Jump to content

Pliere automata oglinzi B7


Geisterfahrer
 Share

Postare recomandată

Merg si PUDDLE LIGHT (PROBAT IN GARAJ) .

Da face .

Pui comutatorul pe R si cand bagi in marsarier trebuie sa misti putin masina ca sa coboare oglinda .

Daca stai pe loc nu face nimic .

Iar ca sa revina oglinda la pozitia normala dai comutatorul pe 0 .

O zi buna .

Poze o sa pun la MASINA MEA dar dupa ce o spal ca e cam murdara .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 minutes ago, @DRI@N said:

.... .

Iar ca sa revina oglinda la pozitia normala dai comutatorul pe 0 .

.... .

Nu e neaparat nevoie. E suficient sa te pui in miscare cu fata si revine la o pozitie de baza (asta daca nu ai scaune cu memorie - atunci se duce exact in pozitia din care a "plecat").

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am scaune cu memorie .

SI nu revine cand merg cu fata daca nu comut pe 0 .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Crede-ma ca merge. Numai ca trebuie sa mergi un pic cu masina, nu doar 2-3m si sa ai un pic de viteza. Just try it.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal.,

Am si eu o nelamurire legata de partea electocrom a oglinzii exterioare .

De la ce pini din mufa care intra in stalp este legata partea ce activeaza electrocromarea oglinzii exterioare ?

Eu am pinii 2 si 3 cablati pe mufa T28c dar oglinda exterioara nu face nimic ci doar cea interioara .

Trebuie codat ceva la oglinda interioara pentru ca aceasta sa stie ca sa montat si in exterior una ?

Cum verific daca partea electrocrom a oglinzii exterioare este ok ?

Pinii care sunt cablati pe mufa T28c sunt urmatorii :

1-2-3-4-5-6-12-13-21-22-23-24-25-26-27-28 .

Astept raspunsuri .

O zi buna .

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai tras firele de la oglinda de sus la stalp usa, etc ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta nu am verificat daca este tras (pentru ca am desfacut doar acel burduf de plastic dintre balamale si am scos mufa afara) .

Cum sa verific daca am fire in mufa din stalp (ce sa demontez ca sa pot scoat acea mufa de acolo si sa pot vedea) .

Dar atata timp cat am din fabrica oglinda electrocrom in parbriz iar in usa am firele trase banuiesc ca sunt trase aceste fire pana la stalp .

E ca si cum ai pune la rezerva cauciuc dar fara janta .

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate da, poate nu..... Trebuie sa iti tragi firele de sus, pana in stalp usa. Dai jos pillar stanga, tragi mufa afara si verifici pinii. Parca ti-am dat corespondenta, acum ceva timp.

 

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mi-ai dat mie .

Cel putin eu nu am primit nimic .

Oricum mi se pare o tampenie din partea celor de la VW ca sa cableze usa si sa nu cableze interiorul de la oglinda pana la usa !!!!!!!!

Dar o sa verific si daca am ce trebuie sa codez si unde cu VCDS ?

Cum pot verifica la ochi daca partea electrocromata a oglinzii exterioare este OK ?

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 4/7/2016 at 9:25 AM, F l o r i n said:

pin 4 din mufa oglinda interioara ----- t28c - pin 2 (mufa stalp usa)----- t20g/1

     5------------------------------------------------------3----------------------------------10

 

On 4/6/2016 at 9:08 PM, @DRI@N said:

Sal.,

Gasesc si eu pe acest forum un coleg care sa-mi zica ce fire vin (si de unde) la MUFA T28c pinii 2 + 3 din stalp-ul usii fata stanga pe un Passat B6 din 2007 ?

Teoretic acolo ar trebui sa vina firele de alimentare a oglinzii electrocromatice pentru oglinda exterioara a soferului .

Doar ca neavand ELSA nu stiu daca la masinile din 2007 la acesti pini se leaga acesta oglinda asa cum se leaga la cele din 2011> .

