Jump to content

Zgomote in Leon


eddie
 Share

Postare recomandată

La mine a inceput scaunul soferului sa scoata zgomote ca de arcuri slabe. toate astea dupa un drum pe Rucar-Bran.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Havoc

    17

  • Nautilus

    7

  • bj

    6

  • ultra

    5

Top Posters In This Topic

Ok ... am venit din concediu ... drumuri multe lungi, etc. Dar problema cu greierele din torpedou nu mai este. Pai treaba e simpla : trebuie stranse mai bine plasticele (incinta) fiindca suruburile nu sunt stranse cat trebuie (cel putin la mine erau chiar slabe) cu o shurubelnitza cu cap stea (de o dimensiune pe care nu o pot preciza deoarece am cumparat un set de bitzi in stea ca nu stiam de care imi trebuie). Apoi am desfacut piesa in care intra ciocul ala mic de la incuietoare si am pilit un pic pana (sau ce draku o fi) aia care intra in shantzul de plastic. Am pilit cam un mm materialul fiind foarte moale se face ushor, iar apoi am pus piesa la loc un pic mai bine impinsa.

Problema mea este ca acum imi zornaie ceva in spate (haionu cred) ca am mers pe nishte drumuri foarte proaste aveam ceva viteza si bineintzeles asta a dat drumu la greieri in cabina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca e T20. Mai exista suruburi stea prin masina care sunt T20, cel putin la fixarea ornamentului de sub schimbatorul de viteze si de sub frana de mana (asa e la mine).

Ai putea pune o poza cu ce ai pilit, ca m-as baga si eu sa fac remedierea respectiva.

Si mie imi zgrangane ceva in spate stanga si, cum am spus si mai sus, la inceput mi s-a parut ca vine din portiera stanga spate dar apoi l-am localizat in cutia centurii de siguranta din spate stanga (in spatele banchetei spre porgabaj e situata).

Daca zgomotul tau e in spate la haion cred ca prima data ar trebui sa verifici suportul de numar. Am auzit o gramada de masini care au probleme cu respectivul. Am vazut la o intalnire vwforum pe cineva cu o skoda octavia care pusese un carton sub suportul de numar pentru a nu ii permite sa "zdrangane"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nope ... nu e suportul de numar ... e ceva care zornaie din cand in cand si la accelerare la turatie joasa vibreaza. Oricum Mai am un pic si ma duc la revizie si le zic sa vada ce se intampla. O sa incerc sa fac o poza la piesa de la torpedo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e bine ca voi nu aveti decat zgomote pt care sa va faceti griji .....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie imi scartaia ceva pe spate prin portbagaj si am rezolvat cu o surubelnita cap-cruce prin stringerea suruburilor din portabagaj dar si cele din spatele banchetelor.E super usor si chiar nu-mi venea sa cred k am scapat de un zgomot asa enervant doar in cateva minute. Bineinteles in weekend-ul asta am prins un traseu mai neasfaltat si din nou scartaie ;) .Diseara din nou strang suruburi. A doua problema ( pe care n-am rezolvat-o inca ) e scaunul soferului care ma dispera cu scartaitul dar aici chiar nu stiu ce sa fac !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema grea cu scaunul soferului!Si nici pe garantie nu cred ca vor face mare lucuru !

Eu am vorbit cu Dl.Barbato de la Alto(acum este sef de service la Alto-Seat) si mi-a spus ca incearca ceva pe garantie...dar este sceptic in privinta raspunsului de la Porsche Romania(mie imi scoate un fel de pacanit cand ma infig mai bine in el sau demarez mai in forta)

Legat de numar...pe mine ma dispera ce mai zdrangane....si stiu sigur ca este numarul..daca lovesc usor spoilerul..imediat zdrangane! ;)

Modificat de Havoc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nope...am fost vineri dimineata! ;)

De ce ai vazut vr-un Leon ca al meu pe acolo?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi ma apuc de toti greierii din masina am in spate , in torpedo si la scaunul soferului . Cum plec de la serv ma inarmez cu toate surubelnitele pe care le-am imprumutat din tot orasul si ma apuc sa strang toate suruburile care cred eu ca sunt principala cauza a greierilor mei.De asemenea pentru scaunul soferului cineva mi-a recomandat un spray din acela cu silicon si vaselina lichida ( il am si-l testez diseara )

va anunt maine rezultatele muncii mele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca mai ai nevoie de surubelnitze... si ajutor..striga :hainoroc: :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aseara am cautat greierasii . In torpedo au murit cu surubelnite torx prin strangerea la maxim a tuturor surubelelor ( treaba cam grea k cele din partea superioara a deschideri sunt foarte greu accesibile si nu prea ai spatiu sa ti surubelnita vertical in sus - dar rezolvat )

