Jump to content

Zgomote in Leon


eddie
 Share

Postare recomandată

si mie imi scartaie leonu' :( Dupa ce am scos-o din service parca au apucat-o toti dracii. Inclusiv capacul volanului cu airbag-ul imi scartie :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Havoc

    17

  • Nautilus

    7

  • bj

    6

  • ultra

    5

Top Posters In This Topic

De cand a venit frigul mie imi scratie in 3 locuri..2 dintre ele..le stiu si cred ca vor fi remediate in service(de fapt nu au legatura cu frigul acestea doua)..in usa sofer se aude ceva care bate(la denivelari si bas buternic)..cred ca este un fir rebel..si m-am uitat atent..imbracamintea de la usa nu este prinsa bine in toate locurile..(cred ca se trage de la montarea alarmei)..si unul in spate la bancheta(cred ca sunt de vina urechiusele de metal)..iar cel de al treilea care cred ca are legatura cu frigul si este problematic ca nu-mi dau seama ce anume scartie..la bord in dreptul soferului..se aude un scartit..care vine de undeva din fata-jos(banuiesc ca este masca de sub bord)..care tot la fel..mi se pare ca se trage de la montarea alarmei..problema este ca face asa de cand este frig..sau de la toate aceste gropi din carosabil!!

Astea ar fi singurele mele mici probleme!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum tot vroiam sa fac un topic pe tema asta, am luat post-ul din topicul pentru Ibiza/Cordoba.

Eu am asa ca zgomote:

- banchetele spate, scartaie prinderea, trebuie sa mai bag niste banda izoliera pe prinderile in U. A avut efect prima data si chiar de lunga durata.

- haion, aici nu prea stiu ce sa-i fac, am umblat la tumburusii aia de la portbagaj, i-am mai intaltat putin, dar degeaba.

- un zgomot care a inceput sa se auda de cand am umblat la mecanismul de stergatoare. Nu e foarte deranjant si se aude rar, nu stiu daca sa mai umblu pe acolo pentru atata lucru.

- scartait al banchetelor spate care freaca de plastic, dar numai daca sta cineva pe ele, noroc ca un prea merg cu pasageri in spate.

Daca aveti sfaturi/zgomote de remediat bagati :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Toni:Ce anume crezi ca ar putea sa-mi scartie la bord...ai vreo idee..ca sa le zic la aia in service in caz ca fac pe "prostii"?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am observat un zgomot ciudat la motor pe undeva prin stanga cum te uiti la motor, pe langa zgomotul normal de diesel , este un zgomot mai subtire niste batai constante dar numai cand este frig afara dupa 5 minute cand se incalzeste motorul zgomotul devine aproape insesizabil, ma gandesc ca oi avea vre-un rulment spart sau ceva de genul asta sau este posibil sa fie ceva normal ,,, pt. cei cu TDI SI LA VOI SE AUDE LA FEL ?

Modificat de edy1092
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Havoc: verifica capacul de la sigurante daca sta bine; daca nu, e posibil sa frece vreun cablu de ceva de cand ti-au montat alarma daca zgomotul a aparut in aceeasi perioada. Sau, partea inferioara a bordului intra in niste sine in partea din spate (deasupra pedalelor), e posibil sa nu-ti-l fi montat bine sa frece pe acolo.

@edy1092: topicul e pentru zgomote interioare, enervante mai mult decat daunatoare mecanic. Pentru problema ta cauta in aria TDI Forum, stiu ca s-a discutat ceva de genul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu cand am cumparat Toledo-ul din Austria avea 50.000 km si nu scartaia nimic. Dupa 5000 de km facuti in scumpa (si la propriu si la figurat) Romanie, am 2 greieri. Unul este in plafon si este extrem de enervant, plus ca este si greu de remediat, asta insemnand sa demontez tapiteria de pe plafon :rolleyes: . Cel de-al doilea este de la centura de siguranta a soferului care scartaie.

Haion nu am, asa ca acolo nu scartaie nimic :scratch:

@ Toni. Un coleg de-al meu a rezolvat la o Astra hatchback schimband tumburusii de cauciuc, urmand sfatul celor din service-ul la care ma duc eu. Ei spun ca aia se taseaza in timp si nu mai tin cum trebuie haionul. Presupun ca si la tine este aceeasi problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna idee, sa vedem daca sunt si disponibili ca piesa de schimb si la ce pret.

Centura a scartait si la mine de cateva ori, dar cum a disparut nu m-am obosit prea tare cu ea, scartaie ceva pe la prindere cred la mine, in "soclul" respectiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am cam scapat de 2 din 3 zgomote..cel din usa(langa tweeter unde se prinde fata usii..prinderea din plastic era rupta si juca in interiorul la usa)..si cel cu plasticul de sub bord..a fost demontat si remontat..si se pare ca nu mai scartie acum..:)..in schimb se mai aude acel zdranganit din spate..:(..inca nu am umblat la urechiusele banchetei din spate..sper ca acestea sa fie

@Toni:am intrebat in service cum se remediaza zgomotul de la hayon..si mi-a spus prin inlocuirea balamalelor.. :offtopic:

Modificat de Havoc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am rezolvat si eu unul din "greieri": Usa pasagerului nu era stransa si centrata .