Astept raspuns aici sau la una din adresele de mail ori pe PM .

Multumesc.

O seara buna .

ba tie... am discutat acum ceva timp, cand ai comandat oglinzile....

cauti si verifici daca e cablata, nu e mare chin.

electrocromarea lucreaza undeva in jurul valorii de 3v, daca imi aduc bine aminte.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

EU credeam ca te referi la vreo schema cu demontarea tapiteriei stalpului pentru a verifica pinii din mufa de acolo .

Asta cu :

pin 4 din mufa oglinda interioara ----- t28c - pin 2 (mufa stalp usa)----- t20g/1

       5----------------------------------------------------------3----------------------------------10

Le-am verificat deja (doar am zis mai sus ca in mufa care intra in stalp am pini + cablu pusi pe T28c pozitia 2 si 3 .

Dar cablajul nu trebuie sa ureza cursul urmator :

T28c 2+3 -> T20g 1+10 -> T16k 8+16 (in loc de 4+5) ?

Cel putin asa reiese ca se conecteaza Y20(oglinda electrocrom) din schema asta de mai jos . .

T16k 2.pdf

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

normal ca trebuie sa ajunga pana la oglinda de sus - dar te interseaza sa fie in stalp - verifici demontand sau cu o oglinda mica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da o sa desfac partea interioara a tapiterie si o sa vad daca am fire trase la pinii 2 si 3 .

Daca am ce si unde codez ?

Daca nu am unde trebuie (la ce mufa de la oglinda) sa ma duc cu aceste fire si ce fel de pini am nevoie ?

O zii buna .

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se codeaza nimic, doar se trag firele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da m-am lamurit .

Deci exact cum banuiam .

TAMPENIE MARCA VOLKSWAGEN

Cablezi usa dar nu tragi fir pana la mufa din stalp (cum am zis si mai sus - PUI LA REZERVA CAUCIUC DAR NU PUI JANTA).

Ocazie cu care va rog sa ma ajutati sa IDENTIFIC TIPUL PINILOR PENTRU A TRAGE FIRELE de la oglinda interioara .

O zi buna .

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi cer scuze pentru OFF TOPIC

am pus astazi oglinzile de b7 plus calculatoarele de usi (3AA959701A stanga 15 pini, 3AA959702A dreapta 13 pini) si nu imi functioneaza nimic,am aflat ca am generatia a 2-a de calculatoare de usi pe masina care nu se pupa cu generatia 3-a si a 4-a,generatia 3 si 4 are un fir LIN-BUS connection care vine de la central convenience module (CCM) cine imi poate spune pinul de la CCM si la ce pin din calculatorul de usa trebuie dus ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

15 hours ago, @DRI@N said:

Da m-am lamurit .

Deci exact cum banuiam .

TAMPENIE MARCA VOLKSWAGEN

Cablezi usa dar nu tragi fir pana la mufa din stalp (cum am zis si mai sus - PUI LA REZERVA CAUCIUC DAR NU PUI JANTA).

Ocazie cu care va rog sa ma ajutati sa IDENTIFIC TIPUL PINILOR PENTRU A TRAGE FIRELE de la oglinda interioara .

O zi buna .

nu e cum ai banuit.... ci invers - tu ai zis ca e posibil sa le ai trase... din pacate - NU- asta este, le tragi acum - care pini iti trebuie ? cei din mufa de pe montantul A ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreun update referitor la plierea oglinzilor la mașini dotate cu keyless? Ultima data când am încercat nu a mers plierea din telecomanda sa nu mai zic din amprenta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

36 minutes ago, F l o r i n said:

nu e cum ai banuit.... ci invers - tu ai zis ca e posibil sa le ai trase... din pacate - NU- asta este, le tragi acum - care pini iti trebuie ? cei din mufa de pe montantul A ?

