Jump to content

consumul real


PassatB7
 Share

Postare recomandată

Scoate-l pe autostrada. Trebuie sa isi faca regenerarea. Eu zic ca peste 9, 10 nu trebuie sa urce.

Am avut si eu asa consum, avea nevoie de regenerare filtru particule

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L-am scos , in weekend am facut si un drum mai lung de 1000 km , mers si tare (160) si usor <120 , mers cu tempomatu'(manual, S,D) etc.(consum mediu 6,5). In oras am resetat iar CB , eram curios daca a mai scazut , cand plec la "since start", incepe de la 17 /100 si apoi scade f greu..., as putea cumva sa-i "provoc" , regenerarea filtrului de particule ?

 

Am mai auzit o poveste, ca trebuie resetat ECU , dar nu stiu exact cum . (Se tine frana apasata 5 minute cu contactul pus ?!) .Cu VCDS-ul nu am gasit nicio eroare , ar trebui sa ma uit mai in detaliu la ceva ? Masina e inca in garantie - pot sa le semnalez si aceasta problema sau ar rade de mine ?!)  :tuktuk:

Modificat de carcotashu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geisterfahrer

Stai linistit, nu ai ce sa ii faci. Regenerarea filtrului de particule nu are nicio treaba cu consumul. E o masina mare si grea, facuta pentru mers pe autostrada nu in oras, Daca ai si cutie automata asa cum inteleg, atunci aia e....B7 cu DSG cantareste vreo 80 kg mai mult parca, si consuma si in carte mai mult ca varianta cu cutie manuala.  La drumuri scurte pline de opriri la semafoare nici nu as spera la un consum mult mai bun, mai ales pe vreme rece. La vara consumul iti va arata ceva mai bine pe aceleasi trasee (poate 10%), daca te incalzeste cu ceva,

 

Reducerea semnificativa a consumului e data de adaptarea stilului de condus. Nu o calca brusc si foloseste cat mai des frana de motor. Face minuni! ;)

 

Eu de pilda am un traseu cam asa: de acasa la gradi cam 1 km, apoi vreo 2 km pana la autostrada (max 2 semafoare scurte) iar apoi vreo 20 km de autostrada. Cand e frig (in jur de 0°C) trebuie cam 10-15km de autostrada pana ajunge temperatura uleiului la 90°C. Abia de acolo putem vorbi de consumuri normale...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspuns Geisterfahrer. De resetat ECU stii ceva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da , intr-adevar rezervorul Passat-ului este mai mare decat de pe Citroen.Insa nu o diferenta chiar foarte mare -10-15 litri,incat sa justifice doar acest fapt autonomia mult mai mare a VW-ului.


Legat de regenerarea filtrului de particule,in urma cu vreo luna si jumatate mi s-a aprins martorul galben din bord care imi indica faptul ca trebuie "curatat" filtrul antiparticule.Am facut ceea ce mi se recomanda in cartea tehnica-pe care am gasit-o in limba italiana de la un cunoscut cu o masina identica.Manualul meu este in limba germana,limba pe care o inteleg precum nuca in perete.....

  Ce trebuie facut ? Trebuie mers mai mult de 15 minute continuu in viteza a IV-a cu o viteza de peste 70 de km la ora-fiind ,desigur atenti la respectarea normelor rutiere.

  Eu am norocul ca sunt foarte aproape de o "superstrada" -de fapt o autostrada gratuita -dar cu limita de viteza de 110 km la ora.Dupa vreo 7-10 minute de mers in regimul indicat ( eram in viteza a IV-a cam cu 80 de km pe ora) mi s-a stins martorul respectiv.Eu oricum am continuat sa merg la fel inca vreo 10 minute ( ca sa fac treaba "ca la carte" :lol:  ) , plus la intors cam jumatate de drum-dupa care , plictisit,am mers mai iute, in viteza a V-a sau chiar a VI-a.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L-am scos , in weekend am facut si un drum mai lung de 1000 km , mers si tare (160) si usor <120 , mers cu tempomatu'(manual, S,D) etc.(consum mediu 6,5). In oras am resetat iar CB , eram curios daca a mai scazut , cand plec la "since start", incepe de la 17 /100 si apoi scade f greu..., as putea cumva sa-i "provoc" , regenerarea filtrului de particule ?

