in etka, pana la 3500 ron e cale ,lunga, dar totusi au trimis o oferta si au zis ca se poate

Modificat de micuzzu_marius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • GabiB77 changed the title to Jetta 6 - Cluster HL

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!