Jump to content

Zgomote in Leon


eddie
 Share

Postare recomandată

eu am fost nevoit sa o iau, acum imi place cum merge si nu stiu ce sa fac, nu m-am hotarat daca sa o vand sau nu, merg cam mult cu masina ...

de marca sunt foarte multumit, in ultimii 5 ani am avut un ibiza dar era diesel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Havoc

    17

  • Nautilus

    7

  • bj

    6

  • ultra

    5

Top Posters In This Topic

am o mare problema!am un seat leon din 2001 si imi zdrancane foarte rau!Adica la usi cand sunt inchise si apesi din afara pe ele nu mai sunt fixe se aude cum freaca chederele alea!Iar cand sunt inauntru e foarte enervant!trebuie schimbate chederele sau centrate cumva usile alea?si mai e o problema cu haionu....bate si ala si nu stiu de le ce

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Usile trebuie reglate intr-un service...cred ca se rezolva destul de repede!!

Iar pe spate s-ar putea sa mai fie de vina si suportul de nr. care zdrangane!!

La mine cum a dat putin caldura...nu se mai auzea nimic..nici macar pe denivelari de bun simt(nu ma refer la prapastii unde nu mai conteaza ce masina este :P )!!!

Modificat de Havoc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare in legatura cu zgomotele in seat leon:mi-e imi bat usile sau chederele de la usi!usile se mai pot strange,se mai centreaza sau trebuie schimbate chederele??la denivelari,gropi se aude foarte rau!a avut carve o asemenea probleme?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AM inteles partea cu usile!!Mersi mult!Haionu e totusi cea mai mare problema!m-am uitat si eu la chestiile ale da cauciuc si nu par mancate si in plus cand portbagaju e inchis daca incerci sa misti de el nu are nici un fel de joc!sa fie oare de sub ea?La rotile din spate arcurile alea stau pe niste chestii de cauciuc,iar alea la randu lor stau pe niste suporti de plastic!sa fie alea de vina,sa loveasca arcurile alea direc t pe suportii de plastic??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L-am verificat,se misca putin,dar nu cred ca ala sa bata in asemenea hal!Ce sa zic,astept caldura ca aia mai rezolva din probeleme!!AA si stiti careva cum se pot strange usile,cum se pot regla in caz ca exista asemena proceduri!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic..ca s-ar putea sa fi uimit sa vezi ce zgomot poate face un suport de numar!De ce nu-l dai jos si sa faci o tura fara el..sa vezi daca aceasta este totusi cauza!

De reglat usile eu zic ca este mai bine..sa le lasi pe seama service-ului..daca ceva nu merge bine..tot ei remediaza! :emthup:

Modificat de Havoc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce sa lasi pe seama sercice-ului!Am fost la timisoara pentru o probelma si anume:masina nu se mai tura,parca statea pe loc,in fine pana la urma si-au dat seama ca e debitmetru de aer dus,dar asta dupa ce au scos-o la plmibare si au forjat-o vreo 3 mecanici!Nu stiu ce sa zic ca la timisoara nu prea se pricep astia de la seat!Iar am incercat sa merg cu ea la volgswagen-audi si nu m-au primit pe motiv ca acolo se ocupa nuimai de masinile lor!In schimba la seat de cate ori ma fost pe acolo reparau si skoda,si golf,chiar si volvo!Nu stiu ce sa zic!Daca careva are drum pe la alte service-uri seat din alte orase mai serioase decat la timisoara sa intrebe si de probelem mea cu usile care zdrancane ca la timisoara...! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am masina de 1 luna... pana acum nu bate nimic si sper sa nu bata.. :) ca m-am saturat de bataile de la super nova...

se aude totusi un tacanit in fata, dreapta ... cica e o electro valva.. si ca asa trebuie sa se auda... :winter:

in rest... belea masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Am masina de 1 luna... pana acum nu bate nimic si sper sa nu bata.. :)) ca m-am saturat de bataile de la super nova...

se aude totusi un tacanit in fata, dreapta ... cica e o electro valva.. si ca asa trebuie sa se auda... :)

in rest... belea masina

Aceeasi 'problema' am avut-o si eu.Se auzea un zgomot din partea dreapta fata.Am fost in service si au spus ca este normala ( tot de la electrovalva).Am fost si la un prieten de al meu( mecanic) si a descoperit ca aceasta electrovalva vibreaza si atinge de caroserie, astfel producand un zgomot in interior.A departat-o putin de caroserie si nu se mai aude nimic. Incearca sa faci asta.Este situata chiar langa vasul pt lichidul de stergatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aha... o sa incerc, dar nu mi se pare ca atinge caroseria.