Scaut sofer - rezolvat cu spray cu vaselina lichida si silicon . Am uns practic sina pe care se plimba scaunul si sistemul de reglaj pe inaltime )

Am ramas cu portbagajul care indiferent de suruburile pe care le-am strins pe acolo tot scartaie si tind sa cred ca e ceva din prinderea centurii spate dar nu prea stiu cum se poate remedia . Oricum mai am doar un greiere si sunt chiar multumit de asta :hainoroc:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Aseara am cautat greierasii . In torpedo au murit cu surubelnite torx prin strangerea la maxim a tuturor surubelelor ( treaba cam grea k cele din partea superioara a deschideri sunt foarte greu accesibile si nu prea ai spatiu sa ti surubelnita vertical in sus - dar rezolvat )

Scaut sofer - rezolvat cu spray cu vaselina lichida si silicon . Am uns practic sina pe care se plimba scaunul si sistemul de reglaj pe inaltime )

Am ramas cu portbagajul care indiferent de suruburile pe care le-am strins pe acolo tot scartaie si tind sa cred ca e ceva din prinderea centurii spate dar nu prea stiu cum se poate remedia . Oricum mai am doar un greiere si sunt chiar multumit de asta :P

si la mine bate ceva in torpedo...si tot la bancheta din spate dreapta :P...ce tampenie... :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Weekendul asta am rabatat si eu pentru prima data bancheta si mi s-a confirmat faptul ca zgomotul pe care il aud din spate nu este (desi pare) de la portiera ci de la cutia centurii spate stanga. A rezolvat cineva problema asta?

Zilele astea am sa ma enervez si eu si am sa pun mana pe torx sa rezolv torpedoul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Weekendul asta am rabatat si eu pentru prima data bancheta si mi s-a confirmat faptul ca zgomotul pe care il aud din spate nu este (desi pare) de la portiera ci de la cutia centurii spate stanga. A rezolvat cineva problema asta?

Zilele astea am sa ma enervez si eu si am sa pun mana pe torx sa rezolv torpedoul.

torpedoul se rezova prin strangerea suruburilor :beer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Greierii din torpedou se rezolva prin:

- strangerea suruburilor;

- montarea de garnituri la capacul torpedoului (se confectioneaza dintr-un cauciuc de stergator de parbriz 2 garnituri pentru lateralele capacului si 1 garnitura care se pune jos, la imbinarea capacului cu bordul)

- capitonarea torpedoului cu mocheta auto moale :screwy:

Eu am acum(20 000 km) alti 2 greieri prin masina, care se manifesta pe piatra cubica: in usa stanga fatza clamapane ceva (ca si cum ar fi un surub desprins) iar in stalpul din stanga alt clampanit, cred ca de la mecanismul de reglare a inaltimii centurii

~Nautilus

Modificat de Nautilus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am rezolvat problema torpedoului. Un baiat binevoitor de la Metrotehnica m-a ajutat.

Tot ce a trebuit facut a fost ca partea fixa in care prinde clips-ul de pe "usa" torpedoului sa fie lasat putin mai jos. Am sa revin cu poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Eu am schimbat macara geam fata dreapta. Cam dupa 6 luni se aude un zgomot foarte enervant acolo. Am redesfacut fata usii si am strans bine toate suruburile. Nicio schimbare.

Precizez ca zogomotul dispare daca apa pe geam sau daca il deschid putin.

Are cineva vreo idee de rezolvare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu un greieras la bancheta din spate si a aparut dupa ce am rabatat-o prima data. La fiecare vizita la service i-am rugat pe baietii de acolo sa ma ajute, ca ei au mai multe ore cu slabiciunile acestei masini. Mi-au lipit banda izolanta, cauciucuri etc, dar toate au fost solutii temporare. - greierasul se simte ca acasa la mine in masina si pe piatra cubica incepe concertul pe mai multe voci.

O alta problema mai recenta este in zona de deasupra torpedoului inspre parbriz- se aude o bataie ca de plastic pe plastic cand merg mai ales pe piatra cubica. Mi-a spus cineva ca nu se poate rezolva si ca ar trebui sa ma obisnuiesc cu sunetul sau sa dau mai tare "Aura" (cam dificil avand in vedere faptul ca nu imi mai citeste CD-urile decat pana la minutul 16).