Mai am: capacul volanului, centurile, bancheta spate si... haionul :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eddie..te referi..la acel capac de plastic din 2 buc din spatele volanului?!

dimineata cand este frig si-l strang putin imediat trozneste..ma oftica plasticele acestea de tot r....ul care troznesc imediat cand vine putin frigul!!:(

In spate se pare ca am scapat de acele zgomote de la bancheta dupa ce l-am invelit in banda izolatoare..acum cred ca se mai aude ceva la denivelari mai mari..la suportul numarului din spate!!(mda..cred ca sunt putin cam obsedat..si trebuie sa ma potolesc..pt. ca astfel mereu voi gasi ceva..in loc s ama bucur de masina):)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu , ma refer la capacul aribag-ului de pe volan. Are un scartait sinistru .

O sa fac si eu ca voi cu bancheta spate, macar pana ies din iarna :)

La haion, voi incerca sa schimb opritoarele din cauciuc. Daca le gasesc pe piese de schimb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scartaitul banchetei din spate (in mod special dupa ce a stat cineva pe ea) este se pare o problema generala. Si la mine a facut de noua asa. Solutiile gasite au fost temporare (si evident deveneam morocanos dupa ce trebuia sa transport pe cineva pe bancheta din spate, mai ales daca era peste limitele categoriei ... "bun simt" :) ) Am incercat cu banda izolatoare ca si Toni si asta a fost solutia care a tinut cel mai mult.

Un alt zgomot care m-a scos din minti o vreme a fost zornaitul unui surub care parea sa vina din bord. Dupa cateva vizite la service (care btw nu au nici un rost in astfel de situatii) dintr-o pura intamplare am observat ca unul din suruburile de fixare de plafon a lampii de deasupra oglinzii retrovizoare, se desurubase si cazuse. La schimbarile de directie surubul se rostogolea. A fost greu de depistat pentru ca zgomotul venea parca "de peste tot".

Am mai avut un zgomot in bord, care se datora releului alarmei ce fusese deranjat la operatiunea de montare a pagerului alarmei. A necesitat desfacerea din nou a bordului si fixarea cu ajutorul unui "soricel".

Cam astea-s toate zgomotele din Leonul meu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut si eu probleme plafoniera, se slabise un surub si facea ca toti d**cii. Din cauza ca se mancase filetul din plafon an schimbat ambele suruburi cu unele cu pas mai mic iar acum nu o mai misti nici cu tancul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mey..la voi nu trozneste niciun plastic de la frig!!!:blink:?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dimineata cand e frig, si mai ales cand prima bucata de drum e pe piatra cubica mai pocneste cate un plastic prin bord :unsure:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

mda...zdranganeli in leon...si eu am cateva:

- imi zdrangane ceva la mecanismul centurii de siguranta a soferului;

- si eu am "probleme" cu bancheta din spate... :D ...dar sa zicem ca p-asta o rezolvam, dupa cum am citit mai sus...va multumesc anticipat;

- mai un scartait de afara; cred ca este o bucsa plina de praf, pt ca nu presteaza cand e umezeala;

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel de al treilea care cred ca are legatura cu frigul si este problematic ca nu-mi dau seama ce anume scartie..la bord in dreptul soferului..se aude un scartit..care vine de undeva din fata-jos(banuiesc ca este masca de sub bord)..care tot la fel..mi se pare ca se trage de la montarea alarmei..problema este ca face asa de cand este frig..sau de la toate aceste gropi din carosabil!

Mai degraba din bord putin in stanga soferului, pe langa butoanele de comanda a farurilor, si e de la frig :)

~Nautilus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda..ai dreptate Nautilus..exact acolo...se aude..nu se poate face nimic!?:(

Am inteles ca pt zdranganitul usilor la volum mai mare..trebuie demontate si remontate fetele usilor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi-am luat si eu un seat 1.8t 20v, ce probleme pot aparea la modelul acesta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bogdanb : si eu am aceeasi masina din aprilie 2005, are 7500 km, si nu se aude nimik, merge impecabil

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Shtrumf2k:Nici cand este frig afara nu se aude nimic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se aude nimic, ar trebui sa precizez ca merg cu masina mai mult in week-end(sta in garaj in timpul sapt) si am mare grija de ea, la inceput a facut zgomot bancheta din spate pt ca nu era asezata bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm..eu merg daily..cu ea...!!

Vara nu se auzea nimic..de cand a dat frigul au inceput sa se auda zgomote pe la bord,iar cand se incalzeste dispar,rar..se mai aude la vreo denivelare serioasa..un mic zgomot!!

Uff..cred..ca vineri o sa-i rog la service sa se uite pe acolo..daca gasesc ceva..!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!