ma uit si revin....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa 4 luni de cautari m-am hotarat la Leon Spirit( De ce?: oferta super, recomandarile prietenilor, etc). De 1 saptamana am ridicat-o si o tot testez. Ca orice proaspat posesor de masina noua 'detectez' orice zgomot( sunt si un pic maniac in privinta detaliilor). Majoritatea le-am depistat si le-am remediat, cu ajutorul vostru. Totusi a mai ramas unul. O vibratie in spate - stanga cand sunt denivelari pe carosabil.Am schimbat supotul de numar, am umblat la tampoanele de cauciuc de la hayon, am pus adeziv la bancheta, am bagat un prieten in portbagaj in mers sa descopere de unde vine , dar nimic. Nici macar dupa ce m-a lovit unu' in spate :D ( nu grav) nu a disparut. Ce credeti?De unde poate fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Dupa ceva cautari, am descoperit.Era o clema metalica de la plasticele hayonului ce se desprinsese si atingea de metal.Am descoperit-o intamplator pt ca se vedea de afara dar daca are cineva o schita cum se desfac plasticele de la hayon il rog sa ma ajute pentru ca sunt sigur ca vor mai fi si altele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am un mic "greieras" in partea de sus la centura pasagerului din dreapta!Cand centura este pusa nu s emai aude nimic!Stiti cumva vreo rezolvare!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca aceste zgomote sunt prezente la majoritatea masinilor (poate la masinile de 200 mii euro nu se aud, dar cu asa ceva nu am mers). Am condus cu un A4 de 40mii euro si trosnea si scartaia la fel( la 5000 km) . Eu propun sa nu ne mai stresam inutil. Hai sa ne bucuram de ele!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu 2 greieri :icon_cheesygrin:

Primul este la torpedou (compartimentul de acte), la inchiderea acestuia. In momentul in care o imping putin cu mana se opreste.

Al doilea este in portiera spate stanga, ori de la mecanismul geamului electric, ori de la mecanismul de deschidere al usii.

Am rugamintea daca a mai remediat cineva asemenea greierasi sa imi dea si mie indrumari.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In sfarsit am "omorat" un greieras: cel de la airbag-ul din volan.

Sub capacul airbag-ului sunt cele doua fire de la claxon invelite cu tuburi de burete. Capacul in mers are un joc de 1-2mm si atingea tuburile rezultand un scartait enervant la culme. Am reasezat buretii astfel incat sa nu mai atinga capacul si gata. Am scapat de greiere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am si io greier in torpedo. Dar cum nu sunt o persoana cara sa fie foarte deranjata de asha ceva l-am lasat sa zaca pe acolo. Dar in ultima vreme a inceput sa cante mai tare asha ca am vrut sa vad cum se poate remedia.

La fel cu o mica atingere a capacului torpedoului nu mai face nimic. Se sperie.

Banuiesc ca trebuie sa dau acel U in care intra ciocul de la capacul torpedoului mai in spate sa stea mai apasat cand il inchid. Am vazut ca este un shurub acolo. L-am desfacut si piesa cu pricina are o pana care intra in plastic intr-un shant. Problema e ca e dat in spate la maxim (nu mai e shantz unde sa se duca). Cand voi avea un pic de timp voi mai prelungi acel shantz cu 1mm si cred ca problema se va remedia. Deocamdata convietuiesc in armonie cu greieru :(.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu un scartait enervant in mashina (pe langa cel de la carkit ): la suportul centurii de siguranta din partea stanga, montantul central

Nu shtie nimeni cum sa'l rezolv? :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am tot la fel o trebidatie la centura de siguranta din partea dreapta!!

Si nu prea m-am lamurit cum sa o rezolv! :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine un singur greieras in zona torpedoului. Si ala anemic si doar la pe piatra cubica sau drum raschetat inainte de asfaltare (pe o astfel de suprafata se aude cel mai bine)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiesc ca trebuie sa dau acel U in care intra ciocul de la capacul torpedoului mai in spate sa stea mai apasat cand il inchid. Am vazut ca este un shurub acolo. L-am desfacut si piesa cu pricina are o pana care intra in plastic intr-un shant. Problema e ca e dat in spate la maxim (nu mai e shantz unde sa se duca). Cand voi avea un pic de timp voi mai prelungi acel shantz cu 1mm si cred ca problema se va remedia. Deocamdata convietuiesc in armonie cu greieru :(.

... poti sa pui si niste poze cand te apuci de treaba?

Am sa incerc si eu sa ma uit, dar sunt cam atehnic (de fapt prefer sa faca cineva care se pricepe treaba) si sufar si de lipsa de scule. Dar daca as vedea despre ce e vorba poate m-as baga :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Data fiind situatia mea actuala (picior stang in gips pentru 10 zile :P ) am descoperit de unde imi vine greierele din spate: se pare ca de la centura de siguranta din stanga - spate. E vorba de "locasul" unde se strange centura. Imediat ce scap de gips o sa investigez. Pana atunci se plimba consoarta cu masina :P

As mai vrea detalii de asemenea daca a rezolvat cineva greierasul de la torpedou :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine ma enerveaza "pac-ul" care il face scaunul soferului cand ma sprijin in el..este de undeva din mecanismele scaunului..sper sa se rezolve la revizie!! :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!