Pai eu am zis ca sunt trase firele pana la stalp pentru ca asa mi se pare normal cand ai cablajul in usa .

Ca banuiam ca nu o sa fie asta este alta treaba .

23 minutes ago, dr_dumi said:

Vreun update referitor la plierea oglinzilor la mașini dotate cu keyless? Ultima data când am încercat nu a mers plierea din telecomanda sa nu mai zic din amprenta ?

Dar calculatoarele de usi suporta plierea din telecomanda ?

Ai incercat codarea cu o interfata originala ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, am incercat cu a mea - nu permite modificarea campului aferent (nu salveaza valoarea noua), chiar daca s-a introdus codul de securitate - cel mai probabil, difera din cauza sistemului keyless.

o sa mai cautam.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are treaba. Eu am keyless, aceleasi calculatoare gen4 ca pe B7 si merge fara probleme.

In alta ordine de idei, ati reusit sa faceti praf acest topic cu oglinzile colegului adrian, mirror down, fire in stalpul de la usa, etc, lucruri care, dupa parerea mea nu aveau ce sa caute aici in acest topic despre "Pliere Automata oglinzi B7" de pe aria B7. Se puteau muta in aria B6 in "Ce modificari putem face la B6 dupa ce l-am cumparat". Am dat mai demult un report pentru off topic insa moderatorul la care a ajuns se pare ca a considerat ca este cat se poate de on topic ceea ce faceti voi aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, din pacate nu noi am facut topicul praf, ca raspundem....ci intrebarile - ca nu le adresam unde trebuie, lucru des intalnit, pe toate ariile.

Mda, atunci nu stiu ce sa zic legat de calculatoarele lui de usa, ca la el nu salveaza - nu modifica valoarea.

Posteaza codul calculatorului tau de usa, te rog.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebarile la care "raspundem" au fost puse pe mai multe topic-uri (lucru interzis de regulament) - doar aici s-a raspuns.

Asta e de la Jetta mea:

Address 42: Door Elect, Driver (J386)       Labels: 3C0-959-70X-GEN4.clb
   Part No SW: 561 959 701 A    HW: 3C0 959 793 C
   Component: TUER-SG FT    002 0515  
   Revision: 12110009    Serial number: 0004433459
   Coding: 0010FF
   Shop #: WSC 01383 790 50316
   ASAM Dataset: EV_TSGFPQ35BRFVW46X A04001
   ROD: EV_TSGFPQ35BRFVW46X.rod
   VCID: 1CD207FF1FA45FF2392661-8048

   Slave Driver: 
   Subsystem 1 - Part No SW: 3C0 959 703 B    HW: 3C0 959 795 C  Labels: 1K0-959-70X-GEN4.CLB
   Component: J388__TSG-HL  008 1508 
   Serial number: 00000006622563      
   Coding: 0000D0

No fault code found.

 

Asta e de la B7-le lui Humerg:

Address 42: Door Elect, Driver (J386)       Labels: 3C0-959-70X-GEN4.clb

   Part No SW: 3AA 959 701 A    HW: 3C0 959 793 C

   Component: TUER-SG FT    002 0533  

   Revision: 12110009    Serial number: 0004514177

   Coding: 0211F7

   Shop #: WSC 05311 115 12345

   ASAM Dataset: EV_TSGFPQ35BRFVW46X A04001

   ROD: EV_TSGFPQ35BRFVW46X.rod

   VCID: 3561041394453B9024-8060

 

   Slave Driver: 

   Subsystem 1 - Part No SW: 3C0 959 703     HW: 3C0 959 795   Labels: 1K0-959-70X-GEN4.CLB

   Component: J388__TSG-HL  004 0407 

   Serial number: 00000002757681      

   Coding: 0000D0

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa depasim momentul cu posturile - da report si cand poate un moderator, ne va ajuta un pic - multumim anticipat !

cand o sa mai avem timp, o sa verific ce se intampla la Dumi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!