O sa ma pun si eu pe strans suruburi si va spun cu ce rezultat.

Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Eu am rezolvat cea mai mare parte a greierilor prin insonorizarea masinii:

- mocheta auto moale in cele 2 torpedouri;

- Dynamat Xtreme si Original pe usi;

- Dynamat Original + 1 strat de molton in portbagaj;

- Dynamat Original pe unele componente ale bordului;

- molton sub bancheta din spate (sub mocheta, de la traversa din spatele banchetei si pana in spatiul pentru picioare) fixat prin lipire;

- umplerea unor spatii goale din bord cu bureti, in special in spatele si pe laturile torpedoului;

- foi de material spumos izolant (poly-foam) intre plastic si metal pe hayon, in compartimentul rotii de rezerva si pe unele suprafate din compartimentul motorului. Au o greutate neglijabila in comparatie cu toate celelalte materiale

- tapitarea bordului, tunelului central, panourilor de usi si stalpilor cu piele ecologica.

Dupa toate operatiunile, zgomotul interior e foarte redus, insa a supravietuit un greiere: in interiorul bordului, jos, cam pe unde trece coloana de directie, la 3000 rpm bazaie ceva, cu sunetul a doua plastice care vibreaza si se ciocnesc unul de celalalt. Numai la 3000 rpm si numai cand temperatura interioara e sub 20 de grade... n-am putut identifica sursa

~Nautilus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nautilus, cam cat costa o insonorizare cum ai facut tu in afara de tapitarea bordului ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

300 RON o cutie de Dynamat "trunk kit" (2 foi de Xtreme si 3 de Original)

20 RON un metru de molton

30 RON un mosor de banda dublu adeziva

16 RON adezivi pentru locurile unde nu poti folosi banda (Moment sau Bison, 2 tuburi)

20-30 RON un metru de poly-foam

Buretii ii aveam deja, de la cutiile de ambalaj ale unor copiatoare

~100 RON pielea ecologica in functie de magazin

60 RON piele intoarsa neagra pentru capitonarea buzunarelor de usi (gasiti pe unde puteti, eu am gasit 2 lavete mari :D )

~50 RON super-glue gel (Den Braven sau Loctite). Neaparat gel. Cel lichid nu face 2 parale

Total ~600 RON. Adaugati multe ore de munca. Multe. De multe ori as fi lasat totul balta...

~Nautilus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci mult pentru preturi..

la 600 lei..., las greierasii sa cante :wub:

am doi in ambii stalpi de la parbriz, unul la usa din dreapta si unul la scrumiera..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prima problema:

1. Extrage mastile de plastic de pe stalpi. Ies usor, sunt prinse in clipsuri de plastic

2. Firele care duc la plafoniera sunt fixate de stalpul metalic cu niste capse de plastic. Asigura-te ca sunt la locul lor

3. Ia 2 benzi de molton cam de 60 x 10 cm si lipeste-le pe interiorul mastii de plastic a stalpului

4. Pune mastile la loc. Ai rezolvat greierii

A doua problema:

1. In interiorul usii, componentele electrice (fire, comutatoare) sunt prinse de panoul metalic al usii cu capse de plastic si coliere tot de plastic. Asigura-te ca stau la locul lor;

2. Panoul de plastic al usii e format din 3 bucati cu imbinari prin nituri. Pune silicon pe "buza" fiecarei imbinari

La scrumiera nu prea ai ce face. Eu am pus HushMat pe una din laturi dar e mai mult de forma, pe piatra cubica tot va clampani

VAG nu avea de gand ca "greierii" sa sperie un potential client dar posibilitatea de a-i extermina fara materiale izolante scumpe si grele era destul de slaba.

Usa de Leon formeaza o capsula inchisa etans - acolo unde alte masini au scheletul usii expus cand extragi panoul interior, Leon are o placa de otel fixata pe usa cu ajutorul unei garnituri de cauciuc, iar macaralele electrice si alte componente se prind de aceasta placa. De asemenea, cablurile si alte componente sunt fixate de usa

~Nautilus

Modificat de Nautilus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi pentru indicatii :wub:

as mai avea un sunet. Atunci cand plec de pe loc sau accelerez mai tare, se aude un POC in dreptul stalpului din dreapta, sau de la usa, nu prea-mi dau seama. Parca usa se loveste in stalp, ceva de genul.

Ai vreo idee ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!