 

Am mai auzit o poveste, ca trebuie resetat ECU , dar nu stiu exact cum . (Se tine frana apasata 5 minute cu contactul pus ?!) .Cu VCDS-ul nu am gasit nicio eroare , ar trebui sa ma uit mai in detaliu la ceva ? Masina e inca in garantie - pot sa le semnalez si aceasta problema sau ar rade de mine ?!)  :tuktuk:

 Ai verificat vechimea filtrelor de aer,motorina,ulei ? Schimbul de ulei ? Vreo roata infranata ?Eu cand plec de pe loc,imi arata chiar si 40 litri /100 km consum instantaneu ,dupa care scade in cateva secunde la un consum "normal"-5-6-7 litri/100 Km in functie de cat de tare trebuie sa calc pedala de acceleratie.Daca mai tin bine minte-in trafic urban-5 semafoare in doar cei 3,5 km de drum,motor "rece"-am avut o medie de circa 8 sau 9 litri la suta.Dar spun aceste lucruri din amintiri pentru care nu pot sa bag mana in foc.Si eu te sfatuiesc sa folosesti cat mai des frana de motor.Stilul de condus poate face miracole in ceea ce priveste consumul de carburant.Daca prevezi ca te vei opri peste o suta de metri-ridica piciorul de pe acceleratie si las-o in "frana de motor":iti incarca bateria si vei avea consum instantaneu 0 l/100 km......Iar daca ai Start/Stop-te sfatuiesc sa il folosesti ! Este special conceput  pentru economia de carburant mai ales -pe langa reducerea poluarii fonice si a aerului.

 Iti tin pumnii sa gasesti cauza consumului mare ,sa rezolvi problema si sa te bucuri de masina !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geisterfahrer

Multumesc de raspuns Geisterfahrer. De resetat ECU stii ceva ?

Klemme 15 ...sau scoti bateria :) Insa nu-ti recomand sa resetezi nimic. Nu se va modifica nimic la consumul tau. Practic conditiile in care utilizezi masina nu sunt optime si asta e. 

 

Cum am mai zis, condusul economic face minuni. Incearca sa schimbi vitezele cand iti indica el (asta daca ai manuala), evita sa te infigi in pedala de gaz si foloseste cat mai mult frana de motor, fara sa o lasi la punctul mort in mers. Mergi cu rotile umflate cum zice in carte si nu umbla cu portbagajul plin de chestii de care nu ai nevoie. Passatul e o masina grea, care are nevoie de multa energie ca sa fie pusa in miscare de la un semafor, Atunci consuma cel mai mult. Cem mai mult ii place regimul de drumuri nationale (ca. 100-120km/h) sau de autostrada. In oras e dezastru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Brasov - sighișoara, 2 persoane, mers normal, consum pe BC 4.3.

Retur mers mai sportiv pana pa BV - 4.7, apoi pana in Poiana Bv am ajuns 4.9.

Super multumit de consum.

Cutie viteze DSG 6

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4.3, 4.7, 4.9... fie 5

rezervorul passatului are 70 de litrii. eu iau in calcul 60 de litrii sa nu ajungem in zona becului aprins. asta ar insemna sa faci in realitate 1200 de km cu un plin. specific in realitate nu bcm range si mai ales vorbim despre circulat pe drumurile noastre din superba romanica.

sa-ti dea domnu sa faci atata cu dsg 6 mers mai sportiv inca 20 de ani cu bijuteria ta

eu personal ma multumesc dupa calcul de la plin la plin cu un consum de intre 8 si 9, chiar peste 9 in oras iarna si de 6 virgula ceva in afara

cele bune tuturor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mixt e undeva pe la 6.3, asa zice BC. Sunt aproape de rosu, range 170 km si am facut 975 km cu un plin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10 oras 7 afara .......cred :)

oricum nu conteaza ce scrie in carte sunt aiureli de ,,laborator''

nu stiu cum scoateti consumuri sub 5....chiar si 6 ma mira. Da poate ca trebuie mers cu 90 afara constant si poate trebuie sa fie ,,tractoras'' :) ( e doar gluma nu sariti !! )

Modificat de btudord
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acelasi stil de mers ca si pe masina anterioara - Octavia 2, 2.0 tdi, manuala - consum 5 - 5.3

Media de 77 km/h nu cred ca e mers batranesc, mai ales intr-o zi de vineri.

Cartea da 4.2 deci departe nu am fost :)))

In caz ca nu ma crede lumea:

post-10867-0-17241700-1425799956_thumb.j

post-10867-0-61450000-1425799960_thumb.j

post-10867-0-10658900-1425799965_thumb.j

Modificat de adi81
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

^^ se confirma ce am zis.

adauga si un lucru uitat de mine : cutie manuala.

 

deci e ok :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am masina de 3 saptamani (DSG), inca nu e prea concludent, dar expun ce am vazut pe CB.

