Jump to content

Golf 6 / Jetta - Minidot to Maxidot


lancelott
 Share

Postare recomandată

Pff m-ai omorat nu stiu codul ca le-am montat anul trecut in mai.Oricum codoarea ceasurilor se face numai online pe ODIS.

Se poate face si "offline" depinde de ce aparatura detii.

micuzzu_marius totu ok la bord?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 195
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • micuzzu_marius

    35

  • F l o r i n

    32

  • Hayate

    23

  • The_Ego

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

totul ca de fabrica :icon_thumleft:, dar dupa cei din reprezentante nu se poate pune cluster cu BC+ pe masina care are BC simplu......uite ca se poate si merg absolut toate functiile :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Puteti sa oferiti cateva detalii despre cum ati reusit? De ce trebuie tinut cont la achzitionare? Si eu ma interesez de multa vreme de modificarea asta, dar nu am gasit pe nimeni care sa stie sa o faca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PLay3R in principiu iti trebuie un bord fabricat dupa 2009 , de preferat diesel sa nu te mai complici cu folii si modificat soft. Apoi o interfata gen AVDi sau X-can , cu care sa citesti partea de imobilizare din bordul actual si scris in cel nou. Inainte de asta trebuie salvate codarile la esp, trebuie recodat esp, dupa facut setarile de baza la esp si servodirectie. Iti mai trebuie si codul la casetofon dupa ce pui bordul "nou".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-am trimis un PM, raspunde-mi te rog cand ai timp. Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
micuzzu_marius

Am intampinat o problema dupa instalarea unui cluster premium de tiguan, totul e ok in afara de faptul ca mi arata eronat indicatorul de combustibil, de ex: daca pun jumate de rezervor de motorina imi arata ca am pus un sfert, daca pun plin imi arata ceva mai mjult de un sfert de rezervor(intre un sfert si jumatate). Tiguanul de pe care sunt ceasurile era 4motion cu rezervor cu doua sonde, si de aici neindicarea corecta, e normal. Cum as putea adapta sa indice corect? Asta e eroarea pe instruments care o am:  

 

 
                Address 17: Instruments       Labels: 5K0-920-xxx-17.clb
Control Module Part Number: 5N0 920 882 B    HW: 5N0 920 882 C
  Component and/or Version: KOMBI         H03 0407
           Software Coding: 171F01
            Work Shop Code: WSC 01324 020 00200
              ASAM Dataset: EV_Kombi_UDS_VDD_RM09 A04114 (VW32)
                      VCID: 3261713D65CACC88E78
1 Fault Found:
 
9459739 - Fuel Level Sensor 2 
          B1058 1B [009] - Resistance Too High
          Confirmed - Tested Since Memory Clear
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 00000001
                    Fault Priority: 2
                    Fault Frequency: 1
                    Reset counter: 99
                    Mileage: 50913 km
                    Date: 2029.14.22
                    Time: 00:04:39
 
Am tot incercat prin adaptari dar nu am gasit inca o rezolvare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

autonomia arata si ea eronat, arata cat indica ceasul de combustibil

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune si tu ceva poze.


Cred sa arata super!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Cine stie codul pentru cluster VW Jetta HL?


1.4 TSI

post-103307-0-71886200-1415007712_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal ! ma poate ajuta cineva cu un tutorial cum sa dau clusterul jos , vreau sa imi schimb ledurile ,din rosu cu albastru .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum faci sa apara mesajul ala " welcome to your jetta" ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal ! ma poate ajuta cineva cu un tutorial cum sa dau clusterul jos , vreau sa imi schimb ledurile ,din rosu cu albastru .

 

1. Tragi volanul spre tine si in jos, maxim. (eu recomand sa il dai jos, airbag si volan, iti va fi mult mai usor, mai ales cand pui clusterul la loc)

2. Desfaci capacul de plastic din partea superioara.

3. O sa vezi 2 suruburi in care este prins clusterul, le scoti.

4. Tragi clusterul spre tine, (cablajul e scurt), deblochezi parghia de la mufa, o scoti si gata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Mult Hayate .

Cred ca nu o sa mai umblu la cluster sa ii schimb ledurile, Al Bundy spune ca este periculoasa operatiunea de schimbare a ledurilor 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum faci sa apara mesajul ala " welcome to your jetta" ?

 

doar modificare eeprom... daca e adevarata poza si nu e modificat mai mult in eeprom... sau poza

 

Multumesc Mult Hayate .

Cred ca nu o sa mai umblu la cluster sa ii schimb ledurile, Al Bundy spune ca este periculoasa operatiunea de schimbare a ledurilor 

 

daca stii ce ai de facut si ai sculele necesare, nu se intampla nimic rau. Am schimbat la f.f. multe, de la G4.... pana la Touareg...si/sau alte marci - totul ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PEntru tine nu e periculoasa, la fel si pentru mine, dar pentru altcineva care nu a mai tinut un pistol de lipit in mana, orice bobita de fludor scapata aiurea pe acolo sau o lipitura care se atinge de altceva, poate duce la avarii grave.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, sunt perfect de acord.... pentru cei care vor sa isi faca singuri, necesita un pic de indemanare si cunostinte minime in acest domeniu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da asa este , am mai schimbat si eu leduri , dar nu smd, Nu vreu sa le mai schimb, pentru ca am vz ca acele sunt colorate rosii , chiar daca schimb culoarea de la leduri , se vor vedea doar noaptea albastre , cred ca mai bine as chimba acele , sa evit anumite probleme.Ce este drept se potriveste culoarea rosie cu toate ledurile de la masina , navigatie , geamuri electrice, panou climatronic etc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ti-am raspuns la celalalt post al tau, legat de culoarea limbilor de la ceasuri.

 

obligatoriu - se inlocuiesc limbile, cu unele albastre - de R - care sunt in jurul la 50-60 euro setul. Dupa aia se inlocuiesc ledurile de la iluminarea lor.... ca sa fie albastre - altfel, o sa fie violet.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Sal ! Un cod pentru cluster color , poate gasesc din dezmembrari , sau poate fi luat dupa un pasat cc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti se pare ca bordul de golf seamana cu cel de passat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • GabiB77 changed the title to Jetta 6 - Cluster HL

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!