Jump to content

Pliere automata oglinzi B7


Geisterfahrer
 Share

Postare recomandată

Da.... Sau deconectează borna câteva minute. Dacă nu ai folosit o interfață originala, posibil ca să modifice ceva aiurea prin alte părți... Sper ca nu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@F l o r i n  am încercat și varianta in care am scos borna de pe baterie pentru aprox 5 min, dar problema e aceeași, oricum îți multumesc pentru sfat. Îmi poate recomanda cineva o persoana priceputa in VCDS in Timisoara? Probabil ca e o problema ușor de rezolvat de către cineva care se pricepe.

multumesc anticipat!

 

Modificat de Dorinbirdean
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut,stie cineva ce fac oglinzile de b7 care au 9 fire in mufa? multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai am vazut pe topic ca alea cu 7 fire fac mirror down,de asta am intrebat daca au ceva in plus astea cu 9 fire in mufa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mufa oglizii? Pliere, electrocromata,etc....verifica pe diagrama, in elsa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

La multi ani!

Am schimbat asta vara calculatoarele de usi de B7 pe un B6 pentru plierea oglinzilor din telecomanda. Totul merge Ok dar vad acuma ca imi da eroare pe incalzirea oglinzilor. Oare nu este aceasi locatie a pinilor pentru incalzire ca la calculatoarele mele? Incalzirea in oglinda functioneaza ca am dat-o jos si am pus pe direct si incalzeste

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masoara rezistenta oglinzii. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sa o masor dar ideea este ca oglinda am dat-o jos si am pus-o la baterie si se incalzeste. Problema este ca nici pe dreapta nu merge si iarna trecuta a mers cu calculatoarele vechi. Exista siguranta pentru incalzire oglinzi separat? calculatoarele ce sunt acuma sunt 3C0 959 793 c si 3C0 959 792 C.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MAsoara si mai vorbim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Va salut,am montat azi calculator de usa de b7 pe b6 pentru plierea din telecomanda.am montat doar calculatorul din usa stanga...functia merge,totul merge,doar ca nu se mai ridica geamul cu functia confort,de lasat se lasa...calculatorul a fost codat direct pentru asta,deci nu am facut nimic cu vcds-ul...pe dreapta,cu valculatorul vechi al masinii,merge.Aveti idee ce pot face?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa reinveti pozitia de maxim sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Al BundyProblema e ca nu o invata...iar pe vcds ,la valori imi arata cu geamul maxim sus ca ar mai avea 0.5%pana la maxim inchis...sau cel putin asa am dedus eu din ce imi arata vcds...eu a trebuit sa umblu si la macara,si ma gandeam ca nu am fixat eu geamul bine in cleme..si inca ceva...cu calculatorul de b7 calculatoarele usilor de pe spate nu le mai pot accesa cu vcds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Butoanele geamului functioneaza corect ? Iti trebuie calc de usi spate de b7 si modificata instalatia. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Al Bundy,butoanele merg perfect,am pus vechiul calculator la loc si totul merge perfect...prea mare deranjul doar pentru o fița...o sa caut sa le vand si ma las pagubas...mersi fain de informatii!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare. Am facut un retrofit pe Passat-ul B6 din 2010 al sotiei, la oglinzile cu rabatare electrica, electrocrom si side assist. Am inlocuit modulele din portierele fata si spate cu cele provenite de pe acceasi masina cu oglinzile. Toate optiunile functioneaza: rabatarea din buton si telecomanda, warning/entry lights fata si spate, pudle lights, electrocromul pe ambele parti (pe dreapta am achizitionat o oglinda de UK cu electrocrom si am luat sticla de pe ea) si Side Assist. Singura problema de care ma lovesc si pe care am descoperit-o dupa ce am iesit sa testez functionarea Side Assist-ului, este legata de o eroare pe portiera dreapta fata legata de lipsa butonului de inchidere centralizata. Am observat ca de fiecare data cand ajungeam la 20 km/h, se auzea broasca din portiera dreapta cum incearca sa se inchida, desi auto-inchiderea portierelor a fost deja comandata de pe portiera dreapta. Cum fac sa dezactivez switch-ul de inchidere centralizata de pe portiera pasagerului ? Atasez eroarea si adaptarile system_parameter_0 de pe modulele portierelor fata.

 

Eroarea de pe portiera pasagerului:

Address 52: Door Elect, Pass.       Labels: 3C0-959-70X-GEN4.clb
Control Module Part Number: 3AA 959 702 A    HW: 3C0 959 792 C
  Component and/or Version: TUER-SG BT    002 0533
           Software Coding: 0014F6
            Work Shop Code: WSC 05311 115 00001
              ASAM Dataset: EV_TSGBPQ35BRFVW46X A04001 (VW46)
                       ROD: EV_TSGBPQ35BRFVW46X_VW32.rod
                      VCID: 3620DEED891E6A2329-8062
1 Fault Found:

67330 - Switch for Central Locking 
          B122D 29 [008] - Signal Implausible
          Intermittent - Confirmed - Tested Since Memory Clear
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 00000001
                    Fault Priority: 2
                    Fault Frequency: 2
                    Reset counter: 72
                    Mileage: 213916 km
                    Date: 2000.14.19
                    Time: 18:19:24

 

Si canalele de adaptare System_parameter_0 de pe portiera soferului

System_parameter_0 portiera sofer.PNG

 

... si a pasagerului

System_parameter_0 portiera pasager.PNG

Modificat de paulkf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU ai ce dezactiva, tu ai o problema cu broasca de la pasager.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana sa schimb modulele nu am avut problema asta si nici nu-mi dadea eroarea de Switch for Central Locking, deci ma indoiesc de faptul ca ar fi o problema cu broasca de la pasager. Modulele de pe spate provin de pe masina cu volan pe dreapta, dar am debifat din coding RHD. Pana-i dau de cap o sa dezactivez inchiderea automata a portierelor la 20 km/h.

Modificat de paulkf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am rezolvat problema cu eroarea de Switch for Central Locking inlocuind valorile din ENG109227-System data part 1, cu cele salvate din modulul unui prieten cu B7 si aceleasi module si oglinzi cu rabatare electrica. Totul functioneaza normal iar broasca din portiera dreapta nu mai primeste comanda de inchidere de fiecare data cand viteza ajunge 20 km/h, portierele fiind deja inchise automat. In ENG109227-System data part 1, am gasit singurele valori diferite intre canalele de adaptare din cele doua module.

Modificat de paulkf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
Mureșan Ionuț

Salutare domnilor. Oare ma poate ajuta cineva în legătură cu aceasta activare a rabatarii oglinzilor din telecomanda? Mașina în cauză este un b7 2013 și are butonul pe usa(funcțional bineînțeles).

Am încercat sa modific valoarea de 90 în 95 sau 99 cum zicea un domn în urma cu vreo 2 pagini dar îmi da eroare cu "uninitialized control module" și dacă dau yes îmi zice "request ouț of range". Abia am primit un Vcds și marea mea dorință era sa se rabatare oglinzile din telecomandă.

Atașez și o scanare pentru cine se pricepe și îmi poate da un sfat.

Mulțumesc anticipat!😊

VCDS Auto-Scan Printout-WVWZZZ3CZEE042224.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai bagat codul de securitate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mureșan Ionuț

Salutare domnilor. Am rezolvat problema cu pliere. Butonul de pe usa era pus pe oglinda din dreapta😆 si dupa ce l-am pus pe mijloc mi-a acceptat codarea. Mulțumesc oricum pentru părere domului Florin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tare. Cu drag!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!