 

Bucuresti: intre 9 si 13 l/100km, media 14km/h, mult mers bara la bara

 

Extraurban: 5.8 - 6.6 l/100km, DN si autostrada cu viteza de la 90 pana la 140km/h. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am cumparat si eu un Passat b7 2012 , 2.0 TDI .

Am facut drumul Oradea - Alba Iulia cu 5.3 l / 100 km  . 

In oras , cam dupa 2 3 zile  , am pe bord 8% . 

 

Eu sunt multumit si de noua masina si de consum :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consum facut la pompa. Mers 75% in localitate. 2.0 TDI BM DSG post-10867-14358668903858_thumb.pngpost-10867-14358668946553_thumb.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Revin dupa 1600 km, dintre care 300 km facuti extraurban si restul in Bucuresti. Extraurban consumul este de 5.5 -6.8, depinde de viteza cu care merg, inca nu am testat viteze mai mari de 150km/h. In oras, am distante destul de scurte si, pentru ca trec pe la Razoare in fiecare zi, consumul pe trip 1 este undeva  intre 10.5-13 l/100km. Distanta zilnica 10 km dus-intors. Nu ma plang, sunt constient de motor care nu are timp sa se incalzeasca si toate semafoarele pamantului pana la serviciu si inapoi. Daca fac un drum mai lung prin oras si motorul e cald, consuma intre 7.8 si 10, depinde de trafic. Inca nu am apucat sa merg pe DN, dar ma astept la un consum indecent de mic. 

Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In sfarsit unul constient.., asta e consumul real in Bucuresti..

 

10-13 L/100km, daca mergi sub 10km si opresti de 30 de ori..la semafor

 

De asta am preferat eu benzina, oricat de mult m-as stradui, in oras tot min 9 scoteam si nu ma deranjeaza ca acum am 7,5 in afara fata de 6 .., ma refer cand ai masina plina si mergi , nu astepti sa bata vantul..

Modificat de mark21
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Sunt si eu posesor de Passat 2.0 TDi BMT Comfortline din 2012, cumparat de curand cu 29.000 km bord verificati. Luata de la VW reprezentanta de la Das WeltAuto.

 

Este oare real acest consum? Am resetat computerul si am plecat din Vaslui spre Barlad. Prin sate am mers legal cu 60/70km/h, ca nu se poate mai mult din cauza de radare, si imi arata un consum de 3,6, 3,6l/100km, cu viteza a patra.

Apoi am iesit la drum fara restrictii de 50km, si am cautat samerg constant cu 120km/h, cu schimbari de viteze 5 si 6, uneori si 4. Pret de 30 km, mi-a dat un consum intre 4,5l si 4,6l/100km.

 

Am procedat bine sa-l verific, sau nu? Se face altfel? Nu am mers mai tare de 120 km.

 

Sanatate.

Modificat de Imparatul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Kingule, consumul instant e irelevant. Ori te uiti pe BC la medie ori faci consumul plin-plin.

PS: BC inseamna Board Computer nu Bacau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu m/am uitat la cel instant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geisterfahrer

PS: BC inseamna Board Computer nu Bacau.

:coffee_lol:

Prin sate am mers legal cu 60/70km/h, ca nu se poate mai mult din cauza de radare

Poate nu intelegi ce inseamna legal...cred! :tuktuk: Din postul tau imi dau seama ca nu prea iti cunosti masina...nu mai risca!

 

Consumul se face la pompa, intre plinuri. Dupa 5-6 plinuri, abia atuni poti sa ai o idee despre ce consum real ai. Mersul de la Vaslui si pana la Barlad nu prea e relavant. Numai daca il faci de multe ori, pana consumi 5-6 rezervoare :D

Modificat de Geisterfahrer
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inteleg. Dar am mers doar in coloana. Stiu ca e 50 km in sate. Dar nu am fortat si am mers pana in 60, uneori 70. Asta am vrut sa spun. Nu ma gandeam ca trebuie sa explic chiar asa detaliat. Mai bine taiam cuvantul "legal". My bad !!!!

 

Deci sa fac la pompa cel mai bine. Am inteles. Dar cel de bord, dc nu are relevanta? Da eroare, e decalibrat, sau e doar de decor?

Modificat de Imparatul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E mai mult informativ. Cel la pompa e cel relevant. O sa dea o mica diferența, la pompa consumul va fi mai mare.

post-10867-0-51861600-1437906953_thumb.p

post-10867-0-83862700-1437906968_thumb.p

Modificat de adi81
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. Eu stau intr-un oras mai putin aglomerat. Dar voi face si la pompa consumul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!